verze pro tisk

Vlastní bydlení nebo prostor pro podnikání bez hypotéky

11. srpen 2011

Začátkem 90. let přišel do České republiky nový fenomén jménem hypotéka. Ta byla po dlouho dobu jediným pomocníkem na cestě k vlastnímu bydlení.

Vlastní bydlení nebo prostor pro podnikání bez hypotékyVlastní bydlení nebo prostor pro podnikání bez hypotéky

Tuto situaci do jisté míry pozměnila hospodářská krize z roku 2008. Financovat nemovitost hypotékou nebylo nikdy příliš jednoduché z mnoha příčin. Avšak ekonomická recese hledání nových způsobů financování uspíšila. Výsledkem je například v současnosti rozvíjející se projekt družstevního financování.

Začátkem června byla v Praze zahájena stavba prvního developerského projektu s unikátním způsobem financování. Tento, svým způsobem revoluční postup je zastřešen značkou 4fund a byl inspirován někdejším družstevním spoluvlastnictvím. Financování nemovitostí s 4fund, ať už za účelem pořízení vlastního bydlení nebo prostoru k podnikání, je dostupné pro fyzické osoby, drobné živnostníky, ale i firmy.

V čem přesně tato alternativa k získání vlastní nemovitosti spočívá?

Model družstevního financování nemovitosti je sice inspirován minulostí, ale 4fund mu dává moderní obrysy. Značka 4fund zastřešuje společnosti – developery, kteří vlastní pozemky, připravují projekty a následně nemovitosti prodávají do nově založených družstev. Zájemce, který si chce pořídit vlastní byt tímto způsobem, zaplatí přibližně 25 – 29 % ceny bytu a zbytek ceny nemovitosti pak splácí po dobu 25 let formou „měsíčních nájmů“ s fixní úrokovou sazbou. Důležité je, že po zaplacení všech závazků lze byt či nemovitost převést do osobního vlastnictví. Tím se liší od klasického modelu družstevního bydlení, kde převod bytu do osobního vlastnictví nebyl vždy snadný a samozřejmý.

Jak financování konkrétně vypadá?

Například za byt 1+KK o rozloze 30m2 a celkové ceně 1 650 000,- Kč zaplatíte základní akontaci 478 500,- Kč a můžete se rovnou nastěhovat. Při splácení úvěru po dobu 25 let, pak činí výše měsíční splátky 8 760,- Kč a její úroková míra s fixací na 20 let je 5,34 %.

4fund staví družstevní financování nemovitostí na čtyřech hlavních pilířích:

Pořízení nemovitosti je dostupné, protože žadatel nemusí prokazovat výši svého příjmu jako u hypotéky. Klient se stává bonitním tím, že uhradí právě čtvrtinu celkové ceny nemovitosti. Proto je tato alternativa financování vhodná pro živnostníky, kteří nedosáhnou na hypotéku nebo pro ty, kteří jsou otráveni placením vysokých deregulovaných nájmů v cizích bytech.

Jistota takového financování spočívá ve fixních úrokových sazbách, čímž jsou podmínky splácení transparentní a stabilní bez skrytých poplatků. Zároveň máte jistotu, že bude projekt dokončen, protože závazky celého úvěru na výstavbu domu na sebe přejímá developer respektive družstvo. Majitel může se svým podílem v družstvu dále obchodně nakládat. V případě problému se splácením není omezen v prodeji na nového majitele, což je velkou předností tohoto financování oproti hypotečnímu.

Lehkost družstevního financování nemovitosti spočívá v tom, že v případě nepředvídaných problémů se splácením nemovitosti nejste svázáni jako u klasické hypotéky. Po plném splacení všech závazků je navíc převod nemovitosti do osobního vlastnictví zcela přirozený a nemusíte u něj platit daň z převodu nemovitosti. Výhodou družstevního financování je také úspora času, protože nemusíte trávit dlouhé hodiny v bankovních domech. Na rozdíl od klasické hypotéky, ze které se často stává souboj s byrokracií.

Více na stránkách pilotního projektu 4fund: www.rezidencenovamichle.cz nebo přímo na www.4fund.cz

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

TZ: Nemáte prostor pro vlastní jezírko? Řešení tu je

TZ: Nemáte prostor pro vlastní jezírko? Řešení tu je

Pokud patříte mezi ty, kteří si vždy přáli mít vlastní studánku nebo zahradní jezírko, ale nikdy pro něj neměli dostatečný prostor, můžete si svůj malý sen splnit. Řešením je minijezírko, které lze umístit i na malé plochy. Více o nich prozradí Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach.

Úvěr ze stavebního spoření: způsob, jak si snadno a rychle pořídit vlastní bydlení

Úvěr ze stavebního spoření: způsob, jak si snadno a rychle pořídit vlastní bydlení

Mladí lidé by měli přemýšlet o své budoucnosti. Je jasné, že ve věku mezi dvaceti a třiceti lety mají jiný názor na život nežli v pozdějším věku a chtějí si především užívat, nicméně neměli by zapomínat na to, že je zapotřebí se zajistit na pozdější dobu. Velmi důležitá je zejména otázka bydlení. Pa…


Kanceláře k pronájmu: Pro úspěšné podnikání je potřeba mít k dispozici kvalitní prostory

Kanceláře k pronájmu: Pro úspěšné podnikání je potřeba mít k dispozici kvalitní prostory

Pakliže chcete, aby vaše firma byla úspěšná, je potřeba se nejen zaměřit na kvalitu práce, ale je nutné mít k dispozici také odpovídající zázemí. Mnozí podnikatelé nechtějí investovat do kancelářských prostor s tím, že si vystačí s prací z domova. To je sice možné a praktické, ovšem jen tehdy, pakli…

Jak se změní hypotéky od roku 2014?

Jak se změní hypotéky od roku 2014?

Máte pozemek a plánujete, že ještě letos, nejpozději příští rok začnete stavět? Nebo už jste se stavbou začali, ale protože máte kde bydlet, nikterak nespěcháte? Rozhodli se vaši rodiče, že si můžete postavit dům na jejich pozemku? Chcete stavbu financovat úvěrem? Pak pozor. Získat hypoteční úvě…
Odkazy