TZ: Laminát, dřevo nebo vinyl? Podle jakých kritérií vybrat dokonalou podlahu?
28. srpen 2013Nabídka podlahových krytin je čím dál pestřejší. Lidé si mohou vybírat z klasických dřevěných podlah, laminátu, vinylu, korku, koberce či linolea. Podle čeho však vhodnou krytinu volit? Rozhodující je především kvalitní materiál, místnost, ve které bude použit, cena a samozřejmě vzhled. Jaké jsou mezi materiály rozdíly a na co si dát pozor, radí Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach.
„Lidé se nejčastěji ptají po laminátových plovoucích podlahách. Je pravdou, že jejich klady jsou nesporné, například široký výběr vzorů, vysoká odolnost a stálost materiálů či snadná pokládka.
Velké výhody nabízí ale i dřevěné plovoucí podlahy, které vynikají jedinečností dekorů jednotlivých lamel, a navíc pravé dřevo dodává do prostoru přírodní element, nadčasovost i věčnost. Čím dál větší oblibu si získávají i poměrně nové vinylové podlahy označované též LVT.
Ty se vyznačují silnou povrchovou strukturou, díky které je možné dosáhnout autentického vzhledu dřeva, dlaždic nebo keramiky,“ říká Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach.
Laminátové podlahy
Laminátové podlahy jsou tvořeny ze čtyř vrstev, které jsou pevně spojeny dohromady. První, povrchová vrstva, je tvořena z teplem tvrzené melaminové pryskyřice. Ta je vysoce odolná vůči oděru a chrání tak další, tzv. dekorovou vrstvu, která je z papíru potištěného přírodními barvami.
Jednou z nejdůležitějších vrstev u laminátové podlahy je nosná deska, která tvoří 90 % celého podlahového materiálu. Většinou je vyrobena ze dřeva buď ve formě dřevotřísky či dřevovláknitého materiálu. Ten rozlišujeme podle tvrdosti na MDF (střední) a častější HDF (tvrdý).
Při výběru podlahy je nutné dávat pozor také na její tloušťku. Do 7 mm je podlaha méně odolná, do obytných prostor, ve kterých se předpokládá častý pohyb, chůze v botách či kolečkové křeslo, odborníci doporučují tloušťku 8 a více milimetrů.
Lišit se může také úprava desky. Vhodné je, když je HDF deska ošetřena impregnací, čímž zabraňuje průniku vlhkosti a omezuje tzv. bobtnavost na hranách desky.
Dřevěná podlaha
Dřevěná podlaha přináší do pokoje přírodu, je příjemná na dotek a při správné péči vydrží desítky až stovky let. Vedle podlah z masivního dřeva existuje nově také plovoucí podlaha z tohoto materiálu.
Ta vyniká především snadnou pokládkou a údržbou. Skládá se ze tří vrstev, vrchní vrstva je tvořena specifickým dřevem, které podlaze dodává její jedinečný vzhled.
Zároveň je silně lakovaná, aby byla odolná poškrábání a jinému poškození. Pod ní se nachází výplň podlahy, která je tvořená další dřevnou deskou nebo materiálem HDF. Třetí vrstvou je tzv. „protitah“, který slouží ke stabilizaci podlahy a zároveň může mít integrovanou kročejovou izolaci.
U přírodních materiálů je potřeba myslet i na to, že vlivem klimatických změn i času pracuje a může měnit svůj tvar.
„Před pokládkou dřevěné podlahy doporučuji nechat lamely nějakou dobu v pokoji, aby si zvykly na jeho teplotu i vlhkost a přizpůsobily se jí. Díky tomu se snižuje pravděpodobnost, že se vytvoří výrazné spáry nebo naopak boule na podlaze,“ doplňuje Helena Ševčíková.
Jaké jsou výhody jednotlivých typů plovoucích podlah?
Laminátová podlaha
- robustní, snadná údržba
- rychlá a jednoduchá pokládka možná téměř na každém povrchu
- stálobarevná, bez změn barev v důsledku vlivu UV záření
- vhodná i pro židle na kolečkách
- odolná proti propálení cigaretou
Dřevěná podlaha
- výběr z různých druhů dřeva, barevných odstínů, povrchů a dekorů
- pravé dřevo dodá jas a teplo do místnostní
- stabilní tvar i při výkyvech vlhkosti
- lze obrousit či zrenovovat
- plovoucí pokládku bez lepení je možné aplikovat na téměř každý podklad
Vinylová podlaha
- vysoká odolnost a dlouhá životnost
- nenáročná údržba
- vynikající vlastnosti pro tlumení kročejového hluku
- odolnost proti vlhku
- jednoduchá výměna lamel
- nízká instalační výška, a proto jsou vhodné pro rekonstrukce
Vinylové podlahy
V posledních letech si čím dál větší oblibu získávají vinylové podlahy. Jejich hlavní výhodou je odolnost, dlouhá životnost a nenáročná údržba. Tyto podlahy navíc mohou mít jakýkoliv vzor, i když nejčastěji se opět používá dekor dřeva, dokážou vyrovnat menší chyby v podlaze a snižují kročejový zvuk.
Vybírat je možné například celovinylové podlahy, které obstojí i ve vlhkých místnostech. Další variantou jsou podlahy, kde je vinyl pouze na povrchu, rozdíl je znát především v ceně.
Tisková zpráva Native PR, s. r. o.
Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!
Autor: Roman Beneš
Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Odkazy
Co u nás hledáte?
jak a kdy stříhat ovocné stromy jak spolehlivě vybělit záclony jak střihat jablone jak stříhat ovocné stromy jak vybělit záclony kdy stříhat ovocné stromy moderní bydleni moderní domy moderní dům pomůcky pro invalidy prořezávání jabloní prořezávání ovocných stromů prořezávání stromů strih ovocnych stromu stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní stříhání ovocných stromků stříhání ovocných stromů na jaře stříhání ovocných stromů stříhaní stromku stříhání stromů na jaře stříhání stromů venkovní schody do domu zastrihavani ovocnych stromuHints