verze pro tisk

Jak vyhrát boj s vlhkostí v koupelně?

1. duben 2019

Která místnost v bytě je ze všech nejvlhčí? Za normálních okolností jasně vede koupelna. Všudypřítomná vlhkost je živnou půdou pro plísně a zároveň se podepisuje na životnosti nábytku. Ale jak zajistit, aby se situace stabilizovala a plíseň nešířila? Musíte koupelně zajistit dostatečné odvětrávání.

Jak vyhrát boj s vlhkostí v koupelně?Jak vyhrát boj s vlhkostí v koupelně?

Pokud se plíseň objevila i ve vaší koupelně, nemusíte se za to stydět. Jde o poměrně obvyklý jev a bohužel nepomáhá ani intenzivní větrání. Příčinou problému je kombinace několika faktorů: tepla, vlhka a přítomnosti dostatečného množství organických živin. Díky těmto podmínkám se plísním v koupelně nebývale daří.

Pravidelné větrání okny, nebo ještě lépe řízené větrání, jsou efektivní při boji s vlhkostí v jiných místnostech, ovšem v koupelně většinou větrat nelze (např. proto, že je řešena jako jádro bytu, případně v ní není dostatečně velké okno).

Koupelnu pravidelně uklízejte

Zmínili jsme, že jednou z příčin šíření plísně jsou organické živiny. Přeloženo do běžné mluvy - jde o mikroskopické šupinky kůže a vlasy. Obojího je v koupelně dost, a proto je vhodné pravidelně uklízet. Ovšem pozor na ekologické prostředky – i ty mohou paradoxně působit jako výživa. Nezapomeňte proto vše důkladně opláchnout.

Praní a sušení prádla raději jinde

Máte možnost prádlo prát a sušit jinde než v koupelně? Udělejte to, neboť právě tyto činnosti výrazně přispívají ke vzniku vlhkosti. Nejde-li to udělat jinak, nechávejte při sušení prádla alespoň otevřené dveře.

Koupání s otevřenými dveřmi

Optimální vlhkost vzduchu je cca 50 – 60 %. Ovšem když si dopřejete horkou lázeň, v koupelně stoupne na více než 90 %. A proto – jak již zaznělo výše – se snažte co nejvíce větrat. Potřebnou cirkulaci zajistí otevřené dveře.

Pomocníci k nezaplacení

Naprostou samozřejmostí by měly být dostatečně výkonné odtahové ventilátory. Měly by se postarat o to, aby byla vlhkost vzduchu v koupelně na únosné úrovni. V případě potřeby zapněte odvlhčovač. Tato dvojkombinace zajistí, aby se plísně nikdy více neobjevily.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Na Střechách Praha 2014 bude Ruukki nadělovat slevy i s možností vyhrát střechu zdarma

Na Střechách Praha 2014 bude Ruukki nadělovat slevy i s možností vyhrát střechu zdarma

Žádný návštěvník veletrhu Střechy Praha v pražských Letňanech by neměl minout stránek finského výrobce ocelových střech Ruukki. Ať už budou návštěvníci hledat jen inspiraci nebo konkrétní střechu pro svůj dům, ve stánku Ruukki najdou obojí.

Podlahy Plzeň i obklady do koupelny

Podlahy Plzeň i obklady do koupelny

Plánujete rekonstrukci domácnosti a rádi byste si pořídili kvalitní a přitom elegantní obklady do koupelny? Internetové studio Keramika Soukup Vám splní představu o kouzelné koupelně.


TZ: Komínový systém s broušenými tvárnicemi urychlí a zpřesní výstavbu

TZ: Komínový systém s broušenými tvárnicemi urychlí a zpřesní výstavbu

Komín Uni Advanced s tenkostěnnou keramickou vložkou, který na jaře představila společnost Schiedel, vstupuje v říjnu na trh v inovované podobě. V třísložkovém komínovém systému Schiedel Uni Advanced budou od podzimu namísto klasických tvárnic nově využity tvárnice broušené, jež se budou spojovat na…

Jak na výběr koupelnové skříňky?

Jak na výběr koupelnové skříňky?

Součástí prostoru koupelny jsou odkládací místa, v nichž lze uschovat náhradní čisté ručníky, kosmetiku, hygienické a čistící prostředky. Ideální je si do místnosti pořídit alespoň 1 – 2 koupelnové skříňky.
Odkazy