verze pro tisk

Projekt Monitoring kvality EPS: Od roku 2007 bylo zkontrolováno téměř 500 vzorků

22. květen 2012

Již šestým rokem odhaluje projekt Monitoring kvality realizovaný Sdružením EPS ČR výskyt nekvalitních izolačních desek z pěnového polystyrenu (EPS) na českém trhu. Pravidelné kontroly v nezávislých certifikovaných zkušebnách pomáhají odhalit výrobce prodávající nekvalitní fasádní polystyren pro zateplení domů, jehož vlastnosti jsou v rozporu s českými a evropskými normami. V roce 2011 bylo odebráno a zkontrolováno celkem 87 vzorků, z toho 50 u členů Sdružení EPS ČR a 37 u jeho nečlenů. V případě členů byly měřením zjištěny 3 drobné a jedna vážnější neshoda, u ostatních byly rozpoznány 4 drobné a stejný počet vážných neshod.

Projekt Monitoring kvality EPS: Od roku 2007 bylo zkontrolováno téměř 500 vzorkůProjekt Monitoring kvality EPS: Od roku 2007 bylo zkontrolováno téměř 500 vzorků

„Po téměř 6 letech, kdy jsme otestovali přibližně 500 vzorků EPS prodávaného na českém trhu, můžeme konstatovat, že projekt Monitoring kvality EPS plní svoji funkci. Významně přispívá k zajištění odpovídající kvality tepelně izolačních desek z EPS v ČR, která je zcela srovnatelná např. s Německem,“ hodnotí zkušenost Ing. Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Kvalita materiálu nabývá na důležitosti

Monitoring kvality z počátku řešil problémy převážně izolačních desek dovezených ze sousedních států. Tito výrobci v některých případech dodávali na trh izolační EPS desky s nižší objemovou hmotností (pro fasády by měla být minimálně 13,5 kg/m3) o jedno i více kilo na jeden metr krychlový. „Vyústěním pak byly horší izolační (součinitel teplené vodivosti) i mechanické vlastnosti – napětí v tlaku při 10% stlačení a pevnost v tahu kolmo k rovině desky. Tím docházelo ke klamání spotřebitelů, kteří nakupovali výrobky s horšími vlastnostmi, než bylo deklarováno výrobcem,“ říká Ing. Pavel Zemene. Následně mohlo docházet k poruchám zateplovacích systémů a v krajním případě i k jejich zřícení.

„Srovnání kontrol z let 2010 a 2011 ukazuje stoupající kvalitu izolačních EPS desek,“ oznamuje Ing. Pavel Zemene. V roce 2010 bylo naměřeno celkem 86 vzorků, z toho u členů Sdružení EPS ČR bylo zjištěno 7 neshod (dvě drobné a jedna vážnější neshoda). U nečlenů byla kvalita o něco méně příznivá, když došlo k pochybení celkem u 20 případů. V poměru se jednalo o 6 větších a 14 drobných nesrovnalostí. V roce 2011 bylo zkontrolováno téměř podobné množství vzorků (87). U členů byly měřením zjištěny 3 drobné a jedna vážnější neshoda, u nečlenů byly rozpoznány 4 drobné a stejný počet vážnějších neshod.

V letošním roce bylo prozatím odebráno 18 vzorků, z toho 11 u členů bez zjištění neshody a 7 u nečlenů s jednou drobnou a dvěma vážnými neshodami.

„Na základě výsledků jsou členové Sdružení EPS ČR v případě naměření neshody pokutováni až do výše 10 000 korun za každý jednotlivý případ. Nečlenové jsou nejprve písemně upozorněni, a pokud je jim neshoda naměřena opakovaně, oznámí se vše na příslušný inspekční orgán. Ten s distributorem nekvalitních výrobků zahájí správní řízení,“ vysvětluje Ing. Pavel Zemene.

Obdobný systém nezávislé kontroly kvality pěnového polystyrenu mají zavedený výrobci EPS např. v Německu, Rakousku. Setkat se s ním můžeme také na Slovensku, kde se zaváděl společně s ČR. V Maďarsku se obdobný systém jako u nás připravuje. Zatím nebyl plně zaveden systém kontroly kvality v Polsku, kde je kvalita EPS jedna z nejhorších v Evropě.

Puncem prvotřídní jakosti je Značka kvality

Od ledna 2010 učinilo Sdružení EPS ČR další významný krok v oblasti projektu Monitoring kvality EPS: všichni stávající členové, stejně jako noví žadatelé o členství ve Sdružení jsou povinni získat Značku kvality, k čemuž je zapotřebí splnění přísnějších podmínek. Značka kvality (viz obrázek 1) je zárukou, že zákazník kupuje výrobek od firmy, která je nadstandardně kontrolována a jejíž povinností je chránit dobré jméno Sdružení EPS ČR a výrobků z EPS.

Značku kvality mohou získat a používat zpracovatelé EPS určeného pro stavební materiály (desky, klíny, perimetrická izolace apod.) při splnění následujících podmínek:

  • Vlastní výroba na území ČR nebo SR
  • Členství ve Sdružení EPS ČR
  • Dodržování kvality podle normy ČSN EN 13 163 včetně platných příloh a podle normy EPS 001/09 ze dne 1. ledna 2009
  • Úspěšné absolvování kontrol, které provádí akreditovaná zkušebna; doložení protokolem o výsledku kontroly

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Chcete vidět realitní projekt roku 2013? Tady je - rodinné domy Na Malé Růži

Chcete vidět realitní projekt roku 2013? Tady je - rodinné domy Na Malé Růži

Rodinné domy Na Malé Růži v Drahelčicích u Prahy, které exkluzivně prodává Realitní společnost České spořitelny (RSČS)/Prodejní centrum, získaly v soutěži Realitní projekt roku 2013 Cenu odborné poroty a Cenu architektů za kvalitu architektonického zpracování a začlenění projektu do stávající zástav…

TZ: Od března jsou střešní komponenty švédské kvality za ještě nižší ceny

TZ: Od března jsou střešní komponenty švédské kvality za ještě nižší ceny

Lindab, přední světový výrobce stavebních komponent ze švédské oceli, se od 1. března 2014 rozhodl významně snížit ceníkové ceny svých střech, okapů a střešních bezpečnostních prvků. Jeho záměrem je zpřístupnit výrobky Lindab co největšímu počtu zájemců.


V Lysé nad Labem bylo vidět umění, návrhy zahrad i fortel mladých řemeslníků

V Lysé nad Labem bylo vidět umění, návrhy zahrad i fortel mladých řemeslníků

Druhé postupové kolo Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO, které proběhlo v půli února v Lysé nad Labem při výstavě Stavitel, nabídlo návštěvníkům zajímavou inspiraci. Kromě klání učňů oborů zedník a truhlář se tu také konala exhibice zahradnické tvorby.

JRD má další prestižní cenu pro ekologický bytový projekt vila Augustus

JRD má další prestižní cenu pro ekologický bytový projekt vila Augustus

Developerská společnost JRD získala nejvyšší umístění za svůj projekt vily Augustus v Praze 10 v soutěži Realitní projekt roku 2011 na základě hlasování odborné poroty vybrané z řad realitních odborníků. Porota architektů ocenila projekt také Cenou architektů.
Odkazy