verze pro tisk

TZ: S venkovní dlažbou a obklady se dají dělat zázraky

27. květen 2014

Teplé počasí láká nejen k venkovnímu posezení, ale také vyhání kutily k práci. Kolem domů, chat a chalup je po zimě hodně co dělat a čas od času je potřeba i větší renovace. Zejména když nás na jaře nemile překvapí poničená fasáda nebo poškozené podlahy na terasách. Pro opravu a zároveň oživení exteriéru domu dobře poslouží fasádní obklady, které jej navíc spolehlivě ochrání na dlouhou dobu před vnějšími vlivy. A pokud chceme nový dekor na terasu, balkon, zahradní zídku nebo k bazénu, můžeme si zvolit z bohaté nabídky odolných venkovních obkladů a dlažeb. Stačí si jen vybrat. Inspiraci přináší Keramika Soukup.

TZ: S venkovní dlažbou a obklady se dají dělat zázrakyTZ: S venkovní dlažbou a obklady se dají dělat zázraky

Obklady a dlažby bývají spojovány s úpravami koupelen, případně kuchyní a chodeb. V exteriéru však nejsou až tak běžné.

„Dekory venkovních obkladů velmi věrně imitují přírodní a klasické materiály. Jsou určené pro fasády domů, případně pro úpravu venkovních zídek, a k tomu jsou přizpůsobené. Vyrábějí se z odolného materiálu v různých formátech a v mnoha designech,“ přibližuje Petra Šroubková, produktová manažerka Keramiky Soukup.

Přidej cihlu k cihle...

Moderní architektura je otevřená dříve skrývaným povrchům. V interiérech se objevují například zdi z pohledového betonu a v exteriérech zase cihlové fasády.

Nikdo by ovšem nechtěl nechat holé zdi bez zateplení a fasády. Zejména v dnešní době, kdy se staví co nejúsporněji. I fasáda totiž udržuje v domě příjemné klima. Milovníci přiznané cihly ale nemusí truchlit. Dům mohou obložit speciálními fasádními obklady. Vyrábějí se v několika stylech a barvách, které dokonale imitují cihlový vzhled.

Fasádní obklady představují dlouhodobou ochranu exteriéru různých staveb. Jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a vhodné pro použití jak na nových stavbách, tak pro rekonstrukce.

Hezké okolí domu dělají detaily

Exteriér domu nevytváří pouze fasáda stavby, ale neodmyslitelně k ní patří úprava teras, chodníčků, schodů či bazénu na zahradě kolem domu.

„I na ně se hodí keramická dlažba, je ale potřeba pečlivě vybírat. Ne každá je pro venkovní použití vhodná. Dlažba musí mít takové vlastnosti, které zaručují, že v zimě nepopraská vlivem mrazu. Je proto důležité si všímat, zda jde dlažba označená jako mrazuvzdorná. Také by měla být dostatečně silná, aby nepraskla, odolná vůči běžnému poškození a z bezpečnostního hlediska opatřena protiskluzovou vrstvou,“ radí Petra Šroubková.

Exteriérová dlažba se snadno udržuje. Veškeré čištění obstará déšť, případně koště. „Aby úklid vydlážděného prostoru byl opravdu co nejsnadnější, musí být dlažba dobře položena. Pokládku by proto měli provádět zkušení řemeslníci, kteří vytvoří správné sklony, nutné pro odvod vody,“ upozorňuje Petra Šroubková.

U dlažeb je také důležitá otěruvzdornost. Každá má označení PEI, které udává odolnost proti povrchovému opotřebení.

„Obklady a dlažby se dělí do pěti kategorií, od PEI 1 do PEI 5. Čím vyšší stupeň, tím vyšší odolnost. Do nejnižší kategorie PEI 1 patří obklady na stěny do interiéru. Dlažba s označením PEI 2 je vhodná pro použití v obytných místnostech, kde nehrozí velké znečištění podlah. Naopak PEI 5 představuje kategorii určenou pro obchody či restaurace, kde jsou dlažby vysoce namáhané a často vystavené znečištění. Také do venkovních prostor se hodí dlažby s vyšším stupněm otěruvzdornosti. Stupeň PEI 3 můžeme používat na zakrytých balkónech a lodžiích,“ popisuje Petra Šroubková.

Dokonalá imitace kamene

Ze sortimentu venkovních povrchů si vyberou i milovníci přírodních materiálů. „Dlažby s dekorem kamene jsou vhodnou alternativou přírodních materiálů. Jsou dostupnější a nabízejí široký výběr barev i dekorů. Jejich položení je snadné a rychlé a výsledný efekt k nerozeznání od originálu. Hodí se jak do interiéru, tak exteriéru,“ doplňuje Petra Šroubková.

Ani obklady nepatří jen do koupelen

Také některé obklady je možné použít v exteriéru. Nabízejí mnoho dekorů včetně složitých struktur. Prostory zahrad, teras i balkonů díky obložení snadno získají zajímavý vzhled, který může dokonale ladit s použitou dlažbou.

Obložení zahradních zídek v dekoru přírodního štípaného kamene bude vždy originálem.

Okolí bazénu si zaslouží pozornost

Bazén v letních měsících představuje jistotu příjemného ochlazení. Aby tento komfort poskytoval dostatečně dlouho, neobejde se bez potřebné péče. Pozornosti by nemělo uniknout ani jeho bezprostřední okolí.

„Bazén je jak z hlediska údržby, tak hygieny nutné obložit odolným materiálem, na kterém nebude ulpívat nečistota. Dlažba s protiskluzovým povrchem je nezbytná z hlediska prevence zranění. Povrch těchto dlažeb je nenasákavý a odolný proti velkým teplotním změnám,“ doplňuje Petra Šroubková.

A radí: „Při výběru obložení bazénu je nutné věnovat pozornost zařazení dlaždic do skupin podle úhlu skluzu, pro který je vhodná. U bazénů se člení do skupin A, B a C, přičemž A jsou dlaždice s úhlem skluzu ≥ 12° vhodné do bazénů s hloubkou maximálně 80 cm. Dlažbou skupiny C je naopak možné obložit schody vedoucí do vody i šikmé okraje bazénů, protože se hodí pro úhel skluzu ≥ 24°.“

Tisková zpráva Crest Communications, a.s.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Honza z TopStone

pátek, 30. květen 2014
15:00

Venkovním povrchům sluší také kamínkové povrchy. Inspirujte se v naší galerii: www.topstone.cz/galerie.


Čtěte také...

Obklady- ideální materiál pro kuchyně a koupelny

Obklady- ideální materiál pro kuchyně a koupelny

Na stěny v místnostech, kde je zvýšená vlhkost, nebo kde může dojít ke znečištění, je dobré využít jako materiál obklady. Jejich předností je, že se dají snadno čistit, přitom si po dlouhá léta udržují neustále původní barvu a celkový vzhled. Díky tomu se tak dají využít obklady do kuchyně, koupelny…

Sádrokarton: Co dělat, když v něm uděláte díru?

Sádrokarton: Co dělat, když v něm uděláte díru?

Sádrokarton patří mezi stavební materiály, které jsou v současné době hojně využívány při rekonstrukcích a stavbách bytových jednotek a rodinných domů. Jde o poměrně bytelný materiál. Někdy se však stane, že v důsledku určitých úprav dojde k narušení jeho struktury. Co dělat, když se vám v sádrokart…


Koupelny Šumperk: Kvalitní italské obklady a dlažby

Koupelny Šumperk: Kvalitní italské obklady a dlažby

Jednou z velmi důležitých a potřebných součástí každé domácnosti je koupelna. Tato místnost nám slouží ke každodenní hygieně. Chtělo by se říci, že prostor koupelny stačí zařídit čistě účelně tak, abychom se v ní mohli snadno umýt, vyprat si v pračce atd. Je však smutné, pokud zcela rezignujeme na v…

Proč jsou dlažby a obklady tolik oblíbenými materiály v kuchyních a koupelnách

Proč jsou dlažby a obklady tolik oblíbenými materiály v kuchyních a koupelnách

Vhodnými materiály do kuchyně či koupelny, které dotvářejí jejich pěkný vzhled, jsou tradičně obklady a dlažby. Je několik důvodů, proč právě v kuchyni či koupelně použít dlažby a obklady. V následujícím článku se o nich dozvíte.
Odkazy