verze pro tisk

TZ: Chloubou každé zahrady je venkovní bazén

6. květen 2014

Venkovní bazén tvoří dominantu každé zahrady. Při jeho realizaci je však třeba vedle klíčových vlastností a technických parametrů dbát také na povrch, který umístíme do jeho okolí. Ideální povrch by měl být nejen estetický, ale i funkční, a to zejména po stránce odolnosti, bezpečnosti a snadné údržby.

TZ: Chloubou každé zahrady je venkovní bazénTZ: Chloubou každé zahrady je venkovní bazén

Všeobecně platí, že plochy kolem bazénů by měly být pevné a stabilní. Typ povrchu, který na ně bude aplikován, již ovšem závisí výhradně na vkusu každého z nás. Vybírat můžeme v současné době z velmi široké nabídky jak přírodních, tak umělých materiálů. Při výběru konkrétního typu hraje nejdůležitější roli jeho struktura, na základě níž lze do budoucna usuzovat, zda bude povrch praktický, bezpečný a snadno čistitelný.

Druhy povrchů a jejich výběr

1. Měkké přírodní povrchy

U měkkých přírodních povrchů se mezi uživateli největší oblibě těší tráva. Její výhodou je sice přírodní vzhled, ale největším negativem je bezesporu nepořádek. Hlína a další nečistoty se mohou velmi snadno z nohou přenést do bazénu a znečistit vodu.

2. Pevné povrchy

V případě pevných povrchových úprav je nejčastější volbou dlažba, a to především zámková a betonová.

Výhody

  • Nízká cena
  • Vysoká odolnost
  • Široký výběr velikostí a barev

Nevýhody

  • Vysoká absorpce tepla

V jejím důsledku se z povrchu v horkých letních měsících stává rozpálený koberec.

  • Nebezpečí úrazu

Přestože vysoká pevnost těchto typů povrchů na jedné straně značnou měrou přispívá k jejich odolnosti, na straně druhé může představovat značné riziko pádů a úrazů. U pevných přírodních materiálů jako jsou kameny, hrozí nebezpečí pádu také z důvodu nerovností. V případě dlažeb je zase nebezpečí nejčastěji spojováno s jejich možnou kluzkostí.

3. Umělé povrchy

Samostatnou oblast povrchů, které je do okolí bazénů možné umístit, představují povrchy umělé. Mezi ně je možné zařadit například umělý kámen, dřevoplast či gumu.

Výhody

  • Přiměřená cena
  • Odolnost

Nevýhody

  • Nepřirozenost

U povrchů klasifikovaných jako umělé představuje nepřirozený vzhled jednu ze zásadních vlastností, které hovoří v jejich neprospěch. Umístění nepřírodního materiálu do prostředí zahrady totiž může být pro řadu uživatelů nepřekročitelnou překážkou.

Nejčastější nešvary povrchů

Každý typ povrchu, který je možné do okolí bazénu umístit, má svá pro a proti nejen z hlediska praktického, ale také po stránce estetické. Mezi nejčastější nešvary, s nimiž se v praxi můžeme setkat, patří zejména plevel vyrůstající ze spár a mezer pevných povrchů. Ten hyzdí jak povrch samotný, tak i celkový dojem bazénu a jeho okolí. Další problém může s postupem času vyvstat také s uvolňováním písku ze spár mezi kameny, který funguje jako výplňový materiál.

Trend mezi povrchy

Trendem letošní sezóny jsou povrchy, které působí přírodním dojmem a současně nabízejí všechny výhody pevných materiálů. Konkrétně se jedná o bezespárové povrchy tvořené směsí přírodních kamínků a speciálního pojiva, například pryskyřice.

Tento typ povrchů ideálně koresponduje s prostředím zahrady, díky své částečné absorpci tepla příjemně hřeje a využité kamínky jsou navíc velmi příjemné na dotek. Příkladem takového povrchu je i systém TopStone.

Říční kamínky, v němž využité, pocházejí z oblasti Dunaje a jsou pečlivě tříděny, zbavovány veškerých nečistot, opracovávány dohladka a následně zaneseny do povrchu. Zvolit si můžete také luxusnější variantu z drceného italského mramoru v mnoha barvách.

Desatero správného povrchu k bazénu podle zahradní architektky

1. Bezpečnost

Nejčastějšími uživateli bazénů jsou děti, a proto je bezpečnost jednou z nejdůležitějších věcí, na něž bychom při výběru povrchu měli dbát.

2. Protiskluzovost

Tato vlastnost jistě neoddělitelně souvisí s celkovou bezpečností povrchu, ovšem vzhledem ke své důležitosti si zaslouží zcela mimořádnou pozornost. Volme povrch, který zabraňuje uklouznutí a dalším možným úrazům.

3. Snadná údržba

Pokud nechceme na povrch doslova nechat ruce, volte povrch se snadno údržbou. K jeho čištění by v ideálním případě měl postačit pouze smeták, případně tlaková hadice.

4. Odolnost

V případě odolnosti je třeba klást důraz zejména na mrazuvzdornost. Díky své schopnosti úspěšně odolat tuhým mrazům je velice pravděpodobné, že nám povrch poslouží mnoho let.

5. Vodopropustnost

Díky vodopropustnosti se na povrchu netvoří louže, díky čemuž není vystavován příliš velké zátěži, a nehrozí tedy nebezpečí rychlého opotřebení.

6. Životnost

Povrchy do exteriérů nejsou umísťovány příliš často, a proto by měly vykazovat poměrně dlouhou životnost. Povrch by měl být schopen „přežít“ nejen náročné zimní období, ale také počasí v létě, kdy je vystavován přímému slunci a jeho vlivům.

7. Flexibilita

Flexibilní vlastnosti zaručují možnost jedinečné povrchové úpravy takřka pro jakýkoliv druh podkladu, ať už se jedná o nový nebo starý beton, kámen, anhydrid, asfalt či dlažbu. Některé povrchy lze v rámci jejich flexibility dokonce přizpůsobit oblým či kulatým tvarům podkladů.

8. Ekologická nezávadnost

Při výběru povrchu do okolí bazénu by mělo být bráno v potaz také zdraví. V souvislosti s ním je třeba dbát na to, aby byl povrch především antialergický a nesl označení nonyfenol free.

9. Pohodlnost

Vzhledem k tomu, že na ploše kolem bazénu se pohybujeme velmi často bez obuvi, měl by být povrch nejen maximálně praktický a estetický, ale také příjemný na dotek bosé nohy. To, jak se při pohybu na zvoleném povrchu cítíme, má totiž velký vliv na atmosféru, jakou si na zahradě vytvoříme.

10. Pokládka od odborníků

Abychom měli jistotu, že je povrch položen správně, a nebudeme tedy do budoucna muset řešit žádné nepříjemné komplikace, měli bychom si ho nechal položit od odborníků vybavených všemi potřebnými znalostmi a zkušenostmi. Ti před samotnou aplikací nového povrchu kromě jiného zajistí správnou úpravu podkladu, například penetrací, čímž prodlouží jeho životnost.

Tisková zpráva Rubikon PR

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Honza z TopStone

pondělí, 12. květen 2014
10:11

Více inspirace pro využití kamenného povrchu v okolí bazénů naleznete v této fotogalerii: http://www.topstone.cz/galerie/okoli-bazenu


Čtěte také...

Venkovní bazén od největšího evropského výrobce: Kvalita za rozumnou cenu

Venkovní bazén od největšího evropského výrobce: Kvalita za rozumnou cenu

Mít na zahradě vlastní bazén, to už dnes není jen sen, o kterém by snil každý majitel domu. Svědčí o tom fakt, že v České republice je počet zahradních bazénů na domácnost v průměru vyšší nežli například v Německu. Zahradní bazény Češi zkrátka milují a neváhají do nich investovat i značné finanční p…

Základem každé střechy musí být kvalitní střešní krytina

Základem každé střechy musí být kvalitní střešní krytina

Střechy ochraňují domy před zatékáním vody do interiérů a pomáhají celý objekt chránit před povětrnostními vlivy. Pakliže má dům kvalitní střechu, která je pokryta dobrou střešní krytinou, má majitel jistotu, že přes půdu nebude unikat tolik tepla a v domě se nebude hromadit voda, jakmile začně prše…


Jak na vytvoření okrasné zahrady?

Jak na vytvoření okrasné zahrady?

Péče o zahradu před domem je časově náročnou záležitostí. Spousta z vás na to nemá čas. Pozemek pak zarůstá plevelem, množí se na něm škůdci a je tak už na první pohled spíše ostudou nežli chloubou. Realizace okrasné zahrady, na kterou budete náležitě pyšní, se dá urychlit tím, že si pozvete zahradn…

Plastový bazén od profesionálů: Montáž na míru

Plastový bazén od profesionálů: Montáž na míru

Mít na zahradě vlastní bazén je snem snad každého majitele rodinného domu. Díky jeho přítomnosti se můžete koupat vždy, když to umožňují klimatické podmínky. Jaký typ venkovního bazénu si ale pořídit? Jednou z možností je volba plastového bazénu. Plastové bazény jsou dnes velmi kvalitně řešeny. Kval…
Odkazy