verze pro tisk

TZ: Zajímavé tipy na změnu interiéru

12. prosinec 2013

Se začátkem každého nového roku přichází množství předsevzetí. Jedním z nich by letos určitě mělo být i zlepšení kvality bydlení. Tipy a rady, jak na změnu interiéru přináší hlavní architekt studia Kamarumah, Ing. arch. Petr Reksoprodjo.

TZ: Zajímavé tipy na změnu interiéruTZ: Zajímavé tipy na změnu interiéru

Stavební úpravy vs. změna mobiliáře

Pokud chcete změnit interiér, nejprve si dobře rozmyslete samotnou míru zásahu. Zde samozřejmě záleží v první řadě na vašich finančních možnostech. Důkladně ale také zvažte, které prvky v interiéru vám nevyhovují a zda jsou nutné stavební úpravy nebo postačí jen „přesunout nábytek“ a zatraktivnit design interiéru.

„Nejnáročnější stavební úpravy a tedy i náklady jsou spojené s rekonstrukcí koupelny, protože se změnou dispozice jsou spojené i úpravy rozvodů a instalací. Na druhou stranu koupelna určuje tzv. standard bytu. Kvalitní hygienické zázemí zvyšuje cenu nemovitosti, takže tyto prostory by měly být jedny z prvních, na které bychom se při rekonstrukci měli soustředit“ poznamenává architekt Petr Reksoprodjo.

Bydlet se stylem

Zejména ženy se zaměřují na nejmodernější designové prvky, ty by ovšem měly být v souladu s provozními a funkčními vlastnostmi samotného interiéru. Nejčastější chybou v interiérech je přeplácanost. „Mnoho bezradných klientů často spoléhá na to, že pokud zařídí interiér drahými designovými kusy, nemohou šlápnout vedle. Opak je často pravdou. Výsledkem je pak chaotický interiér, ve kterém se jednotlivé prvky vzájemně přebíjejí a prostor pak působí rušivě a nekonzistentně. Proto designové prvky ano, ale s mírou a citem,“ říká Petr Reksoprodjo z ateliéru Kamarumah.

Funkčnost vs. design

Funkčnost samotného interiéru je velmi důležitá. Největší důraz na funkční a provozní parametry musíme klást na místnosti, ve kterých se intenzivně pracuje nebo pohybuje.

„Při návrhu kuchyňské linky je třeba pečlivě promýšlet zejména rozmístění kuchyňských spotřebičů a jejich provozní návaznosti. Nejdůležitější pracovní plochou je prostor mezi dřezem a varnou deskou, kde probíhá nejvíc činností. Nelze však říci, čím větší, tím lepší, protože pokud máte obě místa od sebe příliš daleko, pořádně se při práci naběháte. Oblíbeným kuchyňským prvkem je tzv. ostrůvek.

Jen pozor na to, aby kuchyň zůstala praktická. Pokud to prostorové poměry dovolí, snažte se do ostrůvku zakomponovat dřez i varnou desku zároveň. V opačném případě se musíte neustále otáčet od dřezu k varnému centru a to není příliš praktické,“ doporučuje architekt Petr Reksoprodjo.

Svépomoci či s profesionálem

Pokud jste se rozhodli pro menší úpravy interiéru, tedy pouze změny barevnosti či některých menších nábytkových prvků, pak si jistě dokážete poradit sami.

Plánujete-li však větší zásah do interiéru, měli byste zvážit pomoc odborníka, který vám nejen pomůže s návrhem, ale ušetří i množství zbytečně vynaložených peněz, zejména pak zvažujete-li komplexní přestavbu bytu. „V případě, že se rozhodnete pro výraznou změnu dispozice, či pro zásah do nosných konstrukcí, ukládá vám povinnost spolupráce s autorizovanou osobou dokonce zákon,“ upozorňuje hlavní architekt studia Kamarumah, Ing. arch. Petr Reksoprodjo.

Tisková zpráva

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Běhouny

čtvrtek, 19. prosinec 2013
14:43

Pokud nejsou peníze přímo na rekonstrukci můžete změnit interiér i doplňky, případně rozdělit na menší místnosti umakartovou stěnou.


posted by: Běhouny [Odpovědět]

Čtěte také...

Tipy, jak ušetřit za teplo

Tipy, jak ušetřit za teplo

Letošní zima si s námi zahrává. Zatímco jeden den jsou teploty nad nulou, druhý den padají i 15 stupňů pod bod mrazu. Takže doma to může vypadat tak, že v pondělí topíte naplno, a v úterý všechny radiátory či kotle vypínáte. A dopředu se děsíte toho, jak bude vypadat vyúčtování za teplo. Poradíme vá…

Dveře dodají vašemu interiéru specifický styl

Dveře dodají vašemu interiéru specifický styl

Zdánlivě nepatrná výměna interiérových dveří dodá vašemu domovu specifický styl. Pomocí nových dveří sjednotíte design celé domácnosti a vytvoříte jedinečný vzhled obytných místností. Na trhu existuje nepřeberné množství různých tipů a barev dveří, stačí si jen vybrat a pustit se do projektu. Jak na…


Zajímavé lokality k bydlení v Praze

Zajímavé lokality k bydlení v Praze

Přestože jste možná zaslechli informace o tom, že stavebnictví je opět po čase v útlumu a vzniká málo nových rodinných a bytových domů i kancelářských budov, v hlavním městě Praha tomu tak zcela jistě není. Vždyť se stačí jen například podívat na nové byty v Praze, které aktuálně realizuje či v blíz…

Partnerské odkazy, zajímavé stránky

Partnerské odkazy, zajímavé stránky
Odkazy