verze pro tisk

TZ: Růžová budoucnost zelených střech díky novému materiálu

24. květen 2013

Nesporné výhody zelených střech dokládá jejich původ sahající tisíce let do historie. Jak města rostou, zažívá tento koncept svoji renesanci. K postupnému využití potenciálu zelených střech přispívají především nové materiály. Příkladem je zapojení minerální vlny Knauf Insulation.

TZ: Růžová budoucnost zelených střech díky novému materiáluTZ: Růžová budoucnost zelených střech díky novému materiálu

Společnost Knauf Insulation vidí v zelených střechách budoucnost měst. „Materiály, které pro tento koncept vyvíjíme, vyvažují nedostatky dosavadních způsobů a posouvají tak celý koncept zelených střech na novou úroveň,“ vysvětluje Milan Pokrivčák, aplikační manažer Knauf Insulation.

Hlavní výhodou nového způsobu je především překonání problému s údržbou, které od instalace zelené střechy často odrazují. Patentovaný materiál ze speciální minerální vlny Knauf Insulation dokáže oproti tradičním řešením zelených střech zadržet mnohem více vody a tím pádem vegetace vystačí s méně častějším zavlažováním.

To pomáhá řešit častý problém, kdy zelená střecha je opravdu zelená jen do letních veder a následně se stává střechou hnědou.

Kromě toho je na retenci stejného množství vody potřeba mnohem tenčí a lehčí vrstva substrátu než u běžných řešení, což snižuje nároky na statiku a činí celý systém ekonomičtější.

K ozelenění střešních ploch se využívá dvou způsobů. Extenzivní systém je vhodný pro většinu plochých i šikmých střech. Má malou tloušťku (cca do 15 cm). Jeho výhodou je nízká hmotnost, velmi snadná instalace a právě nenáročná údržba.

Zatímco extenzivní způsob umožní osázení střechy trávou a nízkými bylinami, intenzivní způsob umožňuje mít na střeše i vyšší byliny nebo dokonce stromky. Co se týká údržby i využití, lze intenzivní systém přirovnat k běžné zahradě.

Zelené střechy jsou nejen esteticky zajímavé, ale zejména nesou zajímavé funkční výhody. Zabraňují přehřívání budov v letních měsících, čímž výrazně snižují spotřebu energie na chlazení.

Střechy, které používají jako substrát minerální izolaci, navíc fungují jako efektivní dodatečná tepelně-ochranná vrstva i v zimě.

Kromě toho přispívají k výrazně lepšímu odvádění srážkové vody. Výhody ale nepocítí pouze majitelé domů. Rostliny produkují kyslík a zadržují vlhkost, čímž snižují efekt zvaný Urban Heat Island, kdy se v městských zástavbách akumuluje příliš mnoho tepla.

Z těchto důvodů zelené střechy přinášejí i body do certifikačních systémů šetrných budov jakými jsou LEED, nebo BREEAM.

Tisková zpráva PR klinika

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Ušetřete za energii díky přesklení oken

Ušetřete za energii díky přesklení oken

Máte pocit, že vám uniká okny čím dál tím víc tepla? Musíte stále více topit? Ptáte se, jak je to možné, když jste okna měnili před několika málo lety? I okna stárnou. Eurookna starší než 5 let již pravděpodobně nemají stejné vlastnosti, jako když jste si je pořídili. Jímá vás hrůza při pomyšlení, ž…

Sendvičová matrace vám díky svému složení zajistí ideální komfort během spánku

Sendvičová matrace vám díky svému složení zajistí ideální komfort během spánku

Na trhu se v dnešní době objevují matrace z celé řady materiálů. Pro laika je poměrně obtížné se v nich orientovat a zvolit si takový produkt, který mu bude maximálně vyhovovat. Sázkou na jistotu je ale pořízení sendvičové matrace.


Změna dodavatele plynu: Jednoduchý proces, díky kterému ušetříte

Změna dodavatele plynu: Jednoduchý proces, díky kterému ušetříte

Určitě jste si již všimli, že už několik let můžete volně přejít k jinému dodavateli plynu. Změna dodavatele plynu je velmi jednoduchým procesem, který zabere minimum času.

Impregnace čalouněného materiálu pomocí nanotechnologie

Impregnace čalouněného materiálu pomocí nanotechnologie

Impregnace čalounění je velmi důležitá. Textil, kůže i další materiály potřebují náležitou péči, jinak rychle stárnou a ztrácejí svůj původní vzhled. Pokud bychom vůbec nepoužívali impregnaci, čalouněný nábytek by rozhodně nevydržel tak dlouho, jak se od něj očekává. Existuje celá řada impregnačních…
Odkazy