verze pro tisk

TZ: Laminát, dřevo nebo vinyl? Podle jakých kritérií vybrat dokonalou podlahu?

28. srpen 2013

Nabídka podlahových krytin je čím dál pestřejší. Lidé si mohou vybírat z klasických dřevěných podlah, laminátu, vinylu, korku, koberce či linolea. Podle čeho však vhodnou krytinu volit? Rozhodující je především kvalitní materiál, místnost, ve které bude použit, cena a samozřejmě vzhled. Jaké jsou mezi materiály rozdíly a na co si dát pozor, radí Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach.

TZ: Laminát, dřevo nebo vinyl? Podle jakých kritérií vybrat dokonalou podlahu?TZ: Laminát, dřevo nebo vinyl? Podle jakých kritérií vybrat dokonalou podlahu?

„Lidé se nejčastěji ptají po laminátových plovoucích podlahách. Je pravdou, že jejich klady jsou nesporné, například široký výběr vzorů, vysoká odolnost a stálost materiálů či snadná pokládka.

Velké výhody nabízí ale i dřevěné plovoucí podlahy, které vynikají jedinečností dekorů jednotlivých lamel, a navíc pravé dřevo dodává do prostoru přírodní element, nadčasovost i věčnost. Čím dál větší oblibu si získávají i poměrně nové vinylové podlahy označované též LVT.

Ty se vyznačují silnou povrchovou strukturou, díky které je možné dosáhnout autentického vzhledu dřeva, dlaždic nebo keramiky,“ říká Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach.

Laminátové podlahy

Laminátové podlahy jsou tvořeny ze čtyř vrstev, které jsou pevně spojeny dohromady. První, povrchová vrstva, je tvořena z teplem tvrzené melaminové pryskyřice. Ta je vysoce odolná vůči oděru a chrání tak další, tzv. dekorovou vrstvu, která je z papíru potištěného přírodními barvami.

Jednou z nejdůležitějších vrstev u laminátové podlahy je nosná deska, která tvoří 90 % celého podlahového materiálu. Většinou je vyrobena ze dřeva buď ve formě dřevotřísky či dřevovláknitého materiálu. Ten rozlišujeme podle tvrdosti na MDF (střední) a častější HDF (tvrdý).

Při výběru podlahy je nutné dávat pozor také na její tloušťku. Do 7 mm je podlaha méně odolná, do obytných prostor, ve kterých se předpokládá častý pohyb, chůze v botách či kolečkové křeslo, odborníci doporučují tloušťku 8 a více milimetrů.

Lišit se může také úprava desky. Vhodné je, když je HDF deska ošetřena impregnací, čímž zabraňuje průniku vlhkosti a omezuje tzv. bobtnavost na hranách desky.

Dřevěná podlaha

Dřevěná podlaha přináší do pokoje přírodu, je příjemná na dotek a při správné péči vydrží desítky až stovky let. Vedle podlah z masivního dřeva existuje nově také plovoucí podlaha z tohoto materiálu.

Ta vyniká především snadnou pokládkou a údržbou. Skládá se ze tří vrstev, vrchní vrstva je tvořena specifickým dřevem, které podlaze dodává její jedinečný vzhled.

Zároveň je silně lakovaná, aby byla odolná poškrábání a jinému poškození. Pod ní se nachází výplň podlahy, která je tvořená další dřevnou deskou nebo materiálem HDF. Třetí vrstvou je tzv. „protitah“, který slouží ke stabilizaci podlahy a zároveň může mít integrovanou kročejovou izolaci.

U přírodních materiálů je potřeba myslet i na to, že vlivem klimatických změn i času pracuje a může měnit svůj tvar.

„Před pokládkou dřevěné podlahy doporučuji nechat lamely nějakou dobu v pokoji, aby si zvykly na jeho teplotu i vlhkost a přizpůsobily se jí. Díky tomu se snižuje pravděpodobnost, že se vytvoří výrazné spáry nebo naopak boule na podlaze,“ doplňuje Helena Ševčíková.

Jaké jsou výhody jednotlivých typů plovoucích podlah?

Laminátová podlaha

 • robustní, snadná údržba
 • rychlá a jednoduchá pokládka možná téměř na každém povrchu
 • stálobarevná, bez změn barev v důsledku vlivu UV záření
 • vhodná i pro židle na kolečkách
 • odolná proti propálení cigaretou

Dřevěná podlaha

 • výběr z různých druhů dřeva, barevných odstínů, povrchů a dekorů
 • pravé dřevo dodá jas a teplo do místnostní
 • stabilní tvar i při výkyvech vlhkosti
 • lze obrousit či zrenovovat
 • plovoucí pokládku bez lepení je možné aplikovat na téměř každý podklad

Vinylová podlaha

 • vysoká odolnost a dlouhá životnost
 • nenáročná údržba
 • vynikající vlastnosti pro tlumení kročejového hluku
 • odolnost proti vlhku
 • jednoduchá výměna lamel
 • nízká instalační výška, a proto jsou vhodné pro rekonstrukce

Vinylové podlahy

V posledních letech si čím dál větší oblibu získávají vinylové podlahy. Jejich hlavní výhodou je odolnost, dlouhá životnost a nenáročná údržba. Tyto podlahy navíc mohou mít jakýkoliv vzor, i když nejčastěji se opět používá dekor dřeva, dokážou vyrovnat menší chyby v podlaze a snižují kročejový zvuk.

Vybírat je možné například celovinylové podlahy, které obstojí i ve vlhkých místnostech. Další variantou jsou podlahy, kde je vinyl pouze na povrchu, rozdíl je znát především v ceně.

Tisková zpráva Native PR, s. r. o.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Vybíráme podlahu: Dřevo, marmoleum nebo laminát?

Vybíráme podlahu: Dřevo, marmoleum nebo laminát?

Nesnesete už další pohled na prodřené linoleum v ložnici nebo popraskané dlaždice v chodbě? Podívejte se, jaké jsou moderní možnosti podlahových krytin a dejte svému domu nebo bytu novou vizáž.

Z jakých materiálů se vyrábějí zdravotní matrace

Z jakých materiálů se vyrábějí zdravotní matrace

Spánek je pro lidský organismus nesmírně důležitý. Pokud se dobře nevyspíme, cítíme pak během dne únavu a ospalost. Člověk by měl spát alespoň pět hodin denně, záleží samozřejmě na individuálních potřebách. Pro dobrý spánek je však potřeba mít doma vhodnou postel a také matraci.


Vybíráme podlahu do domu

Vybíráme podlahu do domu

Výběr podlahové krytiny do domu bychom neměli podceňovat. Špatná volba podlahy může značně a snížit komfort bydlení. Pokud například do kuchyně zvolíme podlahu, která bude špatně omyvatelná a snadno se znečistí, pak ji po několika měsících či málo letech budeme muset předělávat, čímž se nám bydlení …

TZ: Kde není vhodné dřevo, tam se dá použít lehká ocelová konstrukce

TZ: Kde není vhodné dřevo, tam se dá použít lehká ocelová konstrukce

Projekt Botium ve švédském Växjö je příkladem, jak úspěšně využívat tenkostěnných ocelových konstrukcí pro výstavbu nízkoenergetických rodinných domů. Tam, kde původně plánovaná konstrukce ze dřeva narazila na omezení tohoto materiálu, projektanti použili systém LINDAB STAVBY z komponentů Lindab z p…
Odkazy