verze pro tisk

TZ: Domácí kutilské práce dělají muži pouze v 65% domácností

26. únor 2013

Domácí kutilské práce, jako je například přivrtání poličky, pověšení obrazu či vyměnění žárovky, v českých domácnostech dělají většinou muži, tvrdí to 65 % dotazovaných v průzkumu společnosti Hornbach, který realizovala agentura Data Collect. Téměř pětina dotazovaných při tom přiznává, že muž tuto práci vykoná jedině tehdy, je-li o ni požádán.

Muži si za svým postavením stojí

Z průzkumu dále vyplynul rozdíl v názorech napříč pohlavím. 89 % mužů tvrdí, že domácí kutilské práce dělají právě oni, stejný názor však zastává pouze 40 % žen, ty si také nejsou jisté názorem, kdo by měl v domácnosti tyto práce ideálně vykonávat. Pouze necelá pětina z nich, 22 %, si myslí, že tyto práce patří výhradně mužům, zatímco u druhého pohlaví je to téměř 40 %.

17 % žen dále přiznalo, že domácí kutilské práce vykonávají samy od sebe. Tento názor sdílí pouze necelá polovina procenta mužů.

„Poměr žen mezi našimi zákazníky stále stoupá, není již výjimkou, že se žena dobře orientuje v nářadí a stavebních materiálech, které byly v minulosti spíše dominantou mužů,“ říká Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach a dodává: „Zájem žen o kutilství je patrný i díky jejich vysokému počtu přihlášených do soutěže Mistr Kutil. Z více než 5 000 přihlášených je 12 % žen.“

Kutilské práce má dělat ten, kdo je více umí

Více než dvě třetiny respondentů, konkrétně 68 %, si myslí, že na pohlaví u kutilských prací nezáleží. Dle jejich názorů se má doma o tyto činnosti starat ten, kdo je zvládá lépe (58 %) či kdo má zrovna čas (10 %). Nejčastěji tento názor zastávají lidé na mateřské či rodičovské dovolené, a také studenti.

Šanci vyhrát v soutěži Mistr Kutil 2013 má tisícovka žen

Emancipace v domácích pracích je patrná i na počtu přihlášených žen v soutěži Mistr Kutil. V letošním roce se jich přihlásilo zhruba šest set vedle čtyř a půl tisíce mužů. V prvním kole hlasování vybere internetová veřejnost 12 postupujících mužů či žen, kteří se utkají před odbornou porotou 9. března ve velkém finále v hobbymarketu Hornbach v Praze na Černém Mostě.

Tisková zpráva Native PR, s. r. o.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Zednické práce při rekonstrukcích domů a bytů

Zednické práce při rekonstrukcích domů a bytů

Rekonstrukce bytového jádra, případně pak třeba také koupelny, toalety či dalších místností v domácnosti, je velmi náročnou záležitostí. Při rekonstrukci bytu nebo rodinného domu bude zcela nepochybně potřeba provést také zednické práce.

Instalatérské práce v Českých Budějovicích

Instalatérské práce v Českých Budějovicích

Na instalatérské práce bychom si vždy měli pozvat odborníky, kteří mají v oboru potřebné znalosti a dokáží svou práci odvést dostatečně precizně. Je jasné, že instalatéra bude dříve či později potřebovat každý majitel domácnosti, je tudíž dobré vědět, na koho se obrátit, abychom v havárie či potřeby…


Nářadí pro práce v domě i na zahradě

Nářadí pro práce v domě i na zahradě

Při mnoha pracích na domě či na zahradě je potřeba mít po ruce nářadí. V garáži či v kůlně u domu by rozhodně nemělo chybět mikro nářadí ani klasické ruční nářadí. Kutilové, kteří si veškeré práce na domě chtějí dělat sami, dobře vědí, že bez nářadí se zkrátka neobejdou. Eshop tooltip-naradi.cz pr…

Úklidové práce přenechte profesionálům

Úklidové práce přenechte profesionálům

Namáhat se s mytím a čištěním podlah je při dnešních možnostech zbytečnou dřinou a ztrátou času. Zvláště, pokud máte velké prostory, jako jsou kanceláře, komerční plochy, zdravotnická zařízení, nebo i velký obytný dům.
Odkazy