verze pro tisk

TZ: Stavební firmy jsou obírány až o 10% zisku

9. prosinec 2013

Finanční podvody jsou ve stavebnictví tak obvyklé, že je stavební firmy berou jako daň za možnost podnikat v tomto odvětví. K tomuto závěru došla studie poradenské společnosti Grant Thornton Time for a new direction: fighting fraud in Construction (Je čas změnit směr: boj proti podvodům ve stavebnictví) uskutečněná v Austrálii, Indii, Kanadě, USA a Velké Británii. Podvody jsou tak významnou hrozbou pro pověst celého odvětví, že mohou zabrzdit jeho růst právě v okamžiku, kdy se odráží ode dna.

Na podvody jde bilion dolarů ročně

Podle studie snižují dnes ve sledovaných zemích finanční podvody výnosy stavebních firem o 5 – 10 %. Při konzervativním předpokladu, že podobnou míru podvodů, zpronevěry a korupce vykazuje trh stavebnictví i na ostatních trzích a bereme-li v úvahu, že světový obrat sektoru stavebnictví je dnes 8,6 bilionu dolarů a do roku 2025 se zvýší na 15 bilionů dolarů se dá odhadnout, že podvodům ve stavebnictví jde na celém světě ročně na vrub přibližně bilion dolarů. Pokud situace zůstane stejná, zvýší se tato částka do roku 2025 na 1,5 bilionu dolarů ročně.

Alarmující situaci v sektoru dokládají velké skandály, které se v posledních měsících objevily v Kanadě a Austrálii. Kanadská Charbonneauova komise, která vyšetřuje podvody a uplácení ve stavebnictví v kanadské provincii Québec, za téměř dva roky vyšetřování získala indicie, že financování místních politických stran až ze 70 % pokrývají peníze z korupce. V Austrálii je pak jedna z největších místních stavebních společností - Leighton Holdings – vyšetřována pro podezření z uplácení při miliardových stavebních projektech v Iráku a Indonésii.

Program pro boj s podvody ve stavebnictví

Studie nastiňuje pětibodový program boje s podvody a uplácením, který může firmám i celému oboru přinést zpět ztracenou pověst. „Mnoho firem musí vytáhnout hlavu z písku a přiznat si, že podvody a korupce jsou nákladné. Nejen finančně, ale znamenají také škody na pověsti společnosti,“ komentuje hlavní riziko současného neblahého stavu Clare Hartnell, vedoucí sektoru nemovitostí a stavebnictví společnosti Grant Thornton.

Celou studii Time for a new direction: fighting fraud in Construction najdete ke stažení na webových stránkách Grant Thornton zde.

Tisková zpráva Grant Thornton Advisory s.r.o.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Stavební pouzdra pro interiérové dveře

Stavební pouzdra pro interiérové dveře

Je obvyklé, že v bytě máme jednotlivé místnosti odděleny dveřmi. Tradiční otočné dveře jsou však do některých prostor nevhodné. Zabírají totiž příliš místa během otevírání. V malé místnosti, kde už tak máme málo prostoru pro nábytek, musíme při přítomnosti otočných dveří počítat s volným prostorem v…

Stavební pouzdro: Systém pro jednoduché ovládání dveří

Stavební pouzdro: Systém pro jednoduché ovládání dveří

Klasické otočné dveře jsou v mnoha interiérech domácností značně nepraktické. Alternativou, která vyřeší prostorové problémy a působí i poměrně elegantně, jsou posuvné dveře. Na ty je vhodné použít stavební pouzdro.


Stavební pouzdra Eclisse: Kvalitní řešení pro posuvné dveře

Stavební pouzdra Eclisse: Kvalitní řešení pro posuvné dveře

V malých bytech, například těch panelových, musíte jako majitelé často řešit nedostatek prostoru. Byty v panelácích, ale i mnoha jiných bytových domech, mají poměrně malé místnosti. O to horší je, pokud je nutné mít volný prostor také u dveří, které místnosti uvnitř bytu oddělují. Pakliže by zde byl…

Vyberte si pohodlně stavební materiál

Vyberte si pohodlně stavební materiál

Jakákoli stavba anebo konstrukce si vyžaduje kvalitní stavební materiál. Jestliže jste se rozhodli zahájit stavební činnost, pak byste měli zvolit opravdu kvalitní levné stavebniny s pestrou nabídkou produktů. Prodej stavebních materiálů dnes řeší velké množství různých společností, nicméně ne všech…
Odkazy