verze pro tisk

Zima končí: Jak připravit zahradu na jaro?

1. březen 2016

Aby se vaše zahrada na jaře krásně zazelenala a rozkvetla, je potřeba věnovat jí mnoho práce. Únor a březen jsou ideální měsíce k tomu, abychom svou zahradu po zimě zregenerovali. Jaké práce jsou potřeba, a na co bychom neměli zapomenout?

Zima končí: Jak připravit zahradu na jaro?Zima končí: Jak připravit zahradu na jaro?

Příprava půdy a trávníku

Jakmile půda rozmrzne, pustíme se do jejího prokypření. To provedeme pomocí rýčů, nebo speciálních strojů – rotavátorů. Půdu smícháme s kompostem. Tím jí dodáme všechny potřebné živiny. Pokud na záhony budete vysazovat letničky nebo zeleninu, přikryjte je folií. Tak se půda stihne před vysazováním prohřát.

Také trávníku je potřeba věnovat pozornost. Dokud ale nesleze sníh a půda nevyschne, raději po něm nechoďte. Chůze by v mokré půdě zanechala hluboké šlápoty. Z trávníku odstraňte veškeré listí, mech a starou plsť. Jestliže jste ho na podzim nestihli posekat, je pro to ta nejvhodnější doba. Délku ponechte okolo 3 centimetrů.

Prořezávání stromů a keřů

Únor a březen je hlavní sezóna prořezávání ovocných stromů. Mráz už není tak silný, aby řezné rány zmrzly. Stromy by se neměli stříhat při teplotě nižší než -5 stupňů. Korunu je třeba prosvětlit, aby k nim mohly lépe sluneční paprsky, a my se mohli těšit na kvalitní a zdravé ovoce.

Keře bobulovin seřízněte těsně nad zemí. U černého rybízu dokonce odstraníme všechny staré výhonky a ponecháme pouze zdravé, které poznáme podle světlé barvy.

 

Přečtěte si také, jaké práce nás čekají na zahradě v březnu.

Zalévání rostlin

I v zimě je potřeba okrasné rostliny a keře zalévat. Pokud je nedostatek sněhu, je potřeba dostatek vláhy hlídat, aby nedošlo k jejich uhynutí. Rostliny však zalévejte s citem. Je vhodnější několikrát týdně zalít po menších dávkách.

Výsev nových rostlin

Plánujete-li vysévat letničky, které dlouho klíčí, je právě vhodná doba na jejich předpěstování. Semena zasadíme do truhlíků, a pěstujeme na slunném místě, ve skleníku, nebo na parapetu. Důležitá je teplota okolo 20 stupňů. Pokud si pořizujete pro vás neznámé rostlinky, raději sledujte návod. Některé rostliny potřebují ke svému klíčení tmu.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Začíná jaro: Postarejte se o svoji zahradu

Začíná jaro: Postarejte se o svoji zahradu

Začátek jara je pro každého zahrádkáře velmi zásadním obdobím. Právě v těchto dnech totiž definitivně mizí poslední sníh a zahrada začíná po zimním spánku opět ožívat. S tím jsou však spojeny mnohé práce, které je potřeba na zahradě vykonat.

Grily na zahradě vám umožní připravit v létě ty nejlepší pochoutky

Grily na zahradě vám umožní připravit v létě ty nejlepší pochoutky

Milovníci kvalitního jídla si jistě vždy rádi smlsnou ve chvíli, kdy jim na talíři někdo podá grilované maso. Grilování je v poslední době mimořádně oblíbenou kuchařskou činností, pouští se do ní stále více lidí. Chcete si i vy přímo doma dělat skvělé pochoutky, ale nemáte k tomu dostatečné vybavení…


Kolik tun potravin z domácností končí ročně v odpadcích? Průměrně domácnost vyhodí jídlo za 1700 Kč.

Kolik tun potravin z domácností končí ročně v odpadcích? Průměrně domácnost vyhodí jídlo za 1700 Kč.

Na celém světě končí ročně v odpadu 1,6 miliardy tun jídla za 750 miliard dolarů. V Evropě se každoročně vyhodí průměrně 89 milionů tun potravin. V Česku pak podle odhadů končí v odpadcích 829 851 tun jídla. Potraviny nevyhazuje jen čtvrtina českých domácností.

Dřevěný zahradní nábytek - to pravé pro vaši zahradu

Dřevěný zahradní nábytek - to pravé pro vaši zahradu

Jaro klepe na dveře, a vy už se pravděpodobně těšíte, až s prvními teplými paprsky usednete na zahradu. Po nutných zahradních pracích si v klidu s knížkou odpočinete. Nebo si rádi posedíte na zahrádce s přáteli? Ať tak či tak, jedno je důležité. Abyste si na zahradě užívali pohodlí a relaxaci, je tř…
Odkazy