verze pro tisk

Také kamna a krby potřebují údržbu i péči

18. září 2012

Léto je již definitivně za námi, a proto je čas připravit svá kamna a krby na zimní provoz. Většina kutilů se na začátek topné sezony chystala po celé léto a s celou rodinou štípala dříví, aby se zásobila na zimu. Mnozí z nás to však nechali až na poslední chvíli. Jak dát kamna včas do provozu a zajistit vhodné palivo poradí Hornbach.

V létě se na kamna ve většině případů snáší pouze prach a vnímáme je spíše jako ozdobu interiéru. S prvním chladnějším dnem však téměř každá chalupa či dům pocítí nutnost dát kamna opět do pořádku, aby hřála po celu zimu. Co dělat, když kamna nepracují správně, ukáže Hornbach.

Co dělat, když …

Každá kamna a krby potřebují pravidelnou údržbu, základem by měla být pravidelná kontrola komínu odborným pracovníkem, ale také časté čištění a vymetání vyhořelého popela. I přes to se však může stát, že kamna netopí tak, jak mají.

… kamna špatně hoří?

 • Pokud kamna nehoří tak, jak by měla, je možné, že komín či kouřovod špatně těsní a tím pádem přisává tzv. falešný vzduch:
 • Nechte prověřit komín (např. utěsnit komínová dvířka). Řádně sesadit kouřové trubky a poškozené vyměnit.
 • Pokud je špatný tah v komíně, je potřeba s kominíkem či kamnářem objasnit konkrétní příčinu a poté např. vyčistit komín, odstranit redukce kouřovodu, zvýšit komín, přivést dostatek vzduchu do místnosti.
 • Zkontrolujte všechna dvířka topenišť napojených na komín a případně je zavřete. To samé se může stát, pokud jsou otevřeny čisticí otvory do komína.
 • Důvodem špatného tahu může být i nesprávné palivo. Zkuste tedy použít jiný druh. Jaký bude vašim kamnům vyhovovat, vám poradí například v hobbymarketech Hornbach.

… prostor není dostatečně vytápěn?

 • Kamna mohou mít malý výkon, a proto nedokážou roztopit celou místnost. Zkuste se tedy poradit s topenářem či kamnářem a snižte tepelné ztráty prostoru. Místnost můžete například zateplit.
 • Důvodem špatného vytápění může být znečištění kouřovodů a kamen. Řádně je tedy vyčistěte. Pokud saze ucpaly kouřovody natolik, že ani pročištění nepomůže, dokupte náhradní díly.

… kamna topí až moc?

 • Dvířka popelníku nejsou zcela uzavřena.
 • Těsnění dvířek či popelníku je poškozené. V tomto případě ho vyměňte.

… kamna čadí a zapáchají?

 • Pokud se jedná o nová kamna, může být příčinnou vypalování ochranného laku, kamna také mohou být ušpiněna či zaprášena. V tomto případě je dobrá kamna vyčistit
 • Tah komína je příliš malý. Zkontrolujte, zda není ucpaný sazemi. Pokud ano, zkuste ho vyčistit.

Jak vybrat ideální palivo?

„Vedle dřeva je na českém trhu k dostání mnoho druhů paliv. V současné době jsou velice populární ekobrikety či pelety. Tato paliva jsou vhodná především pro dlouhodobé topení, dokážou prohřát okolní místnost na příjemnou teplotu a vydrží sama hořet delší dobu, než je tomu u klasického dřeva,“ říká Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach a dodává: „Vhodnější je vybrat si oválné plné brikety, které díky většímu slisování vydrží hořet déle než hranaté brikety.“ Novinkou jsou takzvané noční ekobrikety, které vydrží hřát a udržovat pokojovou teplotu po dobu osmi až deseti hodin.

Příslušenství a náhradní díly ke kamnům můžete zakoupit v hobbymarketech Hornbach. Zde vám také odborný personál poradí, jaká kamna či krby jsou nejlepší pro vaše potřeby a jak řešit případné závady či nedostatky. Základní informace a rady naleznete také na stránce hornbach.cz/kamna.

O společnosti

Skupina HORNBACH je jedním z největších provozovatelů stavebních a zahradních marketů v Evropě. Firma v současnosti provozuje 129 velkoplošných marketů v devíti zemích, z toho 8 v České republice. Mezi další země, ve kterých Hornbach působí, patří Německo (92 prodejen), Rakousko, Nizozemsko, Švýcarsko, Švédsko, Slovensko, Lucembursko a Rumunsko.

Stavební a zahradní markety HORNBACH v České republice mají velikost zhruba 20 000 čtverečních metrů. Této velikosti nedosahuje žádný jiný konkurent v Evropě. Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou zcela zaměřeny na projektově orientované zákazníky a profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a tím je cenovým lídrem v oboru. Vysokou kvalitu poradenství a výborný servis firmě potvrdily četné nezávislé testy a studie.

Rodinná firma s kořeny ve Falcku v jižním Německu byla založena v roce 1877. V roce 1987 firma poprvé vstoupila na burzu. S pionýrskými výkony jako s prvním stavebním a zahradním marketem (1968), prvním megamarketem (1980) a prvním stavebním marketem s drive-in (2003) HORNBACH neustále nově prokazuje svou inovační sílu. V roce 2001 uzavřel Hornbach strategické partnerství s britským obchodním koncernem Kingfisher.

Tisková zpráva hornbach.cz

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Krbová kamna - efektivní a úsporné vytápění rodinných domů

Krbová kamna - efektivní a úsporné vytápění rodinných domů

Mnoho moderních domů dnes využívá krbová kamna. Jedná se o velmi dobrý způsob vytápění, který má několik zásadních předností. Krby a krbová kamna, která mají kvalitní krbové vložky, jsou pro rodinné domy, chaty a chalupy přímo ideálním produktem.

Akumulační krby: Úsporné vytápění pro váš dům

Akumulační krby: Úsporné vytápění pro váš dům

Existuje mnoho způsobů vytápění a vybrat ten pravý může být opravdu dřina. Pokud jste někdy stavěli domek, tak víte, co to obnáší. Pokud mají lidé přívod plynu, tak často volí právě plynový kotel. Možné je i elektrické vytápění a samozřejmě použití v dnešní době tolik populárních solárních panelů. Z…


Krbová kamna: Levné a výkonné vytápění v moderním bytě

Krbová kamna: Levné a výkonné vytápění v moderním bytě

Potřebujete levné a výkonné vytápění vaší chalupy, domu nebo bytu? Pak je na čase začít přemýšlet o možnosti pořídit si krbová kamna. Dnes je nabídka krbových kamen poměrně široká, a to jak z hlediska designu, tak z hlediska funkčnosti a ceny.

Moderní krby od českého prodejce

Moderní krby od českého prodejce

Krby se pro vytápění domů používají již stovky let. Zatímco starší typy krbů nebyly příliš vhodné, neboť při spalování topiva často do interiéru unikalo značné množství zplodin, dnešní moderní krby jsou v tomto ohledu již mnohem dokonalejší. Krby se tak skvěle hodí nejen k vytápění chat a dalích rek…
Odkazy