verze pro tisk

Na co myslet při výběru čerpadla pro čerpání vody ze studny

31. srpen 2012

Dávno jsou doby, kdy člověk musel ručně čerpat a přenášet vodu od studny do domu. V současnosti se již prakticky kdekoliv (v rodinných domech, na chalupách a chatách) používají čerpadla, která usnadňují dopravu vody pomocí nasávání či vytlačování. Před výběrem čerpadla bychom si měli položit několik základních otázek. První z nich je typ vody, kterou hodláme čerpat. V případě, že se rozhodneme čerpat vodu z jiných než podzemních zdrojů, měli bychom vybírat čerpadlo dle stupně znečištění (vodu dělíme na pitnou, čistou užitkovou, dešťovou nebo splaškovou). Na typu vody závisí i to, odkud budeme vodu čerpat. Mezi důležité parametry patří krom zdroje, i hloubka a vzdálenost zdroje vody.

Při výběru čerpadla je nutné myslet na dobu používání čerpadla. U občasného používání, například na chatě, postačí plastiková čerpadla, při stálém používání je pak potřeba volit nerezové čerpadlo. Jestliže se rozhodnete zásobovat vodou celou nemovitost, je vhodné zvolit domácí vodárnu.

Průtok a množství vody, které chceme čerpat

Při výběru čerpadla bychom neměli zapomínat ani na průtok - množství vody, které chceme čerpat. Například pro zásobování běžného rodinného domu, vybaveného moderní technikou (pračka, myčka), je nutné počítat s výkonem kolem 3m³/hod.

Dalším výběrovým parametrem je konstrukce. Čerpadla lze dle toho rozdělit do třech kategorií. Nejrozšířenější jsou odstředivá čerpadla. Do druhé skupiny patří vřetenová čerpadla a poslední skupinou jsou vibrační čerpadla. Dále se čerpadla dle funkce dělí na ponorná, povrchová, kalová a oběhová čerpadla a domácí vodárny.

Na závěr přinášíme pro čtenáře několik užitečných rad.  Pokud chcete dosáhnout požadovaných parametrů, které jsou uvedeny na čerpadle, není vhodné zmenšovat světlost výtlačného potrubí. Dále se doporučuje dobře otestovat vydatnost pramene, v případě, že je výkon čerpadla nižší, je třeba nainstalovat hlídač hladiny.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Kalová čerpadla pro čerpání odpadní vody a nečistot

Kalová čerpadla pro čerpání odpadní vody a nečistot

Pokud doma máte čerpadlo na čerpání vody ze studny, určitě ho nepoužívejte pro situace, kdy se vám na pozemek přiřítí velká voda a zapotí vám sklep a zahradu. Pro tyto případy jsou totiž klasická čerpadla na pitnou vodu k ničemu, došlo by totiž k jejich rychlému zanesení a rozbití. Je nutné použít s…

Zahradní studny se v dnešní době vyplatí využívat stále více

Zahradní studny se v dnešní době vyplatí využívat stále více

Dříve se prakticky u každého rodinného domku na zahradě vyskytovala funkční studna, kterou majitelé pozemku využívali jako hlavní zdroj pitné a užitkové vody. Dnes je patrný návrat k tomuto trendu. Lidé nechtějí platit drahou vodu z centrální sítě a chtějí být více soběstační. Máte-li i vy na svém p…


Tepelná čerpadla od Klima Rapid

Tepelná čerpadla od Klima Rapid

Ke snižování výdajů za energie mohou přispět mnohé moderní produkty, například tepelná čerpadla, pomocí nichž můžeme levně vytápět dům, chatu či chalupu. Slouží také k ohřevu vody v bazénu apod.

TZ: Při výběru komína vám pomůže konfigurátor

TZ: Při výběru komína vám pomůže konfigurátor

Vybíráte komín? S aplikací konfigurator.schiedel.cz se během okamžiku zorientujete v tom, co potřebuje váš dům i kolik vás to bude stát. Internetová „kalkulačka“ je založena na jednoduchých příkazech a pro lepší představu doplněna kompletními vizualizacemi. Po zadání základních parametrů zde během c…
Odkazy