verze pro tisk

Je lepší finská sauna nebo infrasauna?

9. březen 2014

Součástí interiérů mnoha rodinných domů, případně jejich zahrad, jsou sauny. Ve chvíli, kdy i vy přemýšlíte o tom, že byste si doma nechali toto zařízení instalovat, máte na výběr ze dvou základních variant – klasickou finskou saunu nebo infrasaunu. Mezi těmito zařízeními lze najít několik zásadních rozdílů. Možná vám usnadní výběr a zjistíte, zda je lepší finská sauna, nebo raději investovat do moderní varianty – infrasauny.

Zdroj: finskasauna.czZdroj: finskasauna.cz

Pro lepší představu o tom, zda  je lepší infrasauna nebo finská sauna, je dobré se nejprve seznámit s tím, jak jednotlivá zařízení vlastně fungují. Dále vás jistě zajímá, jaké musíte splnit podmínky k tomu, aby saunování bylo efektivní a dosáhli jste tak potřebného účinku.

Finská sauna

Klasická finská sauna je založena na principu, kdy je vzduch v místnosti ohříván na velmi vysokou teplotu při udržení relativně nízké vlhkosti. To u člověka následně vyvolává silné pocení. Skrz pot se organismus zbavuje škodlivých látek.

Ve finské sauně by měla být teplota od asi 60 do 120 stupňů Celsia. Nejvyšší teplota je přitom v horní části prostoru, nejnižší pak logicky u podlahy místnosti.

Vytápění moderní finské sauny dnes probíhá pomocí elektrických kamen. Alternativou je vytápění klasickým způsobem, tedy dřevem.

Infrasauna

Infrasauna je moderní variantou saunovacího zařízení. Je na první pohled dosti podobná klasické finské sauně, ovšem funguje na jiném principu. Nedochází zde k ohřívání vzduch vytápěním. Použity jsou totiž infrapanely, které vyzařují infračervené paprsky. Ty však neohřívají vzduch, ale přímo tělesné tkáně a kůži.

Infrasauna méně zatěžuje organismus

Při pobytu v infrasauně nedochází k tak velkému zatížení organismu. Dá se tedy říci, že infrasauna je vlastně příjemnější nežli finská sauna. To by se dalo označit jako její velká přednost. V infrasauně teplota vzduchu dosahuje jen kolem 50 stupňů Celsia, tedy o poznání méně nežli v případě běžné finské sauny.

Finskou saunu si více užijete

Milovníci saunování však na starší variantu nedají dopustit. Už jen díky tomu, že pobyt ve finské sauně trvá déle. Probíhá zhruba ve dvou až třech fázích, kdy každá trvá deset až patnáct minut. Mezi saunováním je potřeba provádět ochlazování, a to například koupelí či pobytem v bazénu. V případě infrasauny je celý proces saunování rychlejší, stačí jedna čtvrthodinová procedura.

Srovnání cen

Při výběru zařízení vás samozřejmě může ovlivnit i pořizovací cena. Z tohoto hlediska se přeci jen levnější a tudíž i výhodnější variantou jeví finská sauna. Oproti infrasauně však lze nalézt i drobnou nevýhodu. Je totiž náročnější na instalaci a také jsou zde vyšší nároky na prostor.

Do menších domácností je tak spíše praktičtější volba infrasauny, klasickou finskou saunu bych doporučil ve chvíli, kdy máte prostorný rodinný dům, případně třeba i zahradu. Finská sauna i infrasauna se dají instalovat i v exteriéru, záleží ale samozřejmě na konkrétním produktu. Zahradní sauny jsou velmi zajímavým doplňkem, který obohatí exteriér vaho domu.

Nákup a montáž sauny

Nákup obou zařízení dnes můžete provést online. Některé sauny jsou velmi jednoduché na instalaci, zvládnete ji s obyčejným manuálem zcela sami. Ušetříte tak na nákladech, které by stála odborná montáž od profesionálů. Pokud ale chcete mít jistotu toho, že vám sauna bude opravdu dobře a spolehlivě fungovat, je odborná montáž přeci jen lepším řešením, a to zejména u finské sauny, která je na přeci jen náročnější.

Komerční sdělení Placla.cz

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Plastová okna jsou v mnohém lepší nežli dřevěná

Plastová okna jsou v mnohém lepší nežli dřevěná

Při výběru nových oken do domu je potřeba zvážit několik hledisek. Nejzásadnějším rozhodováním bude výběr materiálu, z něhož mají nová okna být. Pakliže nevlastníte dřevostavbu, u které se předpokládá, že využijete dřevěná okna, lze spíše doporučit moderní plastová okna, která mají oproti dřevěným m…

Srovnáním cen plynu zjistíte, zda není lepší změnit dodavatele

Srovnáním cen plynu zjistíte, zda není lepší změnit dodavatele

Platby za plyn v rodinném domě je možné snížit, a to i několik tisíc korun. Porovnání cen plynu, které si uděláte například na internetovém portálu usetreno.cz, Vám totiž napoví, že existují i mnozí jiní dodavatelé plynu, než jen ten, který Vám plyn dodává v tento okamžik. A dost možná, že zjistíte,…


Moderní zařízení bytu: lepší životní úroveň

Moderní zařízení bytu: lepší životní úroveň

Dle průzkumů mnohých vědců bylo zjištěno, že naše životní úroveň se mimo jiné odvíjí také od našeho bydlení. S tím samozřejmě souvisí nejen zařízení bytu, ale také vhodně zvolené barvy na stěnách, výběr nábytku a celkově řešený prostor vašeho domu. Moderní bydlení je založené na minimalismu, tedy…

Schodišťová sedačka umožní lidem se zdravotními problémy lepší pohyb po domě

Schodišťová sedačka umožní  lidem se zdravotními problémy lepší pohyb po domě

Bydlení ve vyšších patrech domu může mnoha lidem působit značné problémy, zvláště tehdy, chybí-li v domě výtah a je zde pouze schodiště. To totiž představuje potíž u lidí, kteří mají problém s chůzí. V těchto případech může pomoci exteriérový výtah na schodiště.
Odkazy