verze pro tisk

Moderní dům by měl být především úsporný. V jakém standardu stavět?

2. květen 2018

V životě většiny lidí najde chvíle, kdy je správný čas na stavbu vlastního domu. Pokud se chystáte stavět, jistě vás zajímá, jakým směrem se ubírají současné trendy. Je více než zřejmé, že se nesou v duchu minimalizace nákladů a zvyšování životního komfortu. Staví se především v nízkoenergetickém a pasivním standardu. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Moderní dům by měl být především úsporný. V jakém standardu stavět?Moderní dům by měl být především úsporný. V jakém standardu stavět?

Minimální energetická náročnost

V případě klasického zděného domu hovoříme o spotřebě tepla v rozmezí 120 - 150 kWh/m2.  Nízkoenergetické stavby mají spotřebu maximálně 50 kWh/m2, což je až třikrát méně. Pasivní domy jsou ještě úspornější. Energetická spotřeba činí maximálně 15 kWh/m2.

Specifickou kategorii tvoří tzv. nulové domy se spotřebou vody5 kWh/m2.

Odborníci z Hamaxu (zavedené stavebniny Praha) upřesnili, že stavby ve výše uvedených standardech se mohou lišit i v jiných ohledech. Nejde tedy pouze o energetickou spotřebu, ale také o použité materiály a technologie. Klíčovou roli může hrát i tvar stavby.

Zmíněné levné stavebniny v Praze nabízí zájemcům o bydlení s nízkým energetickým výdejem široké spektrum moderních stavebních materiálů vhodných pro stavbu nízkoenergetického i pasivního domu.

Jaké řešení zvolit?

Otázka, zda si postavit bydlení v nízkoenergetickém, nebo rovnou pasivním standardu, nemá jednoznačnou odpověď. V praxi záleží na vašich finančních možnostech a stylu života. Měli byste si také promyslet návratnost investice. Obecně jsou tyto druhy bydlení až o pětinu dražší než klasické zděné domy.

Sjednejte si proto schůzku s projektantem a prokonzultujte s ním obě varianty. Vysvětli vám, jak oba typy staveb fungují a jaké technologie se při výstavbě používají. V pasivním domě například může zcela chybět topná soustava, zatímco nízkoenergetický dům ji potřebuje. Na dané téma jistě najdete spoustu informací také na specializovaných webech.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x



Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

filip

pátek, 2. srpen 2019
09:15

Děkuji za přínosný článek


posted by: filip [Odpovědět]

Čtěte také...

Typové dřevostavby na klíč: Nové bydlení v nízkoenergetickém standardu

Typové dřevostavby na klíč: Nové bydlení v nízkoenergetickém standardu

Novostavby, které jsou určeny k prodeji zájemcům o bydlení, vznikají v posledních letech stále častěji s nízkoenergetickým standardem. Je to dáno tím, že se neustále zvyšují ceny energií a lidé tak hledají způsob, jak snížit náklady na provoz domácností. A právě moderní nízkoenergetické stavby jsou …

YIT Stavo začíná stavět KOTI Troja

YIT Stavo začíná stavět KOTI Troja

Nová developerská společnost na českém trhu YIT Stavo dokazuje, že své plány dostat se mezi pětici nejsilnějších tuzemských developerů rezidenčních projektů myslí vážně. Zahajuje již třetí projekt během posledního roku – bytový dům KOTI Troja. Ten vyroste ve stejnojmenné městské části a nabídne celk…


Chystáte se stavět dům? Využijte služeb architekta

Chystáte se stavět dům? Využijte služeb architekta

Při pořizování nového rodinného domu máte několik možností. Buď investujete do již hotového domu, nebo si necháte postavit typový dům. V těchto případech není třeba řešit nic složitého, ovšem u svého nového bydlení nemůžete moc ovlivnit jeho vzhled, parametry či například jeho situování na parcele. …

Moderní obytný dům potřebuje moderní bezpečnostní systémy

Moderní obytný dům potřebuje moderní bezpečnostní systémy

Na úvod jednoduchá otázka. Cítíte se v domě, ve kterém žijete, bezpečně, anebo se vám uleví, až když zavřete a zamknete dveře svého bytu?




Odkazy