Kupujeme dům v aukci – jak je to s dražební jistotou a jak vyjít s jeho případnými obyvateli
2. březen 2015Koupit dům jen za 2/3 jeho tržní ceny je lákavé. Díky dražbám a aukcím můžete výrazně ušetřit, musíte dát ale dobrý pozor, abyste si spolu s domem nekoupili i jeho obyvatele. A k tomu ještě řadu problémů jako bonus.
Aukce není dražba
V dražbě či aukci můžete za domy či byty v Plzni, Praze, Brně a dalších městech výrazně ušetřit. Pro začátek je vhodné zmínit, že aukce a dražba jsou dvě rozdílné formy prodeje. Společnou mají jen licitaci, ze které vychází finální cena. Veřejná dražba může být provedena pouze dražebníkem, který má na její provádění koncesi. Organizátor aukce nic takového nepotřebuje, neboť se v jeho případě jedná o živnost volnou.
Dražby jsou dobrovolné i nedobrovolné a mohou být vykonány na základě návrhu insolvenčního správce, exekutora, nebo věřitele. Jejich průběh se řídí Zákonem o veřejných dražbách. Oproti tomu aukce nejsou regulovány žádnými normami, musí se řídit jen občanským nebo obchodním zákoníkem. Rozdíl je také v nabytí nemovitosti. Při dražbě se stanete majitelem hned, jakmile dražba skončí, u aukce až po podepsání kupní smlouvy.
Dražební jistotu uhradit musíte, vrátí se vám, když nic nekoupíte
Jako dražební jistota je označována částka, kterou musíte složit předem (v hotovosti nebo na účet), abyste se dražby vůbec mohli zúčastnit. Její výše je různá, stanovuje ji vždy soudní exekutor speciálně pro každou nemovitost zvlášť. Slouží de facto jako záloha – v případě koupě vám bude odečtena z finální ceny, pokud nic nevydražíte, bude vám navrácena zpět. Dražební jistota může být až ve výši 30 % vyvolávací ceny, takže si s sebou připravte dost peněz.
Nemovitost dražíte se vším všudy
Před samotnou koupí byste si měli nemovitost řádně prohlédnout a zjistit všechny důležité informace. Po přiklepnutí totiž nemůžete od koupě jen tan ustoupit, vše kupujete tak, jak je, s případnou reklamací nepočítejte.
Ověřte si předem, jestli se nemovitost nepronajímá a pokud ano, tak za jakých podmínek. Pokud dražbu vyhrajete, bude to vaše starost. Veškerá práva i závazky související s nemovitostí totiž přejdou automaticky na vás. To platí i pro věcná břemena a zástavní práva – takže třeba pro právo na užívání bytu či domu třetí osobou nebo v případě poskytování průchodu či průjezdu přes váš pozemek. Dobře si tak vše prověřte, pokud si sami do aukcí a dražeb netroufáte, obraťte se na realitní kancelář v Plzni, kde vám rádi poradí ohledně celého procesu a pomohou s výběrem vhodné nemovitosti.
Pokud opravdu koupíte byt či dům, kde někdo žije a nechce odejít dobrovolně (většinou původní majitel), můžete k soudu podat žalobu na vystěhování. Soud pak rozhodne individuálně, může vám třeba nařídit, že máte původnímu majiteli sehnat náhradní ubytování. Pečlivě čtěte i dražební vyhlášku, zjistíte z ní například, že kupujete jen podíl na nemovitosti. O zbývající části pak budete muset jednat s jejím vlastníkem. Zkrátka dvakrát si vše ověřte, než jednou přihodíte.
Komerční sdělení
-ond-
Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!
Autor: Roman Beneš
Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Hodnocení
Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Odkazy
Co u nás hledáte?
jak a kdy stříhat ovocné stromy jak spolehlivě vybělit záclony jak střihat jablone jak stříhat ovocné stromy jak vybělit záclony kdy stříhat ovocné stromy moderní bydleni moderní domy moderní dům pomůcky pro invalidy prořezávání jabloní prořezávání ovocných stromů prořezávání stromů strih ovocnych stromu stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní stříhání ovocných stromků stříhání ovocných stromů na jaře stříhání ovocných stromů stříhaní stromku stříhání stromů na jaře stříhání stromů venkovní schody do domu zastrihavani ovocnych stromuHints