verze pro tisk

Matrace do ložnice - výběr a jednotlivé druhy matrací

20. duben 2011

Ložnice je místností v domě, kde strávíme až třetinu života denně. Při zařizování domu bychom tak měli myslet i právě na tuto místnost a zejména na pohodlí, které nám umožní dobrý a kvalitní spánek. Kromě dostatečně velké postele, která by měla být alespoň o několik desítek centimetrů větší, než je výška našeho těla, teplé a pohodlné deky a polštáře, na němž naše hlava nebude spát v nepřirozených polohách, je velice důležitý správný výběr matrace, základního doplňku každé postele.

Matrace do ložnice - výběr a jednotlivé druhy matracíMatrace do ložnice - výběr a jednotlivé druhy matrací

Jak správně zvolit matraci do postele

Vhodně zvolená matrace nám umožní si po náročném dnu stráveném v zaměstnání dokonale odpočinout. Tělo, které se uloží na postel s kvalitní matrací, je ráno nabité novou energií, není polámané a naopak mu dopřejeme potřebnou regeneraci, která se posléze kladně projeví na naší denní činnosti.

Matrace jsou ze zdravotního hlediska velmi podstatnou součástí každé postele. Nevhodně zvolená matrace totiž může přivodit nejen to, že se špatně a nedostatečně vyspíme, z dlouhodobého hlediska nám totiž takováto matrace může přivodit nemalé zdravotní potíže, které se pak jen velmi těžko léčí. Nejčastější zdravotní problémy způsobené špatnou volbou matrace bývají spojeny z problémy s páteří, se zády a také bolestí hlavy. Je to dáno tím, že naše tělo leží po většinu noci v nepřirozených polohách, neboť se mu matrace nedokáže dostatečně přizpůsobit a vytvarovat. Právě dobré vytvarování matrace vůči lidskému tělu je zásadním faktorem, který by měl ovlivnit náš nákup nové matrace.

Zdravotní matrace Matex

Výrobci dnes uvádějí na trh několik druhů matrací. Zatímco ještě před nějakými dvaceti lety byl k dispozici prakticky jen jeden dva druhy matrací, které sice byly kvalitní, ale přesto mohly snadno způsobit potíže se zády, krkem, hlavou či páteří, dnes je možnost si pořídit matrace z mnoha materiálů, které dokonale kopírují lidské tělo a tím mu dopřávají onen potřebný odpočinek a relaxaci.

Při pořizování matrace do ložnice bytu či domu nesmíme za každou cenu hledět na cenovou relaci. Koneckonců i velmi dobré a zdravotně nezávadné matrace se dají pořídit relativně levně, stačí jen vědět, kde je pořídit. Někteří výrobci, jako například společnost Matex, přední výrobce a dodavatel matrací, dávají zákazníkům možnost si pořídit speciální zdravotní matrace, které splňují veškerá kritéria ze zdravotního hlediska, takže nehrozí, že se jejich uživatel ráno probudí s otlačeninami, bolestí zad a hlavně bolestí páteře, která trápí velkou část populace středního věku.

Druhy matrací, které jsou dnes k dostání

Jak již bylo naznačeno, existuje několik druhů matrací, kdy každý typ je vyroben z jiného materiálu. Nedá se jednoduše říci, který materiál je nejlepší, všechny mají svá pozitiva i negativa.

Mezi nejčastější a zároveň nejlepší druhy patří zejména pružinové matrace, polyuretanové matrace, taštičkové matrace, matrace ze studené pěny, v poslední době také vzrůstá obliba latexových matrací a speciálních matrací z líné pěny.

Polyuretanové matrace

Polyuretanové matrace jsou ještě stále asi nejpoužívanějším druhem matrací. Jedná se přesně o ten typ matrací, které naleznete ve většině hotelů, penzionů a všech podnicích, kde se jedná spíše o jednorázové či nepravidelné spaní. Už tento fakt naznačuje, že polyuretanové matrace nejsou příliš vhodné pro každodenní použití do Vaší ložnice. Pokud si i přesto tento druh matrace zvolíte, je potřeba si dát při výběru velký pozor na to, aby byla matrace dostatečně nahuštěná a dokázala tak tělo maximálně kopírovat. Nespornou výhodou polyuretanové matrace je naopak nízká cena, tyto matrace se dají pořídit běžně již od zhruba 1.400 Kč.

Pružinové matrace

Kromě polyuretanových matrací se velmi často v ložnicích domu objevují pružinové matrace, které jsou na rozdíl od předchozího typu již celkem vhodné pro každodenní užívání, neboť dokáží velmi dobře kopírovat tělo a nezatěžují páteř. Navíc mají dobrou vnitřní větratelnost. Pro pravidelný spánek se tyto zdravotní matrace dají pořídit již od 2.000 Kč.

Taštičkové matrace

Taštičkové matrace jsou vlastně speciálním druhem pružinových matrací jen s tím rozdílem, že pružiny jsou zde uloženy v samostatných textilních kapsách, čímž dochází k ještě lepším kopírovacím vlastnostem vůči tělu během spánku. Výhodou taštičkové matrace je také jejich značná elasticita. Tím, že jde o jakousi inovaci vůči klasické pružinové matraci, je také třeba počítat s poněkud vyšší cenou, která přesahuje 3.000 Kč.

Další druhy matrací

Výše zmíněné matrace jsou nejužívanější. To však neznamená, že ze zdravotního hlediska by byly nejlepší. Naopak, dnes se vyrábějí i zdravotní matrace z moderních materiálů při využití špičkových technologických postupů Takto jsou vyráběny například matrace ze studené pěny, které díky speciální pěně s velkými póry mají mnohem pevnější stěny než klasické polyuretanové matrace. Nejenže tak lépe kopírují tělo, ale zároveň vydrží provozuschopné mnohem delší dobu, takže není potřeba tak často kupovat novou matraci. Potěší jistě i jejich nízká cena.

Zdravotní matrace s vynikajícími vlastnostmi, to jsou také latexové matrace, které jsou tvořeny směsicí přírodního a umělého latexu. Latex má v tomto případě velmi dobrou vzdušnost, materiál je antialergický, takže se hodí pro lidi, kteří trpí na prašnost apod.

Na závěr je dobré zmínit také matrace z líné pěny, které se dokáží perfektně vytvarovat podle lidského těla, neboť při kontaktu s ním je pěna zahřívána, čímž není způsoben tak velký protitlak a tělo nepodléhá proleženinám a otlačeninám. I z tohoto důvodu jsou skvělé nejen pro pravidelný spánek v domě, ale také například ve zdravotnických zařízeních a pro lidi staršího věku.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Nábytek do ložnice: jak správně vybrat postel a matraci

Nábytek do ložnice: jak správně vybrat postel a matraci

Pořizujete-li si nový nábytek do ložnice své domácnosti, rozhodně přijde na řadu také otázka, jakou postel do ní zvolíte. Postele jsou dominantou ložnic, z tohoto důvodu byste si při jejich výběru měli dát zvlášť záležet. Je třeba mít na paměti, že jde o funkční nábytek, který slouží k vašemu pohodl…

Matrace do postele: srovnání matrací od Sconto nábytek

Matrace do postele: srovnání matrací od Sconto nábytek

Při výběru nové matrace do postele si obvykle musíte složitě vyhledat, jaké parametry daná matrace má. Sconto nábytek vám pomocí svého internetového obchodu výrazně ušetří práci, neboť její průvodce výběrem matrace do postele vám vybere přesně takové typy matrací, které jsou vhodné z hlediska vaší p…


Akce na matrace: pořiďte si novou matraci za výhodné ceny

Akce na matrace: pořiďte si novou matraci za výhodné ceny

Nákup matrace sice není nijak nákladnou investicí, vždyť kvalitní nové matrace se dají pořídit již od několika málo tisíc korun, přičemž vám vydrží minimálně několik let, přesto je dobré se informovat, zda se tyto produkty do ložnice nedají pořídit za ještě výhodnějších podmínek nežli v běžných obch…

Matrace Comfort: příjemné spaní na luxusní matraci

Matrace Comfort: příjemné spaní na luxusní matraci

O tom, že pro kvalitní spánek je zapotřebí mít k dispozici pohodlnou postel, netřeba dlouze polemizovat. Každý, kdo si někdy „vychutnal“ spánek v tvrdé posteli bez matrace, jistě nechce tento zážitek pravidelně pociťovat v momentě, kdy doma ulehá ke spánku po náročném pracovním dni. Nejen postel, al…
Odkazy