verze pro tisk

Cena elektřiny 2011: Připlatíme si stovky korun

10. únor 2011

Cena elektřiny v roce 2011 opět naroste. Ačkoli zdražení proudu není tak výrazné, jak se očekávalo, domácnosti si v závislosti na spotřebě připlatí několik stokorun ročně. Zdražení elektřiny ale nemusíte akceptovat. Řešením je změna dodavatele elektřiny!

Cena elektřiny 2011: Připlatíme si stovky korunCena elektřiny 2011: Připlatíme si stovky korun

Cena elektřiny v roce 2011 narostla o 4,6 %

Cena elektřiny měla původně narůst o neuvěřitelných 20 %. Důvodem tohoto zdražení měly být solární elektrárny a výhodná výkupní cena, za níž je elektřina vyrobená ve fotovoltaických zdrojích vykupována. Stát ale zasáhl, zavedl tzv. solární daň a cena elektřiny pro domácnosti nakonec narostla o 4,6 %. Domácnosti, které používají elektřinu k napájení běžných spotřebičů a ke svícení si tak oproti roku 2010 připlatí několik stokorun.

Kolik za elektřinu zaplatíte, zaleží ovšem také na tom, od koho elektřinu odebíráte. Domácnost s průměrnou spotřebou 2 500 kilowatthodin ročně zaplatí u společnosti ČEZ (běžná sazba D02d, produkt D-Standard) kolem 13 400 korun ročně, zatímco u malých (alternativních) dodavatelů elektřiny kolem 13 000 korun. Změnou dodavatele elektřiny tedy může ušetřit několik stokorun ročně a „dorovnat“ tak zdražení elektřiny.

Spočítejte si cenu elektřiny a ušetřete

Kolik budete letos platit za elektřinu? Nemusíte čekat na roční vyúčtování! Na internetu najdete několik různých kalkulátorů, kde si můžete spočítat cenu elektřiny. Kromě toho zde také zjistíte, zda změnou dodavatele elektřiny můžete ušetřit.

Změna dodavatele elektřiny je snadná

Pokud si vyberete nového dodavatele elektřiny a rozhodnete se k němu přejít, nemusíte se obávat žádného složitého papírování. Většina dodavatelů totiž vše vyřídí za vás. Ve zkratce lze říci, že stačí vypovědět smlouvu u stávajícího dodavatele a uzavřít smlouvu s novým dodavatelem.

Jestliže si budete vše vyřizovat sami, dejte si pozor na to, abyste dobře zkoordinovali termíny a nezůstali nějaký čas bez elektrického proudu. Počítejte např. s určitou výpovědní lhůtou u svého stávajícího dodavatele (její délka je zpravidla 3–6 měsíců).

Článek převzat z webu Úsporná domácnost

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Cena elektřiny pro rok 2013 a srovnání nabídek jednotlivých distributorů

Cena elektřiny pro rok 2013 a srovnání nabídek jednotlivých distributorů

Většina dodavatelů elektřiny v minulých dnech a týdnech avizovala zdražení ceny elektřiny 2013. Pro majitele rodinných domů to znamená, že pakliže zůstanou u stávajícího dodavatele, zaplatí za rok až o několik tisíc korun navíc oproti letošnímu roku. Vyhnout se tomu mohou v případě, že si na základě…

Plastové bazény v akci: Za kvalitu nemusíte platit stovky tisíc

Plastové bazény v akci: Za kvalitu nemusíte platit stovky tisíc

Mít venkovní bazén na zahradě bylo dříve jedním ze symbolů bohatství. Zatímco se vaši sousedé cachtali ve vodě před domem, vy jste se museli do veřejného bazénu či k rybníku. Dnes už je ale doba jiná, ceny šly hodně dolů. A to díky tomu, že jsou v nabídce moderní plastové bazény v akci. Nabízí je pr…


Dřevěná stavba roku 2011 s KRONOSPANEM

Dřevěná stavba roku 2011 s KRONOSPANEM

Počet dřevostaveb rok od roku roste. Za zvyšujícím se zájmem stavebníků přitom stojí jak nárůst projektů tohoto typu staveb, stoupající počet zkušených realizačních firem i nové technologie, které umožní realizaci dřevostavby zjednodušit a zlevnit.

Jak vybrat dodavatele elektřiny?

Jak vybrat dodavatele elektřiny?

Konec letošního roku se blíží a spolu s ním přichází i období, kdy se mnozí z vás rozhodují, zda si pro příští rok nezvolí nového dodavatele. V současné době jich na tuzemském trhu existuje celá řada, takže je z čeho vybírat. V minulých dnech oznámila většina velkých dodavatelů, že budou pro příští …
Odkazy