verze pro tisk

Chemická kotva a její využití při stavbě domů

25. červen 2012

Na stavbách musejí pracovníci často řešit problém, jak k sobě co nejpevněji připevnit dva různé materiály. Pakliže má být spoj těchto materiálů skutečně kvalitní a dostatečně pevný tak, aby vydržel i velkou zátěž, musí se použít speciální materiály.jedním z nejčastěji využívaných je chemická kotva.

foto: kondor.czfoto: kondor.cz

Co jsou chemické kotvy

Chemické kotvy se používají například v momentě, kdy je při stavbě domu či jiného objektu potřeba spojit kovové prvky s nosnými konstrukcemi - zdivem, podlahou či stopem. Oproti mnoha jiným možnostem má chemická kotva tu výhodu, že může být použita na prakticky všechny druhy materiálů.

A co si vlastně představit pod pojmem chemická kotva? Jedná se o speciální maltu o dvou složkách, která obsahuje různé hybridní směsi nebo také pryskyřici. Po promíchání jednotlivých složek dochází k chemické reakci a vzniká tak požadovaná směs, kterou lze využít pro ukotvení a spojení materiálů.

Využití chemických kotev

Chemická kotva se dá využít u drtivé většiny stavebních materiálů, které se dnes používají při stavbách rodinných domů, veřejných a kancelářských budov, průmyslových objektů či při budování infrastruktury. Hodí se i při stavbách různých mostů, lávek apod., kdy je zapotřebí klást důraz na vysokou odolnost a pevnost spojů. Tyto vlastnosti jsou pro chemickou kotvu charakteristické.

Je použitelná na beton, kámen, cihly a mnohé další. Přednostní chemické kotvy je i to, že mezi ukotveným materiálem a příslušným svorníkem dokáže vytvořit zcela vodotěsný spoj.

Kromě chemické kotvy se ve stavebnictví samozřejmě využívají i mnohé další hutní materiály a technologie. Při stavbě moderních rodinných domů se například používá kvalitní betonářská ocel.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Základová deska domu a její stavba

Základová deska domu a její stavba

Aby nám náš nový dům, který jsme se rozhodli s rodinou postavit, byl kvalitní a přežil minimálně jednu dvě generace, je potřeba, aby měl dostatečně kvalitní základy. Zakládání staveb, tedy tvorba základové desky, je tím nejdůležitějším, co nás při stavbě domu očekává.

Ocel je důležitým materiálem při stavbě domu

Ocel je důležitým materiálem při stavbě domu

Při stavbě domu se jako jeden z hlavních materiálů již dlouhá léta používá ocel. Tento velmi odolný materiál se hodí jak při budování konstrukcí domu, tak i jako doplněk ve formě například různých plechů, výztuží a tyčí.


Jaké pracovní prostředky musíte mít při stavbě či rekonstrukci domu?

Jaké pracovní prostředky musíte mít při stavbě či rekonstrukci domu?

Před tím, než se pustíte do stavebních prací na domě, je třeba si uvědomit, že musíte mít k dispozici kvalitní pracovní prostředky. Ty vás ochrání před případným zraněním, ale i před ušpiněním. Jaké věci byste si měli připravit, než se pustíte do práce?

Půjčovna stavebních strojů: Kvalitní technika, která se hodí při stavbě domu

Půjčovna stavebních strojů: Kvalitní technika, která se hodí při stavbě domu

Chystáte-li stavět rodinný dům, chatu či chalupu, počítejte s tím, že se neobejdete bez stavební techniky. Jen těžko si představit, že například vykopání základů domu provedete pomocí lopaty a kolečka. To by vám zabralo spoustu času, nemluvě o námaze. Stavební stroje, které se hodí při výstavbě domu…
Odkazy