verze pro tisk

Jak prodat byt nebo dům s hypotékou?

30. listopad 2010

Nikdo z nás to asi neplánuje. Život je ale nevyzpytatelný, a tak se z různých důvodů může stát, že byt nebo dům, na nějž jsme si vzali hypotéku, budeme muset prodat. Jaké jsou možnosti prodeje nemovitosti s hypotékou?

Jak prodat byt nebo dům s hypotékou?Jak prodat byt nebo dům s hypotékou?

Prodat dům nebo byt zatížený hypotékou je opravdu možné. A s tím, jak počet hypoték roste, přestává být podobná situace výjimečná. Navíc cena nemovitosti s hypotékou je většinou velmi příznivá.

Prodej domu nebo bytu s hypotékou: Možnosti

Platba za byt či dům v hotovosti

Jedná se o nejjednodušší způsob prodeje bytu nebo domu s hypotékou. Podmínkou je, že se vám podaří najít kupce, který je schopen za nemovitost zaplatit v hotovosti. Vy pak splatíte svůj dluh bance, která následně zruší zástavní právo na nemovitost.

Převzetí hypotéky ze strany kupce

Zájemce o váš byt nebo dům chce vlastní bydlení financovat pomocí hypotéky. Pokud souhlasí s podmínkami uzavřenými ve vaší hypoteční smlouvě (výše měsíčných splátek, úroková sazba…), může hypotéku převzít (tzv. smluvní převzetí dluhu). Vše je pochopitelně nutné oznámit bance. Kupující musí bance doložit potvrzení o svém příjmu, aby mohla posoudit jeho bonitu. Pak dojde k převodu vlastnictví a uzavření smlouvy o převzetí dluhu.

Kupující má vlastní hypotéku

Může ale nastat situace, kdy máte sice zájemce o svůj dům nebo byt, který chce vlastní bydlení financovat pomocí hypotéky, ale podmínky vaší hypoteční smlouvy mu nevyhovují. V tomto případě nezbývá nic jiného než počkat, až si kupující vyřídí vlastní hypotéku a za nemovitost vám poté zaplatí. Vy pak smažete svůj dluh u banky.

Pronájem bytu s hypotékou

Zmíněné možnosti nejsou zdaleka jediné. Byt nebo dům zatížený hypotékou můžete také pronajmout a z nájemného hradit měsíční splátky. V tomto případě se raději informujte u své banky, zda je potřeba jí pronájem nemovitosti oznamovat.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Chci prodat byt - jak na to

Chci prodat byt - jak na to

Hodláte se z nějakého důvodu stěhovat do nového bytu či rodinného domu? Pak bude jistě potřeba řešit otázku, jakým způsobem prodat stávající dům či byt, který máme ve vlastnictví. Pakliže chci prodat byt či dům, je nejúčinnějšímm způsobem obrátit se na realitní kancelář.

Vlastní bydlení nebo prostor pro podnikání bez hypotéky

Vlastní bydlení nebo prostor pro podnikání bez hypotéky

Začátkem 90. let přišel do České republiky nový fenomén jménem hypotéka. Ta byla po dlouho dobu jediným pomocníkem na cestě k vlastnímu bydlení. Tuto situaci do jisté míry pozměnila hospodářská krize z roku 2008. Financovat nemovitost hypotékou nebylo nikdy příliš jednoduché z mnoha příčin.


Je lepší finská sauna nebo infrasauna?

Je lepší finská sauna nebo infrasauna?

Součástí interiérů mnoha rodinných domů, případně jejich zahrad, jsou sauny. Ve chvíli, kdy i vy přemýšlíte o tom, že byste si doma nechali toto zařízení instalovat, máte na výběr ze dvou základních variant – klasickou finskou saunu nebo infrasaunu. Mezi těmito zařízeními lze najít několik zásadních…

Garážové dveře: automatické nebo ruční?

Garážové dveře: automatické nebo ruční?

Vybíráme-li garážové dveře, které budou chránit vstup do naší garáže a zabrání tak vstupu cizích osob, které by mohly odcizit vozidlo, motocykl či další cenné předměty v místnosti, je potřeba si rozmyslet, jaký způsob jejich ovládání zvolíme. Firmy, které vyrábějí garážové dveře, je totiž nabízejí s…
Odkazy