verze pro tisk

TZ: Jak určit tržní cenu nemovitosti? Poradí vám Realitní společnost České spořitelny

2. duben 2014

-    Správné nastavení ceny nemovitosti zajistí snadnější průběh prodeje

-    Prodávající nakonec prodělá, když bude dlouho trvat na příliš vysoké ceně

-    Pokud se na nabídku tři týdny nikdo neozve, je to již určitý signál pro úvahu o snížení prodejní ceny

Se stanovením správné prodejní ceny se potýká takřka každý, kdo chce svou nemovitost nabízet na realitním trhu. „Aby majitel neprodělal a zároveň prodal svou nemovitost v přiměřeném čase, je správné určení počáteční nabídkové ceny zásadní. Nejlepší cestou je obrátit se na zkušeného realitního makléře, který se na realitním trhu vyzná a prodávanou nemovitost dokáže dobře ohodnotit.

Pokud se prodávající do této složité záležitosti pustí sám, bude to pro něj určitě hodně časově náročné a většinou se mu na první pokus nepodaří stanovit adekvátní cenu, kterou by realitní trh v dané podobě akceptoval. Prodávající má oproti realitnímu makléři omezené možnosti, zkušenosti a informace a ve své podstatě může vycházet pouze z nabídkových cen na trhu. Nezná na rozdíl od profesionálního makléře ceny skutečné prodejní, které se od těch nabídkových často hodně liší,“ vysvětluje Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny (RSČS), která klientům nabízí kompletní servis realitních služeb.

Faktory, které ovlivňují cenu nemovitosti

Existuje hned několik faktorů, které cenu nemovitosti ovlivňují. Patří k nim například lokalita, stáří a stav nemovitosti, druh budovy, umístění bytu v domě, dispozice, výhledy a mnoho dalších. Všechny musí majitel při posuzování své nemovitosti zohlednit, aby dokázal stanovit správnou cenu, kterou trh přijme.

Pokud prodejní cenu nastaví pod tržní hodnotu nemovitosti, sice patrně velmi rychle prodá, ale může při prodeji zbytečně prodělat. Paradoxně ale může zbytečně prodělat i v případě, pokud příliš dlouho trvá na neúměrně vysoké ceně.

„Mnoho prodávajících argumentuje, že před pěti lety koupili svou nemovitost za dva miliony, tak teď ji chtějí také za dva miliony prodat. Případně, že v bytě udělali ještě rekonstrukci za půl milionu, takže jejich nemovitost bude stát 2,5 milionu. Takto zjednodušeně ale realitní trh bohužel nefunguje. Ceny nemovitostí se relativně rychle vyvíjejí v čase a realizovaná kupní cena nemovitosti před několika lety často již neodpovídá dnešní situaci na realitním trhu. Ani provedená a často nákladná rekonstrukce nezvedá hodnotu nemovitosti přímou úměrou, většinou se tato investice nevrátí celá,“ uvádí Miroslav Kovář, vedoucí týmu makléřů franšízové pobočky RSČS/Fresh Reality.

Nastavení prodejní ceny

Správný postup, jak v prvopočátku prodeje nastavit prodejní cenu nemovitosti, zahrnuje několik kroků. Tím prvním by mělo být prozkoumání nabídky podobných nemovitostí, které se prodávají v dané lokalitě. Poslouží k tomu například inzertní servery, kam lze zadat parametry jako je typ nemovitosti, dispozice, velikost v metrech čtverečních apod.

Na základě alespoň 10 vyhledaných nemovitostí je možné zjistit orientační cenu. Pro větší přesnost se u nich dá spočítat průměrná cena za m2, kterou je pak možné aplikovat na prodávanou nemovitost. Díky těmto krokům lze zjistit hrubý odhad nabídkových cen u obdobného typu nemovitostí.

„Zpřesnit cenu umí realitní makléř, protože ten zná reálné prodejní ceny obdobných nemovitostí. Pokud chce klient cenu nastavit výš a na prodej výrazně nespěchá, lze to na předem stanovenou dobu zkusit. Ovšem pokud se na nabídku nemovitosti nikdo tři týdny neozve, je to znamení, že je cena pro kupující moc vysoká a prodávající by měl uvažovat o úpravě nabídkové ceny. V okamžiku, kdy se objeví zájemci, je to signál, že cena je již na reálné tržní úrovni a klient získává jistotu, že svou nemovitost prodá za nejvyšší cenu, kterou je trh ochoten akceptovat,“ radí Miroslav Kovář.

 

Tisková zpráva Crest Communications a.s.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Byty

pátek, 4. duben 2014
10:46

Když jsme prodávali byt tak nám určoval cenu nemovitosti přímo odhadce z realitky - a to dokonce slušně protože odhadl o nějakých 50 000 více než jsme čekali a nakonec se to za +- takovou cenu i prodalo.


posted by: Byty [Odpovědět]

Čtěte také...

Realitní společnost České spořitelny rozšiřuje svou franšízovou síť o tři nové pobočky v Praze a ve Středočeském kraji

Realitní společnost České spořitelny (RSČS) otevřela od dubna 2011 již osm nových franšíz. Na nedávno otevřenou pobočku ve Zlíně nyní navazuje franšízovými partnery v Praze 2, v Praze 6 – Dejvicích a také v centru Kladna. RSČS jedná o rozšíření své franšízové sítě s dalšími sedmi pobočkami.

Prodej, nákup a pronájem nemovitostí zařídí realitní kancelář

Prodej, nákup a pronájem nemovitostí zařídí realitní kancelář

V České republice existuje několik desítek realitní kanceláří, které nabízejí prodej nemovitostí, pronájem bytů a rodinných domů a další reality. Je málo z nich však opravdu patří mezi silné společnosti. Pokud se rozhodnete prodávat svůj dům, nebo naopak zakoupit či pronajmout některou z nemovitostí…


Hornbach poradí, jak ušetřit - zateplete!

Hornbach poradí, jak ušetřit - zateplete!

I když jsou venkovní teploty stále ještě relativně příznivé, je čas připravit se na zimu. Jak ušetřit výdaje za vytápění, které se každoročně zvyšují? Jednou z funkčních metod je za-teplení fasád, s jehož realizací vám poradí Hornbach.

Realitní kancelář pro Brno a Moravu

Realitní kancelář pro Brno a Moravu

Při hledání realit, které jsou na prodej, k pronájmu či k nákupu, má mnoho klientů dobré zkušenosti s realitní kanceláří COLOSEUM NEMOVITOSTI. Tato realitní kancelář má dlouhá léta velmi dobrou pověst, každému klientovi nabízí profesionální služby. Na trhu s nemovitostmi působí již více jak 10 let. …
Odkazy