verze pro tisk

Hliník a jeho využití ve stavebnictví

27. duben 2011

Již desítky let se ve stavebnictví ( a samozřejmě nejen v něm) využívá hliník. Tento lehký kov byl objeven již v první polovině devatenáctého století. Má charakteristickou stříbřitě šedou barvu a svoje uplatnění právě například ve stavebnictví nalézá nejčastěji v podobě různých slitin.

Hliník a jeho využití ve stavebnictvíHliník a jeho využití ve stavebnictví

Hliník se ve volné přírodě nachází například v bauxitu. V průmyslové výrobě se pak získává elektrolýzou bauxitu a kryolitu.

Pokud se podíváme přímo na obor stavebnictví, pak se s hliníkem setkáme na mnoha místech. Stačí se jen porozhlédnout po stavbě a jistě nalezneme nějakou část, která je vyrobena přímo z hliníku, případně ze slitin, které hliník ( latinsky aluminium) obsahují.

Co se vyrábí z hliníku

Z hliníku se dnes běžně vyrábějí různé tyče, desky, protiskluzové hliníkové plechy či fólie. Nejvíce se uplatňuje v podobě tvarovaných plachů, které se využívají jako levná a poměrně odolná střešní krytina.

Hliník, jak již bylo zmíněno, je také používán do mnoha sloučenin, které najdou uplatnění v průmyslu, ve stavebnictví, ale také například v potravinářství. Pro stavebnictví a průmysl je důležitou sloučeninou například dural, kdy je hliník sloučen s mědí a hořčíkem. Dural se vyznačuje extrémní pevností a odolností, je tak vhodný jak pro stavebnictví, tak například pro letectví.

Historie hliníku

Hliník se ve stavebnictví, jak bylo naznačeno, „zabydlel“ již před několika desítkami let, konkrétně se ve velkém začal využívat v šedesátých letech minulého století. Výhodou byla jeho lehkost, která tak umožnila tvůrcům staveb realizovat mnohem odvážnější konstrukce budov a objektů. Hliník a hliníkové slitiny jsou dnes jako konstrukční prvky používány například u fasád, hal, skladovacích a výstavních ploch, zároveň se dají použít jako doplňkové prvky pro dokončovací práce, například jako součásti dveří apod.

Hliník ve stavebnictví

Ve stavebnictví se samozřejmě hliník najde i při práci. Dělníci běžně využívají lehké hliníkové žebříky, které jsou díky své lehkosti velmi dobře přenosné. Hliník je zkrátka pro stavebnictví jedním z důležitých prvků a bude tomu tak i po mnoho následujících let, byť dnes již dostávají přednost i mnohé jiné prvky a sloučeniny.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Chemická kotva a její využití při stavbě domů

Chemická kotva a její využití při stavbě domů

Na stavbách musejí pracovníci často řešit problém, jak k sobě co nejpevněji připevnit dva různé materiály. Pakliže má být spoj těchto materiálů skutečně kvalitní a dostatečně pevný tak, aby vydržel i velkou zátěž, musí se použít speciální materiály.jedním z nejčastěji využívaných je chemická kotva.

Maximální využití energie na vytápění při minimálních nákladech

Maximální využití energie na vytápění při minimálních nákladech

Pokud přemýšlíte, jak ušetřit za vytápění, máme tu pro vás jedno řešení. Jsou jím topné panely Thermotec, které jsou určeny pro vytápění všech místností v domě či bytě. Jedná se o elektrické vytápění, které ovšem oproti jiným alternativám topení výrazně šetří energii, a to až o 50 procent v porovnán…


Kupujeme dům v aukci – jak je to s dražební jistotou a jak vyjít s jeho případnými obyvateli

Kupujeme dům v aukci – jak je to s dražební jistotou a jak vyjít s jeho případnými obyvateli

Koupit dům jen za 2/3 jeho tržní ceny je lákavé. Díky dražbám a aukcím můžete výrazně ušetřit, musíte dát ale dobrý pozor, abyste si spolu s domem nekoupili i jeho obyvatele. A k tomu ještě řadu problémů jako bonus.

Nemůžete-li podnikat z domova, pronajměte si kancelář v jeho blízkosti

Nemůžete-li podnikat z domova, pronajměte si kancelář v jeho blízkosti

Podnikat z domova lze jen v případě, že veškerou agendu zvládne podnikatel zcela sám. V momentě, kdy však potřebuje mít k dispozici několik zaměstnanců, sekretářku, případně má partnery, je podnikání z domova značně nepraktické. Stačí si jen uvědomit, jak by podnikání vypadalo, pokud by zaměstnanci …
Odkazy