verze pro tisk

Osobní bankrot a podmínky, za kterých je možno jej vyhlásit

2. květen 2011

Již několik let má každá fyzická osoba možnost v případě, že se dostane do velkých finančních potíží a nemá na splacení všech dluhů svým věřitelům, vyhlásit osobní bankrot. Jedná se o poměrně zajímavou možnost pro všechny lidi, kteří chtějí svoje finanční problémy vyřešit a jsou ochotni splnit určité zákonné požadavky, které oddlužení ve formě osobního bankrotu požaduje.

Pojďme si představit, co zákon pod pojmem osobní bankrot formuluje a jaké jsou podmínky pro to, aby člověk mohl osobní bankrot s cílem oddlužení vyhlásit.

Kdo může vyhlásit osobní bankrot

Osobní bankrot může, jak ostatně již z názvu vyplývá, vyhlásit pouze fyzická osoba, nepodnikatel. Dlužník je tomto případě povinen splatit alespoň 30% ze svých dluhů, což je výhodné v tom, že velká část dluhu mu může být odpuštěna. Dlužník navíc, na rozdíl od klasického bankrotu firmy, nepřijde o oprávnění nakládat se svým majetkem.

Splácení dluhů

Podmínkou pro využití osobního bankrotu je to, že během pravidelných splátek, které lze rozdělit až na dobu 5 let, je nutné zaplatit svým věřitelům alespoň 30% dluhu. Tímto se dostáváme ke způsobu, jakým je dluh splácen. Jde to tedy pomocí splátkového kalendáře, kdy dlužník ( fyzická osoba) odvádí každý měsíc část svého příjmu věřitelům. Splátkový kalendář je možné naplánovat až na dobu 5 let. V tomto případě je dobré si spočítat, zda jste ze svých příjmů schopni oddlužení během 5 let schopni zajistit.

Návrh na osobní bankrot

Osobní bankrot se podává formou návrhu na oddlužení u krajského soudu prostřednictvím vyplnění příslušného formuláře. Návrh musí obsahovat přehled o příjmech a seznam dlužníkova majetku , seznam dlužníkových závazků s uvedením jeho věřitelů, seznam dlužníkových zaměstnanců, veškeré listiny, které dokládají úpadek nebo hrozící úpadek, případný souhlas manžela/ky a návrh na oddlužení fyzické osoby (jak má být podle dlužníkova názoru řešeno). Podání návrhu na oddlužení je zdarma. Soud na základě podkladů pak do 10 dnů zahájí kroky směřující k rozhodnutí, do 15 dnů pak rozhodne.

Osobní bankrot využívá již 10.000 lidí ročně

Osobní bankrot je stále poměrně horkou novinkou, nicméně lidé si na tento způsob oddlužení pomalu zvykli, což dokazuje i fakt, že jej poslední rok využilo již více jak 10.000 lidí. Rozhodně se nedá osobní bankrot brát tak, že se jednoduše vyhneme svým závazkům. Podstatou oddlužení v této formě je to, že dlužník má vůli svým věřitelům dluhy splácet, avšak jednoduše nemá dostatek finančních prostředků, aby tyto dluhy mohl jednorázově celé splatit. Věřitelé díky osobnímu bankrotu dlužníka dostanou zpět alespoň část svých peněz.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Podmínky použití

V případě, že jste navštívili naše webové stránky, dovolujeme si vás upozornit na skutečnost, že stránky s tímto odkazem obsahují reklamu AdSense od společnosti Google Inc., která může sbírat informace o všech stránkách, které jste navštívili (nikoli však jméno, adresu, e-mailovou adresu a telefonní…

Dřevěná postel z masivu nabízí nejlepší podmínky pro spánek

Dřevěná postel z masivu nabízí nejlepší podmínky pro spánek

V současné době se dají v tuzemských obchodech pořídit postele s konstrukcemi z nejrůznějších materiálů. Obecně se dá říci, že nejlepší volbou k tomu, abyste každou noc mohli pohodlně spát, jsou dřevěné postele. Ovšem nutno dodat, že jen takové, které jsou vyrobeny z masivního dřeva.


Rezidenční klimatizace Daikin vytvoří ideální podmínky ve vašem domě v létě i v zimě

Rezidenční klimatizace Daikin vytvoří ideální podmínky ve vašem domě v létě i v zimě

Trápí vás kolísající teploty v interiérech vaší domácnosti, kdy je v nich v létě nepříjemné vedro a v zimě naopak vnitřní teplota příliš klesá? Pak je na místě si pořídit klimatizaci. Skvělé řešení nabízí rezidenční klimatizace Daikin.

Problémy s financováním bydlení může vyřešit americká hypotéka

Problémy s financováním bydlení může vyřešit americká hypotéka

Bydlení ve vlastním domě či bytě dnes rozhodně není nijak levnou záležitostí. Je třeba počítat s tím, že budeme muset platit za energie, peníze jsou pak potřeba na samotnou koupi domu a jeho zařízení, dost financí stojí i případné opravy. Finanční tíseň mohou vyřešit půjčky či Americká hypotéka.
Odkazy