verze pro tisk

TZ: Co by byl dům bez pořádné fasády

14. srpen 2013

Při volbě typu fasády by měli stavitelé a majitelé domů brát ohledy na její funkčnost, kontext stavby s okolím a rozpočet. Odvětraná fasáda je vhodná takřka pro všechny druhy staveb.

TZ: Co by byl dům bez pořádné fasádyTZ: Co by byl dům bez pořádné fasády

Fasáda domu neplní jen estetickou funkci. Při výběru správné fasády musí lidé zvážit své požadavky na funkčnost a životnost podle místa a způsobu užívání stavby a velikost rozpočtu. Následující přehled podle typů budov usnadní výběr vhodné fasády.

Novostavby

Symbióza mezi stavbou a krajině urbánním charakterem lokality je klíčová při výběru fasády domu. Každá stavba a její fasáda by měly brát v potaz kontext pozemku a lokality, ve které se nacházejí.

Navíc novostavby budou díky implementaci evropské Směrnice o energetické náročnosti budov muset splňovat vyšší energetické standardy. To znamená i vyšší požadavky na izolaci a fasádu.

Dokonalé zateplení, které je podmínkou pro dosažení pasivních standardů, s sebou nese i řadu rizik, jako je kondenzace par v konstrukci nebo zhoršení vnitřního prostředí domu.

Tato rizika dokáže odstranit provětrávaná fasáda spolu s výkonnými izolacemi z minerální vlny. Do budoucna lze v oblasti stavební legislativy očekávat také zpřísnění požadavků na recyklovatelnost materiálů. Například systém odvětraných fasád Hafix je hliníkový s ocelovými spojovacími prvky, tedy 100% recyklovatelný.

Pasivní domy mívají zpravidla kompaktní tvar bez mnoha detailů. Jestliže taková stavba stojí na „zelené louce“ bez stínu a například s plochou střechou nebo střechou bez přesahů a světlolamů, je pak fasáda takového domu nadměrně vystavena slunečnímu záření.

Tomu by měli majitel domu a architekt přizpůsobit nejen barvu fasády, ale také samotný typ fasády a zateplení. Výhodou bezkontaktních fasád je v tomto případě možnost volby obkladních fasádních desek, které mají dlouho životnost a světlostálé barvy.

U kontaktního zateplení polystyrenem vystaveného dlouhodobému vysokému stupni slunečního záření může docházet vlivem tepelné roztažnosti materiálů k jeho praskání a poškozování.

Bezkontaktní fasádní systémy naopak často řeší problém roztažnosti materiálu systémem uchycení fasádních desek k profilům a speciálním úchytům ve zdi.

Domy v záplavových oblastech a vlhké domy

Domy, které se nacházejí v záplavových územích, v blízkosti vodních ploch nebo toků, je bezpochyby lepší vybavit odvětranou fasádou. U běžného kontaktního zateplení často po zásahu velkou vodou nezbývá, než jeho část strhnout a zateplení nákladně sanovat.

Navíc kontaktní systém výrazně brání vysychání domu. Kontaktní zateplení se rozhodně nedoporučuje na vlhké zdi a mělo by se volit spíše v případech, kdy v budoucnu neočekáváme další rekonstrukci domu či fasády. Odstranění kontaktního zateplení polystyrenem z fasády domu je pracné a nákladné.

Kontaktní systém není ideální ani do horských nebo podhorských oblastí, které bojují s větším množstvím sněhu. U domů v těchto lokalitách se doporučuje minimálně odvětraný sokl o patřičné výšce podle průměrného množství sněhu. V severských zemích takřka nejde najít dům, zateplený jinak než odvětrávanou fasádou.

Bezkontaktní fasáda je ideální řešením pro domy, které zužuje vlhkost a plísně. Vzduchová mezera a komínový efekt totiž zajistí kontinuální provětrávání prostoru mezi fasádním obkladem a izolací a tím zachovávají tepelně izolační vlastnosti zateplení.

Městské domy

Stojí-li dům ve městě, městské aglomeraci nebo v blízkosti průmyslových zón, hrozí mu zpravidla poškození graffiti nebo znečištění z přiléhajících cest a automobilové dopravy.

Fasáda vhodná pro takové domy musí být buď omyvatelná nebo ošetřena speciálním fasádním postřikem. Omyvatelnost zpravidla znamená neprodyšnost a ochranné postřiky jsou drahé a je nutné je aplikovat opakovaně.

Bezkontaktní fasáda je na druhou stranu nejen prodyšná, ale na trhu je k dispozici široká škála omyvatelných nebo samočistících fasádních desek.

Dřevostavby

Patří mezi nejoblíbenější v nízkoenergetickém a pasivním stavitelství. Dřevo se hojně používá nejen jako konstrukční materiál, ale také jako fasádní obklad. Podtrhuje přírodní a ekologický charakter stavby.

Navíc má dobré izolační vlastnosti, relativně dlouhou životnost a snadno se s ním pracuje. Odvětrávané fasády s dřevěným obkladem patří k nejoblíbenějším.

Rekonstruované domy

V neposlední řadě ovlivňuje rozhodnutí o výběru správné fasády také stáří budovy. U nových budov se můžeme na základě zmíněných faktorů rozhodnout o fasádě ve fázi projektu, nicméně u rekonstrukcí starších budov musíme investici do nové fasády lépe zvážit.

Zvolíme-li kontaktní zateplení, bude investice menší než při volbě bezkontaktní fasády. Kontaktní fasáda je levnější co do ceny materiálu.

Cenový rozdíl v porovnání s odvětrávanou fasádou nakonec nemusí být patrný. U odvětrávaných fasád odpadá nutnost přípravy a očištění povrchu staré fasády a často také stavba lešení.

U bezkontaktní fasády také zpravidla není nutné opracovávat materiál kvůli nerovnosti povrchu. Snadno se opravuje a její životnost je oproti kontaktním systémů několikanásobná.

Role rozpočtu

Nejvíce omezujícím hlediskem pro výběr ideální a správné fasády je samozřejmě výše rozpočtu. Nejlevnějším a nejoblíbenějším způsobem zateplení zůstává kontaktní zateplení polystyrenem.

Lidé by měli dobře zvážit, zda míra potenciálních úspor a návratnosti investice v případě volby dražší fasády a izolace není důvodem k větší investici.

Volbě správné fasády a typu zateplení by měla předcházet také úvaha o tom, jaká je životnost stavby a jakým způsobem bude stavba využívána. Platí, že bezkontaktní fasáda je nákladnější co do pořizovací ceny, ovšem životnost, tepelně izolační vlastnosti takových fasád a pozitivní vliv na vnitřní mikroklima domu se časem bohatě vyplatí.

Tisková zpráva PR klinika

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

TZ: Hafix- hliníkový systém z Přerova pro odvětrávané fasády

TZ: Hafix- hliníkový systém z Přerova pro odvětrávané fasády

Provětrávané fasády už nejsou jen doménou velkých staveb, ale získávají si oblibu i mezi majiteli rodinných domů. Přerovská divize Hafix z rodiny Visimpex vyvinula pro odvětrávané fasády fasádní rošt, který zrychluje montáž, řeší roztažnost materiálu a zajišťuje prakticky neomezenou životnost fasády…

TZ: Střechy a fasády ve skandinávském stylu

TZ: Střechy a fasády ve skandinávském stylu

Severské architektuře dominuje hlavně funkční a čistý design, který kombinuje přírodní a snadno recyklovatelné materiály, jakými jsou dřevo, ocel a sklo.


Tryskání pískem: Moderní metoda nachází uplatnění nejen při čištění fasády

Tryskání pískem: Moderní metoda nachází uplatnění nejen při čištění fasády

Pravidelné čištění fasády byste neměli brát na lehkou váhu. Nečistoty neovlivňují pouze estetické, ale také funkční vlastnosti materiálu, o životnosti nemluvě. Ale jak se zbavit nečistot, které se dostaly hlouběji do podkladu? Nemusíte zoufat, i na to existuje řešení. Počítejte však s tím, že se neo…

Fasádní vrata Hörmann šitá domu na míru

Fasádní vrata Hörmann šitá domu na míru

Snad každý od svých garážových vrat vyžaduje bezpečnost a především spolehlivý chod. Zapomínat by ale neměl také na design a celkový vzhled domu. Společnost Hörmann pro tyto účely nabízí jedinečné řešení v podobě hliníkových sekčních fasádních vrat. Ta lze integrovat do fasády tak, že budou takřka n…
Odkazy

„Bůh stvořil člověka, když ho přestaly bavit opice. Na další pokusy už pak neměl nervy.“ Mark Twain