verze pro tisk

TZ: Při výměně kotle můžete získat dotaci 18000 Kč

15. duben 2014

Majitelé rodinných domů, kteří přemýšlí o výměně starého kotle za nový, mohou od 1. dubna využít nový dotační program Nová zelená úsporám. Pokud se rozhodnou z vytápění tuhými palivy nebo lehkými topnými oleji přejít na propan nebo zemní plyn, mohou na nový kotel získat od státu příspěvek ve výši až 18 tisíc korun.

Nízkoenergetický dům se zásobníkem na LPG. Zdroj: Flaga s.r.o.Nízkoenergetický dům se zásobníkem na LPG. Zdroj: Flaga s.r.o.

Kdy je možné dotaci získat?

Vlastníte-li kotel na tuhá paliva nebo lehké topné oleje, lze dotace na výměnu získat pod jednou základní podmínkou - nový kotel musí využívat efektivní a ekologické zdroje. Mezi ty se řadí také propan. „Při koupi plynového kondenzačního kotle můžete získat podporu v maximální výši 15 000 korun. V případě, že budete současně snižovat energetickou náročnost vašeho domu, například zateplením, je možné si požádat o dotaci na nový kotel ve výši až 18 000 korun. V této situaci vám při splnění podmínek může stát přispět také na samotné zateplení domu,“ upřesňuje Ľubomír Žiak, odborník ze společnosti Flaga, největšího dodavatele LPG na českém trhu.

Jak požádat o dotaci na plynový kotel?

Dotaci na plynový kotel lze získat následujícím postupem:

1)      Sežeňte si znalce, který pro vás zpracuje odborný posudek, skládající se z projektové dokumentace a energetického posudku. Tento odborník vám pomůže také vyplnit krycí list technických parametrů.

2)      Vyplňte elektronickou žádost.

3)      Tuto žádost si následně vytiskněte, podepište a pošlete ji na Státní fond životního prostředí ČR spolu s následujícími dokumenty:

  • Výpisem z katastru nemovitostí nebo jiným dokladem o vlastnictví nemovitosti (nesmí být starší než 90 dnů)
  • Již zmíněným odborným posudkem a krycím listem technických parametrů
  • Dokladem o vlastnictví bankovního účtu, na který má být dotace zaslána

4)      Fond následně vaši žádost prověří a případně vám ji pošle k doplnění. Následně vám zašle písemné potvrzení o tom, že ji akceptoval.

5)      V potvrzení o akceptování vaší žádosti bude zapsáno také datum, do kterého je potřeba nový kotel koupit a instalovat. Tento termín je potřeba dodržet.

6)      V tuto chvíli si již můžete zvolit konkrétní typ kotle a dodavatelskou firmu. Kotel i firma ale musí být zapsána v seznamu výrobků a technologií autorizovaných pro program Nová zelená úsporám. Jestli tomu tak je, zjistíte jednoduše na stránkách programu Nová zelená úsporám.

7)      Po instalaci kotle musíte Fondu předložit podklady, kterými prokážete, že k ní skutečně došlo:

  • Vyplněný a podepsaný formulář „Dokumenty předkládané k vydání Registrace a rozhodnutí nebo Registrace a stanovení výdajů“
  • Soupis všech faktur a jejich kopie (včetně zálohových) – zejména faktura za koupi a instalaci kotle a za provedení odborného posudku
  • Doklad o ukončení realizace, např. protokol o předání kotle nebo o jeho uvedení do provozu
  • Potvrzení o úhradě kotle (například výpisem z účtu)
  • Aktualizovaný krycí list technických parametrů, doplněný o údaje dodavatelů, kteří kotel instalovali

8)      V případě zjištění jakýchkoli nedostatků vás Fond vyzve k jejich nápravě. Následně vám doručí Rozhodnutí o poskytnutí dotace.

9)      Nejpozději do 90 dnů od vydání rozhodnutí vám bude dotace zaslána na váš účet.

 

Podrobné informace o programu Nová zelená úsporám získáte na www.novazelenausporam.cz.

O vytápění propanem

Instalace vytápění propanem je časově nenáročná. Je však potřeba počítat s místem v blízkosti domu, vyhrazeným pro umístění zásobníku se zkapalněným plynem. Při odběru je propan převeden zpět do plynného skupenství a potrubím veden do budovy, kde je pak využíván na vytápění, ohřev vody nebo při vaření.

Stále větší oblibě se pak těší podzemní zásobník, který nijak nenarušuje vzhled okolního prostředí. „Většina lidí dává přednost možnosti si u nás tento zásobník spíše pronajmout, než si koupit svůj,“ dodává Ľubomír Žiak, odborník ze společnosti Flaga. Množství plynu v zásobníku si každý může snadno kontrolovat sám, jeho doplnění provádí profesionální firmy.

„Vytápění domů propanem využívají především obyvatelé míst, kam není možné zavést zemní plyn,“ vysvětluje Ľubomír Žiak. Díky vysoké výhřevnosti a relativně nízké počáteční investici, která zahrnuje instalaci zásobníku a kotle a pohybuje se v rozmezí 60 až 90 tisíc korun, ušetří domácnosti topící propanem oproti topení na elektřinu v průměru až 40 % nákladů, což představuje několik tisíc korun ročně.

Vytápění zkapalněným ropným plynem je, především u domů s nižší spotřebou energie, z dlouhodobého pohledu dokonce výhodnější než tepelné čerpadlo, u kterého je výše počáteční investice více než dvojnásobná. Propan je navíc ekologické palivo - při jeho spalování nevznikají žádné škodlivé emise a je možné ho využívat i v chráněných krajinných oblastech.

Tisková zpráva Flaga,s.r.o.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Ina

pátek, 21. duben 2023
22:48

I am regular visitor, how are you everybody? This article posted at this web page is actually fastidious.


posted by: Ina [Odpovědět]

Reyna

sobota, 29. duben 2023
01:38

When I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are
added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment.

Is there a way you can remove me from that service? Thanks!


posted by: Reyna [Odpovědět]

Beatriz

neděle, 30. duben 2023
22:06

You've made some really good points there.

I checked on the web for additional information about the
issue and found most people will go along with
your views on this website.


posted by: Beatriz [Odpovědět]

Heath

středa, 7. červen 2023
20:54

Heya! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no back up.
Do you have any methods to prevent hackers?


posted by: Heath [Odpovědět]

Čtěte také...

Tepelná čerpadla Vaillant umožňují získat až 75% energií na vytápění domu zdarma

Tepelná čerpadla Vaillant umožňují získat až 75% energií na vytápění domu zdarma

Vytápění rodinného domu není levnou záležitostí. Zejména tehdy, pokud používáte zastaralé systémy, které jsou dostatečně účinné. V případě, že chcete výrazně snížit náklady na vytápění objektu, pořiďte si moderní tepelná čerpadla Vaillant. Ta dokáže získat až 75% energií zdarma z okolního vzduchu či…

E-aukce energií: Možnost, jak získat dodávky plynu a elektřiny za nejvýhodnějších podmínek

E-aukce energií: Možnost, jak získat dodávky plynu a elektřiny za nejvýhodnějších podmínek

V poslední době se objevil nový fenomén v podobě aukce energií, která probíhá elektronickou formou. Zatím je převážně určena pro firmy a státní instituce, nicméně v budoucnu se počítá s tím, že elektrickou aukci energií budou moci využít i jednotlivé domácnosti.


Proč mají kondenzační plynové kotle účinnost přes 100%?

Proč mají kondenzační plynové kotle účinnost přes 100%?

Divíte se tomu, že pro některé plynové kotle výrobci uvádějí účinnost více než 100%? Ano, je to opravdu možné. Jedná se o takzvané kondenzační plynové kotle. Jak je to ale opravdu s výpočtem jejich účinnosti?

Plynové kotle Junkers pro moderní způsob vytápění

Plynové kotle Junkers pro moderní způsob vytápění

K vytápění a ohřevu vody pomocí plynového kotle se dnes vrací stále větší počet domácností. I díky tomu, že v posledních letech došlo k liberalizaci na trhu s energiemi, je plyn v současné době cenově poměrně výhodný. Pokud si pořídíte moderní plynový kotel, můžete oproti jiným způsobům vytápění a o…
Odkazy