verze pro tisk

Jak provést stříhání ovocných stromů na jaře?

23. březen 2016

V tuto dobu je vhodné začít se zastřiháváním a prořezáváním stromů. Po skončení mrazivého období, tedy v únoru a březnu, nastává chvíle, kdy je potřeba zastřihávat okrasné a ovocné dřeviny na zahradách.

Jak provést stříhání ovocných stromů na jaře?Jak provést stříhání ovocných stromů na jaře?

Provádění zastřižení

Důvodem, proč přistupovat k zastřižení stromů, je zejména to, aby dřeviny správně rostly. Koruny stromů totiž potřebují světlo a vzduch a pokud nepřistoupíme na prořezání, dřevinám to jedině uškodí.

Při prořezávání stromů je potřeba řez či střih provést hned za větevními límečky, a to odshora šikmo dolů. Pokud budou řezné rány větší než zhruba 3 centimetry, pak je potřeba je ošetřit speciálními prostředky na uzavírání ran.

Reklama

První prořezávání stromu

První prořezávání či stříhání stromu je nutné provést ihned po jeho zasazení, u podzimní výsadby je však lepší vyčkat až na jarní období. Je potřeba odstranit první květy tak, aby v prvním roce strom nenesl žádné plody, dojde tím k celkovému posílení růstu kořenů, dřevina tak získá na síle.

V dalších letech po výsadbě se zastřižení stromů provádí hlavně na jaře, a to tím způsobem, že formujeme korunu stromu. Doporučuje se zkrátit boční výhonky, případně odstranit druhý středový výhonek. Hlavní výhonky bychom měli zkrátit zhruba o šířku ruky výše nežli boční výhonky.

Ovocné a okrasné dřeviny

Prosvětlování a omlazování ovocných dřevin je dobré provádět v mrazivých dnech. Odstraní se mrtvé výhonky, případně výhonky, které jsou napadeny či poškozeny. Vždy je přitom důležité, abychom strom dostatečně prosvětlili a provzdušnili. U okrasných dřevin se pak provádí zastřižení stromů a jejich prosvětlení zhruba jednou za dva až tři roky tak, že ze spodní části stromů odstraníme staré větve a následné rány opět ošetříme.

Při zastřižení a prořezání stromů také využijme prostředků a postřiků, které zabrání poškození stromu hmyzem.

Kam dále?

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.25 hvězdiček / Hodnoceno: 16xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Freeman

sobota, 5. únor 2022
09:22

Hello Dear, are you in fact visiting this web page daily,
if so then you will absolutely obtain good know-how.


posted by: Freeman [Odpovědět]

Bert

úterý, 16. srpen 2022
06:31

You made some decent points there. I checked on the internet for additional information about
the issue and found most people will go along with your views on this site.


posted by: Bert [Odpovědět]

Monica

neděle, 21. srpen 2022
22:36

It's really a cool and helpful piece of info. I am glad that you
just shared this useful info with us. Please stay us up to date like this.
Thanks for sharing.


posted by: Monica [Odpovědět]

Čtěte také...

Stavbu a rekonstrukci střechy se vyplatí nechat si provést na klíč

Stavbu a rekonstrukci střechy se vyplatí nechat si provést na klíč

Klíčovou roli ve kvalitě bydlení v rodinných domech hraje to, v jakém jsou jsou jejich střechy. Pokud je konstrukce střechy vašeho domu ve špatném stavu, případně má jiné závažné nedostatky, je potřeba věc urychleně řešit. Může se snadno stát, že přijde větší vítr či silný déšť a pak hrozí zborcení …

Zima končí: Jak připravit zahradu na jaro?

Zima končí: Jak připravit zahradu na jaro?

Aby se vaše zahrada na jaře krásně zazelenala a rozkvetla, je potřeba věnovat jí mnoho práce. Únor a březen jsou ideální měsíce k tomu, abychom svou zahradu po zimě zregenerovali. Jaké práce jsou potřeba, a na co bychom neměli zapomenout?


Péče o zahradu na podzim: Jak se starat o stromy a trávník?

Péče o zahradu na podzim: Jak se starat o stromy a trávník?

Bojíte se, že se letošní podzim a zima projeví na kráse vašich stromků, které máte vysazené na zahradě? Není se čeho obávat, stačí jen vědět pár základních věcí, jak se o stromy a potažmo i trávník na zahradě starat.

Čištění odpadu a kanalizace

Čištění odpadu a kanalizace

Zanesená kanalizace či ucpaný domácí odpad mohou způsobit velké problémy v každé domácnosti. Pakliže majitel domu zanedbává čištěná odpadu či kanalizace na svém pozemku, pak se může dostat do pěkné šlamastiky, která může končit velkými potížemi, jejichž odstranění jej bude stát skutečně velké finanč…
Odkazy