verze pro tisk

Pronájem nemovitosti: Na co si dát pozor z hlediska pronajímatele

8. srpen 2012

Pronájem nemovitostí patří k tradičním způsobům, jak získat bydlení. Nájemci i pronajímateli v souvislosti s podpisem nájemní smlouvy vznikají různá práva a povinnosti, které přímo stanovuje zákon, konkrétně Obchodní zákoník. Pronajímatel, který se rozhodně svoji nemovitost na základě smlouvy přenechat k užívání jiné osobě, by měl znát rizika a práva, která jsou s tímto úkonem spojena.

Pronájem nemovitosti: Na co si dát pozor z hlediska pronajímatelePronájem nemovitosti: Na co si dát pozor z hlediska pronajímatele

Byt musí být v řádném stavu

Zaměřím se především na povinnosti, které má pronajímatel vůči nájemníkovi. Pozor si musí dát už při předání nemovitosti. Pronajímaný byt ( právě byty jsou nejčastěji pronajímanými nemovitostmi) musí předat nájemci v takovém stavu, který umožňuje řádné užívání a jeho kvalita odpovídá příslušné bytové kategorii. Nájemce by tak neměl začít bydlení v bytě tím způsobem, že zde bude muset ještě před nastěhováním vynaložit další náklady. Pronajímatel si tak musí ohlídat to, aby jím pronajímaný byt byl v dobrém stavu a nedošlo tak k ohrožení základních práv, která jsou spojena s využíváním bytu. Kromě toho musí pronajímatel samozřejmě zajistit i to, aby nájemce mohl užívat společné prostory v nemovitosti, v níž se byt nachází ( chodby, výtah atd.).

Údržba nemovitosti

Mnoho pronajímatelů zapomíná na to, že během trvání nájemní smlouvy jsou povinni udržovat byt na vlastní náklady v takovém stavu, aby se zde dalo bydlet. Pokud nastane situace, kdy je bezpodmínečně nutné udělat nějaké úpravy či opravy v bytě, majitel by za tyto opravy měl zaplatit sám, nikoliv náklady na opravu vyžadovat od nájemce. Pakliže chce pronajímatel udělat zásadní stavební úpravy v bytě nájemce, má povinnost nájemce požádat o souhlas. Ten však může odmítnout jen ve zvláštních případech.

Respektování soukromí nájemce

Mezi velmi důležité záležitosti, na které si pronajímatel vůči nájemci musí dát pozor, je respektování soukromí. Případné prohlídky bytu by tak neměly být příliš časté, je také vhodné je avizovat s dostatečným časovým předstihem.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Pronájem nemovitosti: Na co si dát pozor z hlediska nájemce

Pronájem nemovitosti: Na co si dát pozor z hlediska nájemce

Pronájem bytu nebo jiné nemovitosti dává nájemci právo užívat byt. Také však přináší několik povinností, které každý nájemce musí bezpodmínečně plnit, jinak může dostat výpověď z nájmu.

Pronájem bytu v Praze? Pozor na zbytečné provize zprostředkovatelům

Pronájem bytu v Praze? Pozor na zbytečné provize zprostředkovatelům

Pronájem bytu v Praze hledají každý rok tisíce lidí. Často jde o pracující, kteří získali v hlavním městě novou práci a nechtějí dojíždět, dále pak také o studenty, kteří se nehodlají spokojit s ubytováním na kolejích, nebo na něj nemají nárok. A poslední skupinou jsou samozřejmě i stálí obyvatelé P…


Prodej, nákup a pronájem nemovitostí zařídí realitní kancelář

Prodej, nákup a pronájem nemovitostí zařídí realitní kancelář

V České republice existuje několik desítek realitní kanceláří, které nabízejí prodej nemovitostí, pronájem bytů a rodinných domů a další reality. Je málo z nich však opravdu patří mezi silné společnosti. Pokud se rozhodnete prodávat svůj dům, nebo naopak zakoupit či pronajmout některou z nemovitostí…

Pronájem skladovacích prostor a hal

Pronájem skladovacích prostor a hal

Skladování větších věcí v rodinném domu je dost nepraktické, zvláště tehdy, máte-li například přímo v rodinném domě provozovnu své firmy. Daleko pohodlnějším způsobem je pronájem skladovacích prostor.
Odkazy