verze pro tisk

Domácí sauny: Účinná relaxace, hubnutí a prevence proti nemocem

23. únor 2012

Ve Finsku je zhruba 1,8 milionu saun na 5,3 milionu lidí. U nás se tento trend prozatím rozvíjí jen pozvolna. Přivést Čechy k saunování se snaží například developerská společnost YIT Stavo čerpající ze 100 let zkušeností své finské mateřské skupiny YIT, která jubileum slaví v tomto roce. Byty v jejích projektech se vyznačují nejen typickou funkční severskou architekturou s využitím přírodních materiálů, ale zejména soukromou saunou přiléhající ke koupelně.

Domácí sauny: Účinná relaxace, hubnutí a prevence proti nemocemDomácí sauny: Účinná relaxace, hubnutí a prevence proti nemocem

Saunování pro zdraví

Pokud člověk netrpí závažnými onemocněními, je pobyt v sauně velmi zdravý a lékaři jej doporučují. Saunování funguje jako prevence proti nachlazení a dalším nemocem. Napomáhá klidnější činnosti srdce, prohlubuje a uvolňuje dýchací cesty, tiší bolesti kloubů a svalů, urychluje hojení kožních poranění. Blahodárné účinky má také na psychiku, může pomoci při migréně či nervozitě. Nejen ženy jistě ocení saunu jako účinného pomocníka při snižování hmotnosti a zkrášlování pleti včetně redukce celulitidy.

V Česku se možnosti saunování snaží rozšířit také developerská společnost YIT Stavo. „Naše mateřská finská skupina YIT letos slaví 100leté výročí založení; zkušenosti s výstavbou tedy máme značné. Protože působíme ve 14 zemích Evropy, máme velké možnosti srovnání, co obyvatelé jednotlivých evropských zemí při bydlení preferují. Zatímco ve Finsku vybavujeme saunou doslova všechny byty, obyvatelé ostatních států si na komfort soukromého saunování teprve zvykají. V každém našem rezidenčním projektu v Česku začleňujeme saunu zhruba do čtvrtiny bytů,“ vysvětluje Vladimír Dvořák, jednatel a výkonný ředitel YIT Stavo.

Ve Finsku je saunování velmi populární

Prakticky každý Fin navštíví saunu minimálně jednou týdně, v období dovolené i každý den. Sauna se nachází dokonce v budově parlamentu v Helsinkách. Typická finská sauna funguje na principu rozžhavených kamenů, které se jemně polévají vodou, což způsobuje potřebný nárůst vlhkosti. Byty se však častěji vybavují tzv. infrasaunami, které jsou nenáročné na instalaci i následnou údržbu.

Náklady na jejich provoz jsou několikanásobně nižší a navíc se nahřívají výrazně kratší dobu. Infrateplo způsobuje vyšší potivost při nižší teplotě a navíc je pro lidské tělo přirozenější a je tkáněmi automaticky vstřebáváno do hloubky. Saunu proto stačí navštěvovat 1-2krát týdně po dobu 25 - 35 minut při 50 - 60 °C.

Ideálně by měli lidé vstupovat do sauny nazí. A právě zde se naplno ukazuje výhoda vlastní domácí sauny přímo v bytě. Nemusíme se stydět před ostatními, odpadá povinnost zahalit se, není nutné dodržovat otevírací dobu wellness center. Nehrozí ani riziko prochladnutí, které může nastat při přesunu z veřejné sauny. Výhody soukromé sauny velmi ocení zaměstnaní lidé - nejen z důvodu úspory času, ale i kvůli relaxační funkci.

KOTI Hostivař, v KOTI Hájek

Společnost YIT Stavo nabízí sauny ve všech svých projektech: v již dokončeném projektu KOTI Hostivař, v KOTI Hájek, kde byla dokončena hrubá stavba, i v projektech, jejichž výstavbu letos zahajuje. Sauny jsou samozřejmostí také v projektu KOTI Troja, v němž je více než rok před kolaudací prodána již třetina bytů. Saunu si v něm může užívat jak početná rodina, tak singles či páry, protože jimi bude vybaveno osmnáct bytů různých velikostí a dispozic z celkového počtu 83.

Většina bytů má balkón nebo terasu, ty v nejvyšších podlažích nabídnou krásné výhledy na Prahu. Společnost YIT Stavo navíc nabízí široké možnosti klientských změn. Zákazníci mají variabilitu jak ve volbě standardů, tak i dispozic. Řešení má i pro ty, kterým by sauna ve vybraném bytě nevyhovovala. Lze ji na přání klienta změnit na šatnu či komoru. Pod architektonickým řešením KOTI Troja je podepsán ateliér C.A.I.S. architekti. Projekt je koncipován jako nízkoenergetický s průkazem energetické náročnosti budovy B. Prodej bytů realizuje sama společnost YIT Stavo prostřednictvím vlastního prodejního oddělení YIT Point. Dokončení je naplánováno na jaro příštího roku.

Tisková zpráva YIT Stavo

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Pořízení vlastní sauny se vyplatí z mnoha důvodů

Pořízení vlastní sauny se vyplatí z mnoha důvodů

Součástí moderních koupelen jsou stále častěji vířivé bazény a sauny. Ještě před pár lety byla tato zařízení považována zcela jednoznačně za luxus, který si do domácnosti mohli pořídit jen movitější lidé. Dnes se však ukazuje, že investovat do domácí sauny se vyplatí.

Soukromé vířivé vany a sauny

Soukromé vířivé vany a sauny

Vířivky a sauny jsou ideální pro regeneraci těla, které je unaveno po celodenním shonu a námaze. O kladném účinku pobytu ve vířivce nebo sauně není třeba dlouze hovořit, vždyť i lékaři svým pacientům často jako součást rehabilitací a udržování tělesné psychické kondice vířivé vany a sauny jen doporu…


Kvalitní garážová vrata: Účinná ochrana Vašeho majetku

Kvalitní garážová vrata: Účinná ochrana Vašeho majetku

Ke každému rodinnému domku patří garáž. To, co vás na ní jako první zaujme, jsou garážová vrata. Proto je vybíráme zejména s ohledem na to, aby vhodně doplnily vzhled našeho obydlí. Pochopitelně to není jediný parametr, který musíme vzít v úvahu.

Sítě proti hmyzu představují praktický doplněk do domu, který oceníte hlavně v létě

Sítě proti hmyzu představují praktický doplněk do domu, který oceníte hlavně v létě

Předpovědi počasí naznačují, že i letošní léto bude velmi teplé a jen s minimem srážek. To je ideální stav pro množení hmyzu, který vás tím pádem může značně obtěžovat. Aby se nedostal k vám domů, je dobré si na okna a dveře nainstalovat ochranné sítě.
Odkazy