verze pro tisk

Jak spolehlivě vybělit záclony?

29. září 2014

Léta používané záclony i při pravidelném praní ztrácejí svůj původní vzhled. Platí to zejména pro klasické bílé varianty, které postupně šednou. Ve chvíli, kdy už se vám zdají příliš matné a chcete jim navrátit původní vzhled, stačí kromě běžného vyprání použít jeden z osvědčených triků.

Jak spolehlivě vybělit záclony?Jak spolehlivě vybělit záclony?

V jakých místnostech trpí záclony nejvíce

Záclony nejvíce trpí v kuchyni, kde přicházejí do kontaktu s mastnotou a výpary, jež vznikají během přípravy pokrmů. Dále jsou hodně namáhány také záclony do obývacího pokoje. Proto byste je měli prát častěji, a to ideálně alespoň jednou za měsíc. I tak ale postupem času ztrácejí svůj lesk a původní vzhled.

Kypřící prášek zbaví záclony šedi a nečistot

Způsobů, jak snadno a rychle vybělit záclony, se najde hned několik, většinu z nich přitom využívaly již naše babičky. Nejznámější a nejúčinnější způsob je ten, kdy při praní záclony do kuchyně, dětské záclony či závěsu do obývacího pokoje i do jiné místnosti použijete krom běžného pracího prášku ještě kypřící prášek do pečiva. Lze jej přidat přímo k prášku, nebo jej vložit spolu se záclonami do vodní lázně a nechat jej na záclony působit po dobu asi 30 minut.

Další triky na zašedlé záclony

Kromě kypřícího prášku do pečiva pomáhá vybělit záclony také prací soda. Tu zakoupíte za cca 20 Kč v drogerii. Napomáhá zvýšit účinnost pracích prášků. Lze ji použít nejen na záclony do bytu, ale také například na silně znečištěné oblečení.

Najdou se i další metody, jak se vypořádat se zašlými záclonami, ať už se jedná o záclony s potiskem či bez. Pomáhá kupříkladu i kuchyňská sůl, kterou před praním rozpustíte ve vodě a ve vzniklé lázni necháte záclony pod dobu asi 3 hodin, pak je teprve vyperete. Podobně účinkuje také ocet či peroxid vodíku.

Záclony je třeba prát šetrně

Díky vybělení budou záclony ve vaší domácnosti opět vypadat jako nové. V každém případě ale platí, že byste je měli pravidelně a často prát, a to při nízkých teplotách a malých otáčkách bubnu pračky. V opačném případě by totiž mohlo dojít k narušení jejich struktury.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Moderní záclony pro rok 2014

Moderní záclony pro rok 2014

Blíží se konec roku a s ním přicházejí i nové trendy v oblasti bydlení a vybavení domácnosti. Ty se nevyhýbají ani záclonám a závěsům. Nastiňme si tedy, jaké se dají očekávat trendy pro moderní záclony v roce 2014.

Moderní záclony do ložnice: Trendy 2014

Moderní záclony do ložnice: Trendy 2014

Záclony a závěsy jsou praktickými doplňky zejména v ložnici. Ve chvíli, kdy byste je zde neměli, mohlo by vás po ránu nepříjemně otravovat vycházející sluníčko. Ti z vás, kteří pak spí po noční, by v místnosti měli příliš mnoho světla a spánek by pak nebyl tak kvalitní. Do ložnice lze zvolit téměř j…


5 důvodů, proč si vybrat provázkové záclony

5 důvodů, proč si vybrat provázkové záclony

K oživení vzhledu interiéru vaší domácnosti výrazně přispějí moderní provázkové záclony. Tento typ záclon je vhodné využít zejména do obývacího pokoje, skvěle se však hodí také do ložnice, pokud jsou doplněny o závěs.

Jak pověsit záclony? Známe jednoduchý postup

Jak pověsit záclony? Známe jednoduchý postup

Záclony jsou dekorativním doplňkem, který se používá v drtivé většině českých domácností. Plní ale nejen estetickou, ale i praktickou funkci, kdy pomáhají snížit průhled zvenčí skrz okna. Aby však sloužily dobře, je nutné mít vyřešeno jejich zavěšení.
Odkazy