verze pro tisk

TZ: Co by byl dům bez pořádné fasády

14. srpen 2013

Při volbě typu fasády by měli stavitelé a majitelé domů brát ohledy na její funkčnost, kontext stavby s okolím a rozpočet. Odvětraná fasáda je vhodná takřka pro všechny druhy staveb.

TZ: Co by byl dům bez pořádné fasádyTZ: Co by byl dům bez pořádné fasády

Fasáda domu neplní jen estetickou funkci. Při výběru správné fasády musí lidé zvážit své požadavky na funkčnost a životnost podle místa a způsobu užívání stavby a velikost rozpočtu. Následující přehled podle typů budov usnadní výběr vhodné fasády.

Novostavby

Symbióza mezi stavbou a krajině urbánním charakterem lokality je klíčová při výběru fasády domu. Každá stavba a její fasáda by měly brát v potaz kontext pozemku a lokality, ve které se nacházejí.

Navíc novostavby budou díky implementaci evropské Směrnice o energetické náročnosti budov muset splňovat vyšší energetické standardy. To znamená i vyšší požadavky na izolaci a fasádu.

Dokonalé zateplení, které je podmínkou pro dosažení pasivních standardů, s sebou nese i řadu rizik, jako je kondenzace par v konstrukci nebo zhoršení vnitřního prostředí domu.

Tato rizika dokáže odstranit provětrávaná fasáda spolu s výkonnými izolacemi z minerální vlny. Do budoucna lze v oblasti stavební legislativy očekávat také zpřísnění požadavků na recyklovatelnost materiálů. Například systém odvětraných fasád Hafix je hliníkový s ocelovými spojovacími prvky, tedy 100% recyklovatelný.

Pasivní domy mívají zpravidla kompaktní tvar bez mnoha detailů. Jestliže taková stavba stojí na „zelené louce“ bez stínu a například s plochou střechou nebo střechou bez přesahů a světlolamů, je pak fasáda takového domu nadměrně vystavena slunečnímu záření.

Tomu by měli majitel domu a architekt přizpůsobit nejen barvu fasády, ale také samotný typ fasády a zateplení. Výhodou bezkontaktních fasád je v tomto případě možnost volby obkladních fasádních desek, které mají dlouho životnost a světlostálé barvy.

U kontaktního zateplení polystyrenem vystaveného dlouhodobému vysokému stupni slunečního záření může docházet vlivem tepelné roztažnosti materiálů k jeho praskání a poškozování.

Bezkontaktní fasádní systémy naopak často řeší problém roztažnosti materiálu systémem uchycení fasádních desek k profilům a speciálním úchytům ve zdi.

Domy v záplavových oblastech a vlhké domy

Domy, které se nacházejí v záplavových územích, v blízkosti vodních ploch nebo toků, je bezpochyby lepší vybavit odvětranou fasádou. U běžného kontaktního zateplení často po zásahu velkou vodou nezbývá, než jeho část strhnout a zateplení nákladně sanovat.

Navíc kontaktní systém výrazně brání vysychání domu. Kontaktní zateplení se rozhodně nedoporučuje na vlhké zdi a mělo by se volit spíše v případech, kdy v budoucnu neočekáváme další rekonstrukci domu či fasády. Odstranění kontaktního zateplení polystyrenem z fasády domu je pracné a nákladné.

Kontaktní systém není ideální ani do horských nebo podhorských oblastí, které bojují s větším množstvím sněhu. U domů v těchto lokalitách se doporučuje minimálně odvětraný sokl o patřičné výšce podle průměrného množství sněhu. V severských zemích takřka nejde najít dům, zateplený jinak než odvětrávanou fasádou.

Bezkontaktní fasáda je ideální řešením pro domy, které zužuje vlhkost a plísně. Vzduchová mezera a komínový efekt totiž zajistí kontinuální provětrávání prostoru mezi fasádním obkladem a izolací a tím zachovávají tepelně izolační vlastnosti zateplení.

Městské domy

Stojí-li dům ve městě, městské aglomeraci nebo v blízkosti průmyslových zón, hrozí mu zpravidla poškození graffiti nebo znečištění z přiléhajících cest a automobilové dopravy.

Fasáda vhodná pro takové domy musí být buď omyvatelná nebo ošetřena speciálním fasádním postřikem. Omyvatelnost zpravidla znamená neprodyšnost a ochranné postřiky jsou drahé a je nutné je aplikovat opakovaně.

Bezkontaktní fasáda je na druhou stranu nejen prodyšná, ale na trhu je k dispozici široká škála omyvatelných nebo samočistících fasádních desek.

Dřevostavby

Patří mezi nejoblíbenější v nízkoenergetickém a pasivním stavitelství. Dřevo se hojně používá nejen jako konstrukční materiál, ale také jako fasádní obklad. Podtrhuje přírodní a ekologický charakter stavby.

Navíc má dobré izolační vlastnosti, relativně dlouhou životnost a snadno se s ním pracuje. Odvětrávané fasády s dřevěným obkladem patří k nejoblíbenějším.

Rekonstruované domy

V neposlední řadě ovlivňuje rozhodnutí o výběru správné fasády také stáří budovy. U nových budov se můžeme na základě zmíněných faktorů rozhodnout o fasádě ve fázi projektu, nicméně u rekonstrukcí starších budov musíme investici do nové fasády lépe zvážit.

Zvolíme-li kontaktní zateplení, bude investice menší než při volbě bezkontaktní fasády. Kontaktní fasáda je levnější co do ceny materiálu.

Cenový rozdíl v porovnání s odvětrávanou fasádou nakonec nemusí být patrný. U odvětrávaných fasád odpadá nutnost přípravy a očištění povrchu staré fasády a často také stavba lešení.

U bezkontaktní fasády také zpravidla není nutné opracovávat materiál kvůli nerovnosti povrchu. Snadno se opravuje a její životnost je oproti kontaktním systémů několikanásobná.

Role rozpočtu

Nejvíce omezujícím hlediskem pro výběr ideální a správné fasády je samozřejmě výše rozpočtu. Nejlevnějším a nejoblíbenějším způsobem zateplení zůstává kontaktní zateplení polystyrenem.

Lidé by měli dobře zvážit, zda míra potenciálních úspor a návratnosti investice v případě volby dražší fasády a izolace není důvodem k větší investici.

Volbě správné fasády a typu zateplení by měla předcházet také úvaha o tom, jaká je životnost stavby a jakým způsobem bude stavba využívána. Platí, že bezkontaktní fasáda je nákladnější co do pořizovací ceny, ovšem životnost, tepelně izolační vlastnosti takových fasád a pozitivní vliv na vnitřní mikroklima domu se časem bohatě vyplatí.

Tisková zpráva PR klinika

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

TZ: Hafix- hliníkový systém z Přerova pro odvětrávané fasády

TZ: Hafix- hliníkový systém z Přerova pro odvětrávané fasády

Provětrávané fasády už nejsou jen doménou velkých staveb, ale získávají si oblibu i mezi majiteli rodinných domů. Přerovská divize Hafix z rodiny Visimpex vyvinula pro odvětrávané fasády fasádní rošt, který zrychluje montáž, řeší roztažnost materiálu a zajišťuje prakticky neomezenou životnost fasády…

TZ: Střechy a fasády ve skandinávském stylu

TZ: Střechy a fasády ve skandinávském stylu

Severské architektuře dominuje hlavně funkční a čistý design, který kombinuje přírodní a snadno recyklovatelné materiály, jakými jsou dřevo, ocel a sklo.


Tryskání pískem: Moderní metoda nachází uplatnění nejen při čištění fasády

Tryskání pískem: Moderní metoda nachází uplatnění nejen při čištění fasády

Pravidelné čištění fasády byste neměli brát na lehkou váhu. Nečistoty neovlivňují pouze estetické, ale také funkční vlastnosti materiálu, o životnosti nemluvě. Ale jak se zbavit nečistot, které se dostaly hlouběji do podkladu? Nemusíte zoufat, i na to existuje řešení. Počítejte však s tím, že se neo…

Fasádní vrata Hörmann šitá domu na míru

Fasádní vrata Hörmann šitá domu na míru

Snad každý od svých garážových vrat vyžaduje bezpečnost a především spolehlivý chod. Zapomínat by ale neměl také na design a celkový vzhled domu. Společnost Hörmann pro tyto účely nabízí jedinečné řešení v podobě hliníkových sekčních fasádních vrat. Ta lze integrovat do fasády tak, že budou takřka n…
Odkazy