verze pro tisk

Venkovní dřevěné terasy a jejich údržba

15. září 2012

Na nadarmo se říká, že na zahradu patří dřevo. Pakliže by prostor před domem byl jen betonovým prostranstvím, asi nikdo by zde nechtěl trávit svůj volný čas. V případě, že však dům obohatí venkovní dřevěné terasy, altány či pergoly, hned zahrada vypadá mnohem přirozeněji a zároveň také útulněji.

Venkovní dřevěné terasy a jejich údržbaVenkovní dřevěné terasy a jejich údržba

Oblíbené dřeviny pro venkovní terasy

Právě terasy jsou místem, kde lze využít dřevo možná nejvíce. Pro venkovní dřevěné terasy lze přitom využít různé dřeviny. V České republice se v drtivé většině stále používají tuzemské tradiční dřeviny, jako jsou akát, dub či smrk. Vždy je důležité si uvědomit, že ne každá dřevina je pro venkovní terasy vhodná. Dřevo musí být odolné a trvanlivé, navíc je nutné jej také ošetřit ochrannými nátěry a laky, případně využít hloubkové impregnace. Ty dokáží udržet po delší dobu původní vzhled venkovní dřevěné terasy. Prodlužuje se také životnost materiálu. Pakliže byla zmínka o tradičních dřevinách, které se v tuzemsku pro výrobu venkovních dřevěných teras využívají, pak zmíním, že z hlediska životnosti je na tom nejlépe dub.

Kromě tradičních dřevin Češi při realizaci venkovní dřevěné terasy začínají využívat také exotické dřeviny, jako jsou bangkirai, ipé či cumaru. Tyto dřeviny se vyznačují vysokou tvrdostí a jsou tudíž pro exteriéry mimořádně vhodnými materiály.

Impregnace dřeva

Při údržbě venkovní dřevěné terasy je třeba dbát na to, aby se na terasy netvořily žádné plísně a houby. Pro tyto účely se dají v obchodech pořídit speciální impregnační prostředky, které prodlouží životnost dřeva klidně i o několik desítek let. V případě, že je venkovní dřevěná terasa vytvořena ze smrku, prodlouží se životnost ze zhruba 5 let až na 20 let. Při nanášení impregnace je vhodné využít tlakových přístrojů. Před samotnou impregnací je přitom důležité, aby dřevo bylo dostatečně vysušené a bez jakékoliv povrchové úpravy.

Po použití kvalitní impregnace už stačí venkovní dřevěné terasy jen udržovat v obvyklém pořádku, občas je omýt vodou bez agresivních přípravků.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Venkovní dřevěné terasy před dům

Venkovní dřevěné terasy před dům

Není nad to, když se za pěkného počasí můžeme v klidu posadit na terasu našeho domu, dát si drink a v klidu se slunit. Terasy u domu jsou, podobně jako většina teras před restauracemi, nejčastěji vyráběny ze dřeva. Je přitom potřeba používat kvalitní a trvanlivé dřevo, které bude zároveň dostatečně …

Dřevěné podlahy: Výhody dřevěné podlahové krytiny

Dřevěné podlahy: Výhody dřevěné podlahové krytiny

Přírodní materiály jsou v poslední době opět velmi vyhledávané. Majitelé domácností na nich oceňují zejména to, že mají pěkný vzhled, zároveň se dobře udržují a mají dlouhou životnost. Dřevo je příjemným materiálem, z něhož se dá vyrobit nejen nábytek a různé doplňky do bytu, ale také kvalitní podla…


Realizace zahrad a údržba zeleně

Realizace zahrad a údržba zeleně

Péče o zahradu, ač se tak na první pohled nezdá, je vcelku těžká. To vám určitě potvrdí každý zahrádkář. Jestliže se staráte pouze o zatravněnou plochu bez jakýchkoli okrasných rostlin, tak musíte přinejmenším pravidelně sekat trávu.

Dřevěné postele jsou pro kvalitní spánek přímo ideální

Dřevěné postele jsou pro kvalitní spánek přímo ideální

Přírodní materiály se hodí opravdu do každého domu. Produkty ze dřeva jsou skvělé zejména do kuchyně či ložnice. Právě v ložnici najde dřevěný nábytek největší uplatnění a nutno říci, že je pro moderní bydlení dost možná i nejlepší volbou. Platí to hlavně pro postele.
Odkazy