verze pro tisk

Tepelná čerpadla

13. říjen 2011

Při dnešních cenách energie, které jsou rok od roku vyšší, je ekonomické vytápění jedním ze základních požadavků ze strany majitelů nemovitostí.

Tepelná čerpadlaTepelná čerpadla

Využitím ekonomického vytápění domů je možné docílit radikálního snížení nákladů na vytápění a zároveň snížit závislost na monopolních dodavatelích energií. Jedním z nejekonomičtějších způsobů vytápění domů, je vytápění pomocí alternativních zdrojů vytápění, kterými jsou především tepelná čerpadla.

Tepelná čerpadla jsou ideálním způsobem, jak ušetřit vysoké náklady na vytápění každého domu. Tepelná čerpadla lze podle principu dělit na několik typů. Jedním z možných dělení tepelných čerpadel je podle typu zdroje, odkud je získávána tepelná energie. Zdrojem tepelné energie mohou být země, voda nebo vzduch.

Ze země je tepelná energie získávána buď z vrtu, nebo zemního kolektoru, který je obvykle realizován pomocí potrubí. Potrubí zemního kolektoru je uloženo asi 1 m pod zemským povrchem. Teplo získané z potrubí je předáváno tepelným čerpadlem do přenosového média, kterým může být voda nebo vzduch. Zemní vrt je oproti zemnímu kolektoru stabilnější a teplota ve vrtu je vyšší. Nevýhodou vrtu jsou zase vyšší pořizovací náklady oproti zemnímu kolektoru.

Zdrojem tepla některých tepelných čerpadel může být podzemní voda z vrtu, která je ve výměníku tepelného čerpadla ochlazena, získané teplo je odvedeno k topení a jiným vrtem je ochlazená voda vypuštěna zpět do země. Tento typ tepelných čerpadel není často používán, protože pro jeho provoz je nutné mít vhodné geologické a hydrologické podmínky v dané lokalitě. Přesto jsou náklady na zřízení tohoto typu tepelného čerpadla minimální, protože jako zdroj tepla se obvykle využívá stávající studny a instalace je tak méně nákladná. Účinnost těchto tepelných čerpadel je velmi vysoká, protože voda z vrtu má stálou průměrnou teplotu cca. 10°C, která se nemění s teplotními změnami na povrchu.

Dalším zdrojem tepla může být tepelné čerpadlo vzduch vzduch. V minulosti se tepelná čerpadla tohoto typu používaly pouze ke chlazení prostor, ale dnes je možné jejich funkce využít během celého roku ke chlazení i k topení.

Zdroj: Tepelná čerpadla IVT

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Tepelná čerpadla od Klima Rapid

Tepelná čerpadla od Klima Rapid

Ke snižování výdajů za energie mohou přispět mnohé moderní produkty, například tepelná čerpadla, pomocí nichž můžeme levně vytápět dům, chatu či chalupu. Slouží také k ohřevu vody v bazénu apod.

Tepelná čerpadla PANASONIC za výhodnou cenu

Tepelná čerpadla PANASONIC za výhodnou cenu

Tepelná čerpadla v současné době bodují. Patří k velmi ekologickým zdrojům vytápění. Teplo získávají z přírody, tudíž životní prostředí neznečišťují. A navíc je jejich provoz velmi ekonomický. Stavíte dům a uvažujete nad pořízením tepelného čerpadla, ale nevíte, kterou značku volit? Navštivte společ…


Tepelná čerpadla od společnosti Arktis

Tepelná čerpadla od společnosti Arktis

Při výběru tepelných čerpadel je velmi důležité si uvědomit, nač budeme tepelná čerpadla využívat. Dle toho si vybereme takové tepelné čerpadlo, které bude mít odpovídající výkon.

Tepelná čerpadla Stiebel Eltron

Tepelná čerpadla Stiebel Eltron

Produkty, jakými jsou tepelná čerpadla, jdou dnes doslova na dračku. A to zcela oprávněně. Nejenže tepelná čerpadla mají tu vlastnost, že dokáží zcela nahradit zastaralé kotle na vytápění či jiné produkty sloužící k ohřevu vody a vytápění domů, ale jsou velmi šetrná k životnímu prostředí, protože vy…
Odkazy