verze pro tisk

Závěsné a stacionární plynové kotle: Srovnání výhod a nevýhod

24. září 2014

Plynové kotle jsou i v dnešní době využívány v mnoha domácnostech, a to nejen k ohřevu vody, ale také k vytápění objektů. Před tím, než si pořídíte nový kotel, je dobré si krom jiných záležitostí ujasnit i to, zda zvolit stacionární nebo závěsné řešení.

Zdroj: topenivodaplyn.czZdroj: topenivodaplyn.cz

Rozdíl mezi stacionárním a závěsným kotlem

Rozdíl mezi stacionárním a závěsným plynovým kotlem je už z jejich názvů patrný. První varianta je umisťována přímo na podlahu místnosti, zatímco v druhém případě je kotel instalován nad její úroveň, dochází zde k uchycení na zeď místnosti. Tento základní rozdíl přináší určité výhody ve prospěch závěsného kotle, ovšem stejně tak se dají objevit i drobné nevýhody.

Srovnání vlastností

Výhodou je, že závěsný plynový kotel nezabírá tolik místa. Tím, že je uchycen nad úrovní země, zůstává podlaha v místnosti (např. v koupelně či komoře) volná a lze ji tak využít třeba k umístění jiného zařízení či nábytku. Nedochází tak k optickému zmenšení plochy místnosti. Je to praktické hlavně v menších prostorách.

Za výhodou lze považovat i menší rozměry. To však přináší i jeden drobný nedostatek. Závěsné plynové kotle jsou zpravidla přeci jen méně účinné, mají nižší průtok ohřívané vody nežli stacionární verze. Vyřešit se to dá ale tím, že si pořídíte závěsný kondenzační kotel, u něhož je díky principu kondenzace odpadních spalin zvýšena účinnost až přes 100%. Kondenzační plynové kotle lze samozřejmě pořídit také jako stacionární. Tyto varianty jsou však dražší, počítejte tak s vyšší pořizovací cenou.

Výběr nového plynového kotle

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, zvolte zařízení od kvalitního výrobce. Špičku v tomto směru představují plynové kotle Junkers, které se vyrábějí již celé desítky let. Nové modely a produktové řady jsou neustále vylepšovány a obohacovány o nové technologie. Díky tomu kotle Junkers vydrží plně funkční po mnoho let a mají vysokou účinnost.

Komerční sdělení

-sad-

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Proč mají kondenzační plynové kotle účinnost přes 100%?

Proč mají kondenzační plynové kotle účinnost přes 100%?

Divíte se tomu, že pro některé plynové kotle výrobci uvádějí účinnost více než 100%? Ano, je to opravdu možné. Jedná se o takzvané kondenzační plynové kotle. Jak je to ale opravdu s výpočtem jejich účinnosti?

Plynové vytápění pomocí kotle je úsporné a efektivní

Plynové vytápění pomocí kotle je úsporné a efektivní

Jedním ze způsobů, jak vytápět domácnost, je použití plynového kotle. Tato možnost je vhodná zejména ve chvíli, kdy nejste napojeni na centrální vytápění. Existuje několik důvodů, proč vytápět právě pomocí kotle.


Plynové kotle Junkers pro moderní způsob vytápění

Plynové kotle Junkers pro moderní způsob vytápění

K vytápění a ohřevu vody pomocí plynového kotle se dnes vrací stále větší počet domácností. I díky tomu, že v posledních letech došlo k liberalizaci na trhu s energiemi, je plyn v současné době cenově poměrně výhodný. Pokud si pořídíte moderní plynový kotel, můžete oproti jiným způsobům vytápění a o…

Plynové kotle Junkers pro rodinné domy a do bytů

Plynové kotle Junkers pro rodinné domy a do bytů

Značka Junkers patří k nejvýznamnějším výrobcům plynových kotlů pro domácnosti. Její historie přitom sahá už do devatenáctého století, kdy byla společnost založena Hugo Junkersem. První plynový kotel představila v roce 1912. V dnešní době má v nabídce mnoho variant těchto zařízení, která se používaj…
Odkazy