verze pro tisk

Přehled materiálů pro palubky a plovoucí podlahy

24. říjen 2012

Při vstupu do místnosti si téměř vždy všimneme stěn a podlahy. Vymalovat pokoj můžeme téměř kdykoliv, ale výběr podlahy bude určující pro vzhled místnosti na dlouhá léta. Měli bychom si proto ujasnit co od podlahy očekáváme a jakou péči ji chceme věnovat.

Plovoucí podlahy se staly oblíbeným řešením pro pokrytí podlah. Podlahy jsou nazývané “plovoucí”, protože nejsou pevně ukotvené k podkladu ani ke stěnám. Od podkladu podlahu odděluje pružný materiál, který navozuje dojem “plavání”. Při chůzi po plovoucí podlaze si změny všimnete téměř na první krok. Díky odpružení podlahy jsou chráněny naše klouby a zároveň je utlumena hluková prostupnost podlahy.

Typy plovoucích podlah

Palubky se zámkem a bez

Palubky, které se používají ke konstrukci plovoucích podlah mají dva základní konstrukční typy. První typ je pouze palubka s rovnými hranami. Tyto palubky se musí při pokládání podlahy k sobě lepit. Druhou variantou jsou palubky s perodrážkou. Palubky s perodrážkou ( zámkem ) lze do sebe zasouvat a proto se obejdeme bez nutnosti palubky k sobě lepit.

Palubky dle materiálu

Palubky se obvykle vyrábí z laminátu, dřeva a korku. Rozdílů mezi těmito materiály je hned několik.

  • laminátové palubky - životnost laminátových palubek je odhadnuta na 15 let. Laminátové palubky patří k nejlevnějším typům palubek. Jsou méně náročné na údržbu. Špatně snáší dopad těžších předmětů, které vytvářejí v palubce viditelné díry. Laminát hůře vede teplo. Proto laminátová podlaha je spíše chladná.
  • dřevěné palubky - životnost dřevěných palubek je odhadnuta na 30 let. Dřevo je přirozený přírodní materiál využívaný pro konstrukci podlah po staletí. Dřevěné plovoucí podlahy dobře vedou teplo. Díky vyšší tvrdosti dřeva nedochází tak snadno k poškození. Postupem času se i zvyšuje estetická funkce podlahy tím, jak díky chůzi začne být zvýrazňována kresba dřeva. Dřevěné palubky potřebují občasné ošetření olejem na podlahu ( proti nadměrnému vysychání ). V případě poškození povrchu lze dřevěné palubky mírně zbrousit a tím je renovovat.
  • korkové palubky - životnost korkových palubek je odhadnuta na 25 let. Korkové plovoucí podlahy se vyznačují měkkostí a teplostí povrchu. Korková podlaha je náročnější na údržbu.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Trendy 2012: Podlahy budoucnosti jsou podlahy s historií

Trendy 2012: Podlahy budoucnosti jsou podlahy s historií

Žijeme v době, pro kterou je typické zrychlení, stres a život v městských zástavbách. Města se rozrůstají a s nimi i počet lidí v nich žijících. Svět ovládá globalizace, v jejímž důsledku je čím dál těžší zachovat si tradice, historii a unikátnost místa, ve kterém žijeme. To se odráží i v přemýšlení…

Výběr podlahy do místností

Výběr podlahy do místností

Výběr podlahy do bytu je třeba si pořádně promyslet. V úvahu přitom musíme brát vhodné typy podlah pro jednotlivé místnosti. Zejména prostory, jako jsou koupelna či kuchyně budou potřebovat rozhodně jiný povrch a druh podlahy, nežli například obývací pokoj, neboť jsou na ně kladeny zcela jiné nároky…


Vysoce kvalitní korkové podlahy

Vysoce kvalitní korkové podlahy

Stavíte dům a rádi byste si pořídili do Vaší nové domácnosti také hezkou a zároveň kvalitní podlahu? Nechejte se zlákat nabídkou společnosti Meister a pořiďte si některou podlahu z jejího nabídkového katalogu. Korkové podlahyjsou jedním z velmi oblíbených druhů podlah. Spousta zákazníků u ní obdivuj…

Impregnace čalouněného materiálu pomocí nanotechnologie

Impregnace čalouněného materiálu pomocí nanotechnologie

Impregnace čalounění je velmi důležitá. Textil, kůže i další materiály potřebují náležitou péči, jinak rychle stárnou a ztrácejí svůj původní vzhled. Pokud bychom vůbec nepoužívali impregnaci, čalouněný nábytek by rozhodně nevydržel tak dlouho, jak se od něj očekává. Existuje celá řada impregnačních…
Odkazy