verze pro tisk

Kupujeme dům v aukci – jak je to s dražební jistotou a jak vyjít s jeho případnými obyvateli

2. březen 2015

Koupit dům jen za 2/3 jeho tržní ceny je lákavé. Díky dražbám a aukcím můžete výrazně ušetřit, musíte dát ale dobrý pozor, abyste si spolu s domem nekoupili i jeho obyvatele. A k tomu ještě řadu problémů jako bonus.

Zdroj: pubec.czZdroj: pubec.cz

Aukce není dražba

V dražbě či aukci můžete za domy či byty v Plzni, Praze, Brně a dalších městech výrazně ušetřit. Pro začátek je vhodné zmínit, že aukce a dražba jsou dvě rozdílné formy prodeje. Společnou mají jen licitaci, ze které vychází finální cena. Veřejná dražba může být provedena pouze dražebníkem, který má na její provádění koncesi. Organizátor aukce nic takového nepotřebuje, neboť se v jeho případě jedná o živnost volnou.

Dražby jsou dobrovolné i nedobrovolné a mohou být vykonány na základě návrhu insolvenčního správce, exekutora, nebo věřitele. Jejich průběh se řídí Zákonem o veřejných dražbách. Oproti tomu aukce nejsou regulovány žádnými normami, musí se řídit jen občanským nebo obchodním zákoníkem. Rozdíl je také v nabytí nemovitosti. Při dražbě se stanete majitelem hned, jakmile dražba skončí, u aukce až po podepsání kupní smlouvy.

Dražební jistotu uhradit musíte, vrátí se vám, když nic nekoupíte

Jako dražební jistota je označována částka, kterou musíte složit předem (v hotovosti nebo na účet), abyste se dražby vůbec mohli zúčastnit. Její výše je různá, stanovuje ji vždy soudní exekutor speciálně pro každou nemovitost zvlášť. Slouží de facto jako záloha – v případě koupě vám bude odečtena z finální ceny, pokud nic nevydražíte, bude vám navrácena zpět. Dražební jistota může být až ve výši 30 % vyvolávací ceny, takže si s sebou připravte dost peněz.

Nemovitost dražíte se vším všudy

Před samotnou koupí byste si měli nemovitost řádně prohlédnout a zjistit všechny důležité informace. Po přiklepnutí totiž nemůžete od koupě jen tan ustoupit, vše kupujete tak, jak je, s případnou reklamací nepočítejte.

Ověřte si předem, jestli se nemovitost nepronajímá a pokud ano, tak za jakých podmínek. Pokud dražbu vyhrajete, bude to vaše starost. Veškerá práva i závazky související s nemovitostí totiž přejdou automaticky na vás. To platí i pro věcná břemena a zástavní práva – takže třeba pro právo na užívání bytu či domu třetí osobou nebo v případě poskytování průchodu či průjezdu přes váš pozemek. Dobře si tak vše prověřte, pokud si sami do aukcí a dražeb netroufáte, obraťte se na realitní kancelář v Plzni, kde vám rádi poradí ohledně celého procesu a pomohou s výběrem vhodné nemovitosti.

Pokud opravdu koupíte byt či dům, kde někdo žije a nechce odejít dobrovolně (většinou původní majitel), můžete k soudu podat žalobu na vystěhování. Soud pak rozhodne individuálně, může vám třeba nařídit, že máte původnímu majiteli sehnat náhradní ubytování. Pečlivě čtěte i dražební vyhlášku, zjistíte z ní například, že kupujete jen podíl na nemovitosti. O zbývající části pak budete muset jednat s jejím vlastníkem. Zkrátka dvakrát si vše ověřte, než jednou přihodíte.

Komerční sdělení

-ond-

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Hliník a jeho využití ve stavebnictví

Hliník a jeho využití ve stavebnictví

Již desítky let se ve stavebnictví ( a samozřejmě nejen v něm) využívá hliník. Tento lehký kov byl objeven již v první polovině devatenáctého století. Má charakteristickou stříbřitě šedou barvu a svoje uplatnění právě například ve stavebnictví nalézá nejčastěji v podobě různých sloučenin.

Nemůžete-li podnikat z domova, pronajměte si kancelář v jeho blízkosti

Nemůžete-li podnikat z domova, pronajměte si kancelář v jeho blízkosti

Podnikat z domova lze jen v případě, že veškerou agendu zvládne podnikatel zcela sám. V momentě, kdy však potřebuje mít k dispozici několik zaměstnanců, sekretářku, případně má partnery, je podnikání z domova značně nepraktické. Stačí si jen uvědomit, jak by podnikání vypadalo, pokud by zaměstnanci …


E-aukce energií: Možnost, jak získat dodávky plynu a elektřiny za nejvýhodnějších podmínek

E-aukce energií: Možnost, jak získat dodávky plynu a elektřiny za nejvýhodnějších podmínek

V poslední době se objevil nový fenomén v podobě aukce energií, která probíhá elektronickou formou. Zatím je převážně určena pro firmy a státní instituce, nicméně v budoucnu se počítá s tím, že elektrickou aukci energií budou moci využít i jednotlivé domácnosti.

V domácnosti je dobré mít po ruce nářadí na drobné opravy

V domácnosti je dobré mít po ruce nářadí na drobné opravy

Při stavbě domu, jeho rekonstrukci i při běžných opravách, kdy se v domě něco porouchá, je dobré mít po ruce kvalitní nářadí. Ne každý majitel domu je sice od přírody technicky zdatný, nicméně pokud se provádí například drobné opravy či úpravy na domě, není hned nutné volat odborníky, stačí vzít do …
Odkazy