verze pro tisk

Vybíráme podlahu: Dřevo, marmoleum nebo laminát?

24. leden 2011

Nesnesete už další pohled na prodřené linoleum v ložnici nebo popraskané dlaždice v chodbě? Podívejte se, jaké jsou moderní možnosti podlahových krytin a dejte svému domu nebo bytu novou vizáž.

Vybíráme podlahu: Dřevo, marmoleum nebo laminát?Vybíráme podlahu: Dřevo, marmoleum nebo laminát?

Plovoucí podlahy: Výhody a nevýhody

Už několik let jsou trendem plovoucí podlahy. Jejich výběr je v dnešní době více než široký – ať už v oblasti designu nebo ceny. Nejlevnější z laminátových podlah se dají pořídit již kolem 150 korun za metr čtvereční. Předností kvalitních laminátových podlah je i vysoká odolnost vůči poškození (nezničí je nohy od židle, dámské podpatky ani cigareta). Výhodou plovoucí podlahy je rychlá a celkem jednoduchá pokládka.

Každý, kdo jednou stál na plovoucí podlaze bez bot, si všiml, že zrovna dvakrát nehřeje. Chlad od plovoucí podlahy není příjemný především v zimě a bez teplých bačkor se doma asi neobejdete. Nevýhodou plovoucí podlahy je také špatná zvuková izolace.

Marmoleum: Přírodní varianta lina

Trendem poslední doby je marmoleum, neboli přírodní linoleum, které je vyrobené z dřevité moučky, borovicové pryskyřice, lněného oleje a vápence. Tloušťka marmolea se pohybuje kolem 3 mm a je k dostání v nepřeberném spektru barev.

Marmoleum lze použít do všech místností v bytě nebo domě. K přednostem marmolea patří jeho vysoká odolnost vůči poškození. Nevýhodou této podlahové krytiny je ovšem cena, která se pohybuje mezi 500 – 2 000 korunami za metr čtvereční.

Lino aneb stará klasika v novém

Když se řekne lino, většina z nás si představí ošklivé podlahy známé z panelových bytů. To je již naštěstí minulostí. V současné době je na výběr mnoho vzorů, zvolit můžete mezi hladkým i hrubším povrchem, který připomíná laminát, ale na rozdíl od něho tolik nestudí.

Pokud si chcete rychle zrenovovat podlahu v koupelně nebo na WC, můžete vyzkoušet samolepící PVC dlaždice, které se prodávají cca za 20 korun (rozměry 30 x 30 cm). Položit si je zvládne opravdu každý.

Dřevěná podlaha: Tradice versus cena

Dřevo slaví svůj velký návrat, a to nejen v oblasti podlahových krytin. Velkou výhodou dřeva jsou jeho tepelně-izolační vlastnosti. Dřevěnou podlahu oceníte nejen na chalupě, ale také v novostavbě.

Kromě vyšší ceny je nevýhodou dřevěné podlahy také riziko jejího vyšisování. Tomu lze ale předejít různými nátěry a vhodnou údržbou dřevěné podlahy.

Dřevěnou podlahu vybírejte nejen podle typu dřeva, ale i podle nátěru. Oblíbenou je především dubová podlaha, kterou pořídíte od cca 1 000 korun za metr čtvereční plochy.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

TZ: Laminát, dřevo nebo vinyl? Podle jakých kritérií vybrat dokonalou podlahu?

TZ: Laminát, dřevo nebo vinyl? Podle jakých kritérií vybrat dokonalou podlahu?

Nabídka podlahových krytin je čím dál pestřejší. Lidé si mohou vybírat z klasických dřevěných podlah, laminátu, vinylu, korku, koberce či linolea. Podle čeho však vhodnou krytinu volit? Rozhodující je především kvalitní materiál, místnost, ve které bude použit, cena a samozřejmě vzhled. Jaké jsou me…

Vybíráme podlahu do domu

Vybíráme podlahu do domu

Výběr podlahové krytiny do domu bychom neměli podceňovat. Špatná volba podlahy může značně a snížit komfort bydlení. Pokud například do kuchyně zvolíme podlahu, která bude špatně omyvatelná a snadno se znečistí, pak ji po několika měsících či málo letech budeme muset předělávat, čímž se nám bydlení …


TZ: Kde není vhodné dřevo, tam se dá použít lehká ocelová konstrukce

TZ: Kde není vhodné dřevo, tam se dá použít lehká ocelová konstrukce

Projekt Botium ve švédském Växjö je příkladem, jak úspěšně využívat tenkostěnných ocelových konstrukcí pro výstavbu nízkoenergetických rodinných domů. Tam, kde původně plánovaná konstrukce ze dřeva narazila na omezení tohoto materiálu, projektanti použili systém LINDAB STAVBY z komponentů Lindab z p…

Garážové dveře: automatické nebo ruční?

Garážové dveře: automatické nebo ruční?

Vybíráme-li garážové dveře, které budou chránit vstup do naší garáže a zabrání tak vstupu cizích osob, které by mohly odcizit vozidlo, motocykl či další cenné předměty v místnosti, je potřeba si rozmyslet, jaký způsob jejich ovládání zvolíme. Firmy, které vyrábějí garážové dveře, je totiž nabízejí s…
Odkazy