verze pro tisk

Jak ušetřit za plynové topení?

13. leden 2014

Velké množství českých domácností je vytápěno plynem. Jedná se hlavně o starší bytové zástavby, plynové topení je tradičnější spíše ve městech. V mnoha obcích totiž prakticky ani není možné, neboť tamní domácnosti nejsou napojeny na plynové přípojky. Topení plynem však v dnešní době není zrovna levnou záležitostí.

Jak ušetřit za plynové topení?Jak ušetřit za plynové topení?

Přestože dnes již cena plynu spíše stagnuje, případně jde dokonce lehce dolů, v nedávné minulosti probíhalo zdražování této energie poměrně razantně. Pokud i vy používáte plynové topení, je dobré vědět, co dělat, abyste na něm co nejvíce ušetřili, respektive aby vás vytápění plynem nevyšlo zbytečně draze.

Výměna plynových zařízení

V první řadě je potřeba si uvědomit, že za zvýšenou spotřebou může stát především samotné vytápěcí zařízení. Pokud používáte stará plynová kamna, případně plyn ohříváte v již zastaralém plynovém kotli, dochází ke zvyšování spotřeby. Trvá totiž déle, než celý proces ohřívání proběhne. Stará zařízení jsou méně efektivní.

Výměna plynového kotle či karmy by tak měla být první záležitostí, na kterou se vrhnete. Je podstatné, aby výměnu provedl odborník, výměnu svépomocí rozhodně nelze doporučit. Nechte si poradit i se samotným výběrem zařízení, aby bylo dostatečně výkonné a zároveň i cenově přijatelné.

Pravidelné revize

Jak jsem již zmínil, na zvýšenou spotřebu plynu má vliv kvalita zařízení. I tehdy, máte-li kvalitní plynový kotel, nechte si u něj pravidelně provádět revizi. Díky ní budete mít jistotu, že zařízení funguje správně. Jde nejen o úsporu ve spotřebě plynu, ale také i vaši bezpečnost. Špatně fungující plynový kotel dokáže způsobit velkou neplechu.

Použití termostatu

Další praktickou radou je instalace termostatu. Plynové topení budete moci díky němu lépe regulovat, snadnější bude také nastavení vhodné teploty v místnosti. A to třeba i době, kdy nebudete doma, případně v noci apod.

Péče o topná zařízení

Velmi důležitým bodem, který rovněž pomáhá zefektivnit vytápění, je péče o samotná topná tělesa. Aby teplo mohlo dobře proudit, nezakrývejte kamna či topení žádnými předměty. Plynové topení je také potřeba pravidelně odvzdušňovat.

Změna dodavatele plynu

Pakliže provedete všechny výše uvedené úkony a přesto nebudete spokojeni s aktuální spotřebou a hlavně cenou, kterou za plyn platíte, je zde ještě jedna možnost. Tou je změna dodavatele plynu. v současné době má každá domácnost možnost zvolit si svého dodavatele plynu.

Dá se to zařídit velmi jednoduše i přes internet, aniž byste museli složitě zjišťovat ceny u jednotlivých dodavatelů a navštěvovat jejich pobočky. Změnou dodavatele plynu se dají ušetřit i tisíce korun ročně, zvláště používáte-li plyn právě pro vytápění domácnosti - pomůže Vám v tom kalkulátor energií. Stejně tak lze ušetřit na elektřině.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Moderní trend ve vytápění místností přináší podlahové topení

Moderní trend ve vytápění místností přináší podlahové topení

Při rekonstrukcích nebo výstavbách bytů či rodinných domů se v posledních letech projevuje nový trend - majitelé začínají investovat do kvalitního způsobu vytápění, neboť chtějí topit efektivně a zároveň i levněji nežli doposud. Velký zájem je především o podlahové vytápění.

Tipy, jak ušetřit za teplo

Tipy, jak ušetřit za teplo

Letošní zima si s námi zahrává. Zatímco jeden den jsou teploty nad nulou, druhý den padají i 15 stupňů pod bod mrazu. Takže doma to může vypadat tak, že v pondělí topíte naplno, a v úterý všechny radiátory či kotle vypínáte. A dopředu se děsíte toho, jak bude vypadat vyúčtování za teplo. Poradíme vá…


Pět výhod, které přináší topení dřevěnými briketami

Pět výhod, které přináší topení dřevěnými briketami

Používáte k vytápění domácnosti kotel na tuhá paliva, krb či krbová kamna? Pak vězte, že vás nejlevněji vyjde topení dřevěnými briketami. Kromě nízkých nákladů však tento druh topidla přináší několik dalších zásadních výhod.

Olejové topení patří k nejlevnějším způsobům vytápění

Olejové topení patří k nejlevnějším způsobům vytápění

Volba vytápěcího systému do domu může být zásadní nejen z hlediska prvotní investice, ale zejména také z pohledu nákladů, které pak budeme muset za vytápění vynaložit. Jako velmi výhodný systém se jeví topení pomocí topných olejů.
Odkazy