
TZ: Vhodný zahradní nábytek pro venkovní posezení
20. březen 2013Za hezkého počasí trávíme venku spoustu času. V útulných zahrádkách restaurací a kaváren, nebo na vlastní terase, balkoně či zahradě, kde se dá skvěle odreagovat od každodenního stresu a odpočinout si. Není nic příjemnějšího než po rušném dni usednout do pohodlné židle a jen si vychutnávat sladké nicnedělání. Na svěžím vzduchu, za ptačího zpěvu a šumění stromů si spolehlivě vyčistíme mysl a nabereme nové síly. A abychom mohli v co největším klidu relaxovat, měli bychom v prvé řadě vybrat vhodný zahradní nábytek.
„Velmi praktický je pro venkovní prostory nábytek z kovu. Je vyroben z tenkých, ale pevných částí, které jsou velmi stabilní a lehké, a díky tomu se s nimi snadno manipuluje“ vysvětluje Lenka Kocourková, majitelka interiérového butiku À LA MAISON, který prodává zahradní nábytek proslulé dánské značky Lene Bjerre Design.
Kovový nábytek má ještě jednu výhodu, a tou je jeho životnost. I při minimální péči - nutné je pouze pravidelné ošetření nátěrem - si zachovává svůj původní vzhled po dlouhou dobu. „Aby se na kovovém nábytku sedělo co nejpohodlněji, stačí na něj položit několik měkkých polštářků. Ty jsou nejen praktické, ale kovovému nábytku dodají šmrnc a podpoří dojem útulnosti,“ dodává Lenka Kocourková.
Zahradní pohovku s praktickým stolkem, vyrobené z umělého polyratanu, zase ocení zejména příznivci nábytku přírodního vzhledu. „Polyratan je odolný vůči všem negativním vlivům počasí, takže i přes zimu vydrží venku, chráněný pouze plachtou před mrazem a sněhem. Zachovává si navíc svůj rustikální styl. Je upleten tradiční cestou, a je proto takřka k nerozeznání od přírodního ratanu. Umělý ratan je ale pružný a nepraská, takže nehrozí zatržení oblečení. Každý výrobek má také praktickou kovovou konstrukci, která napomáhá jeho stabilitě,“ popisuje výhody výrobků z polyratanu Lenka Kocourková.
V exteriéru se moc hezky vyjímá i klasický dřevěný nábytek, například z kolekce Scandinavia, který je vyrobený podle klasické severské tradice. Nábytek byl navržen v Dánsku a ručně vyroben truhláři podle skandinávských tradic za použití velmi pevných materiálů, jako například břízy a MDF (polotvrdých dřevovláknitých desek). Jednotlivé kusy jsou malovány neutrálními barvami na šedo, bílo nebo černo.
Jakmile se v podvečer ochladí měli bychom mít po ruce jednu z teplých dek, které spolehlivě zahřejí.
Pro dotvoření dokonalé atmosféry můžeme zahradu vyzdobit lampami a lucernami. Ve večerních hodinách jí dodají romantický nádech a plápolající světlo vytvoří originální obrazce.
Na stůl můžeme umístit také několik svíček. Jejich plamen uklidňuje a jemná mihotavá záře působí až magicky.
Lenka Kocourková radí, jak správně vybrat zahradní nábytek:
1) Zahradní nábytek musí dlouho vydržet, být pohodlný a umožňovat snadnou údržbu.
2) Měl by být skladný, stohovatelný či rozmontovatelný, abychom ho na zimu mohli bez problémů uschovat. A pokud nemáme dostatek místa a musíme nábytek nechat i přes zimu venku pod plachtou, vybírejme ty nejodolnější materiály.
3) Před nákupem je důležité zvážit, kam zahradní nábytek umístíme. Pro otevřenou terasu zvolíme velmi odolné materiály, jako jsou umělý ratan, teak, nerez, hliník a kvalitní, nejlépe designový plast. Na zakrytý balkon či alespoň částečně krytou terasu můžeme vybrat přírodní materiály jako např. ratan nebo choulostivější dřevo.
4) Důležitá je zem, na které bude nábytek stát. Kovové patky mohou poškrábat dřevěnou podlahu. Nábytek s tenkými nohami zase zapadne do dlažby se širokými spárami a bude se převracet. Na trávníku pro změnu bývá nestabilní kovový nábytek.
5) U nábytku pro relaxaci preferujte pohodlné kousky, nejlépe polohovatelné. U nábytku pro stolování nezapomeňte na výšku a hloubku sedu. V hlubokém křesílku u nízkého stolečku se pohodlně nenajíte. Sezení si můžete zpříjemnit dekorativními sedáky a polštářky.
6) Dřevěný nábytek je lepší kupovat ošetřený – s lakovaným, barveným, mořeným, voskovaným nebo olejem napuštěným dřevem. Nepodléhá tolik vlivům počasí.
7) Vhodné je i velmi odolné tropické dřevo jako je teak či eukalyptus. Tvrdé teakové dřevo nepropouští vodu, je odolné proti hnilobě a přirozené oleje zaručují vysoký lesk.
8) Kovový nábytek je těžší, a proto se s ním hůře manipuluje. Je ale stabilnější. Studený materiál je ideální doplnit textilem, měkké polštářky umožní příjemné sezení. Nábytek z kovu vyžaduje údržbu proti reznutí.
9) Umělý ratan je odolný vůči negativním vlivům počasí, a přitom si zachovává rustikální styl. Je pružný a nepraská. Důležitá je konstrukce, na které je výplet natažen. Nejlepší bývají konstrukce z hliníku, které mají neomezenou životnost, jsou lehké a praktické. Hliník nepodléhá korozi, neovlivní ho vlhko, nerozpálí sluníčko a nevyžaduje specifickou péči. Je ovšem potřeba dávat pozor na nosnost při použití různě silného materiálu.
10) Pravidelná údržba dřevěného nábytku je nezbytná. Čas od času bychom ho měli vyčistit a napustit speciálním olejem pro příslušný druh dřeva. Jinak hrozí nehezká patina. Dřevěný nábytek rozhodně patří na zimu do sucha.
Tisková zpráva Crest Communications, a.s.
Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!
Autor: Roman Beneš
Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Odkazy
Co u nás hledáte?
jak a kdy stříhat ovocné stromy jak spolehlivě vybělit záclony jak střihat jablone jak stříhat ovocné stromy jak vybělit záclony kdy stříhat ovocné stromy moderní bydleni moderní domy moderní dům pomůcky pro invalidy prořezávání jabloní prořezávání ovocných stromů prořezávání stromů strih ovocnych stromu stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní stříhání ovocných stromků stříhání ovocných stromů na jaře stříhání ovocných stromů stříhaní stromku stříhání stromů na jaře stříhání stromů venkovní schody do domu zastrihavani ovocnych stromuHints