verze pro tisk

Kvalitních řemeslníků je u nás stále málo

11. červenec 2012

Stejně jako v uplynulých patnácti letech se i letos koná Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO. Tento nekomerční projekt umožňuje žákům stavebních oborů předvést a porovnat své odborné znalosti a praktické dovednosti. Soutěž má však ještě jeden důležitý aspekt, a to poukázat na nedostatek kvalitních řemeslníků. Jedním z cílů projektu je právě zvýšit zájem studentů o studium řemesel.

Tisková zpráva, 10. 7. 2012

„V rámci celé České republiky se neustále potýkáme s problémem najít šikovného a kvalitního řemeslníka. Mezi mladými lidmi zatím není jednoduché prosadit studium řemesel až na úroveň zájmu o jiné střední školy. Proto je stále těžké vyrovnat propastný rozdíl mezi počtem odcházejících starších řemeslníků a nástupem těch mladších. Projekt SUSO na tuto problematiku upozorňuje tím, že se snaží podpořit a zároveň zviditelnit mladé žáky před veřejností a i před potenciálními budoucími zaměstnavateli,“ uvádí David Surmaj ze společnosti ABF, organizátora soutěže.

Studentů je stále málo

Letošním mottem projektu je heslo „Řemeslníci jsou zkrátka na roztrhání“. A tuto skutečnost dokládají i ne příliš optimistická čísla, tedy konkrétně počet vyučených řemeslníků za školní rok 2010/2011. V oboru truhlář to bylo například jen 1401 žáků na celou republiku a zedníků pouze 750. Co se týče jednotlivých krajů, tak kupříkladu v Karlovarském kraji opustilo učiliště jen 37 truhlářů. Nepříznivá čísla tak hovoří sama za sebe.

Řemeslné obory jsou stále prestižnější

Projekt SUSO si dává za úkol ukázat, že i řemeslné obory jsou stále žádané, prestižní a je po nich stále větší poptávka. „Je dobře, že si mladí studenti začínají lukrativnost těchto povolání stále více uvědomovat. A my jim naší soutěží dáváme prostor se realizovat,“ dodává David Surmaj.

Více informací naleznete na www.suso.cz.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Nadzemní bazény Marimex: Hodně zábavy za málo peněz

Nadzemní bazény Marimex: Hodně zábavy za málo peněz

Považujete nákup venkovního bazénu na zahradu za zbytečně drahý luxus, který stejně využijete jen minimálně? Pak jste na omylu. Venkovní bazény se totiž dnes už dají pořídit doslova za pár kaček. Přitom vám poskytnou příležitost k opravdu skvělé zábavě, koupání a osvěžení.

V Lysé nad Labem bylo vidět umění, návrhy zahrad i fortel mladých řemeslníků

V Lysé nad Labem bylo vidět umění, návrhy zahrad i fortel mladých řemeslníků

Druhé postupové kolo Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO, které proběhlo v půli února v Lysé nad Labem při výstavě Stavitel, nabídlo návštěvníkům zajímavou inspiraci. Kromě klání učňů oborů zedník a truhlář se tu také konala exhibice zahradnické tvorby.


Grilování na zahradě je stále populárnější činností

Grilování na zahradě je stále populárnější činností

Televizní kanály nám v současné době servírují hned několik pořadů o vaření. Některé z nich jsou nevalné kvality, nicméně najdou se i pořady, v nichž se milovníci dobrého jídla a vaření přiučí mnoha zajímavým receptům. Za všechny zmiňme například pořad Šéf na grilu, kdy známý šéfkuchař připravuje sp…

TZ: Češi stále patří mezi aktivní kutily

TZ: Češi stále patří mezi aktivní kutily

Drobné zvelebování domu či bytu nebo péče o květiny a zahradu. Tím vším si čeští muži i ženy rádi zpříjemňují volné chvíle. Podle průzkumu, který realizovala společnost Hornbach, Češi nehledí na roční období a kutilským činnostem se oddávají celoročně, a to jak jak vyučení řemeslníci, tak i vysokolš…
Odkazy