verze pro tisk

Pěnový polystyren v designu a umění

6. listopad 2011

Ačkoliv známe pěnový polystyren především jako nejčastěji využívaný materiál pro zateplování, své uplatnění nachází také v oblasti designu a umění. Setkat se s ním můžeme například v pražské pasáži Lucerna, kde visí provokativní socha Svatého Václava klečícího na břichu chcíplého koně od Davida Černého, nebo u známých černých miminek Babies na Žižkovské věži, která byla také původně z polystyrenu. Jako součást výstavy se pěnový polystyren letos objevil i na výstavě Designblok 2011.

Pěnový polystyren v designu a uměníPěnový polystyren v designu a umění

„Těší mne, že si polystyren postupně razí cestu i k designu, a to i přesto, že své typické vlastnosti nejlépe uplatní při zateplování. Třeba to pomůže uvědomit si, jak významným technologickým pokrokem bylo vynalezení EPS Fritzem Stastnym v roce 1949,“ uvedl Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR, které letošní Designblok podpořilo.

A jak se k polystyrenu vyjadřují designéři? „Jak se říká, v jednoduchosti je krása. Pěnový polystyren je sice tvrdý, ale zároveň velmi dobře manipulovatelný plast, který se dá i libovolně barvit. Proto se s ním jednoduše pracuje,“ vysvětlil Radim Babák ze studia Hippos design. Radim Babák, který právě na letošním Designbloku připravoval expozici v Křižíkově paláci, není jediný, kdo polystyren při své práci využívá. Pracuje s ním řada současných mladých umělců, například sochařka Erika Bornová, malíři Rudolf Rathouský a Matěj Smetana, výtvarník Dušan Záhoranský či slovenská výtvarnice žijící v Praze Pavla Scerankova.

Pěnový polystyren slouží především k zateplování, jeho ideální vlastnosti však umožňují jeho využití také v oblasti architektury a designu. Co je důvodem? Zjednodušeně řečeno, pěnový polystyren se vyrábí z plastových perlí, které se pomocí vodní páry 20 - 50krát zvětší. Výsledný materiál je pak velice lehký, protože obsahuje 98 % vzduchu. A jelikož se jedná o plast, je také velmi pevný.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Navštivte Festival interiérového designu 2014 v Praze

Navštivte Festival interiérového designu 2014 v Praze

Zajímáte se o nejnovější trendy v oblasti bytového nábytku a vybavení interiérů? Pak navštivte Festival interiérového designu, který nyní probíhá v Praze. Akce potrvá až do 19.10.

V Lysé nad Labem bylo vidět umění, návrhy zahrad i fortel mladých řemeslníků

V Lysé nad Labem bylo vidět umění, návrhy zahrad i fortel mladých řemeslníků

Druhé postupové kolo Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO, které proběhlo v půli února v Lysé nad Labem při výstavě Stavitel, nabídlo návštěvníkům zajímavou inspiraci. Kromě klání učňů oborů zedník a truhlář se tu také konala exhibice zahradnické tvorby.


Sdružení EPS ČR podpořilo Designblok 2011

Sdružení EPS ČR podpořilo Designblok 2011

Sdružení EPS ČR, národní organizace sdružující výrobce a zpracovatele pěnového polystyrenu, podpoří letošní výstavu designu a umění Designblok. Hlavním tématem letošního ročníku je město a jeho vztah k ekologii

TZ: Roundup Gel: Unikátní novinka v boji proti plevelům

Rafinovanost plevele dokáže mnohdy překvapit každého zahrádkáře. Umění objevit se na těch nejméně očekávaných místech či mezi pracně pěstovanými květinovými záhony prověří trpělivost i záda nejednoho stoika. Ani ruční vytrhávání či vykopávání plevele nemusí problém vyřešit. Často se nepodaří dostat …
Odkazy