verze pro tisk

Jak opravdu ušetřit za elektřinu změnou dodavatele

18. červenec 2012

Nejeden z nás se již mnohokrát setkal ve svém životě s momentem, kdy se mu jeho účet za elektřinu zdál nepřiměřený. Děje se tak čím dál častěji, a hodně lidí přemýšlí nad jediným – nebylo by lepší poohlédnout se po alternativním dodavateli? Takovéto úvahy mají samozřejmě svá pro a proti, zkusíme si nyní nastínit, jestli má naše hledání pro budoucí účet za elektřinu opravdu zásadní význam.

Jak opravdu ušetřit za elektřinu změnou dodavateleJak opravdu ušetřit za elektřinu změnou dodavatele

Opravdovými distributorskými giganty se u nás staly společnosti ČEZ a E.ON, které mají na své straně nakloněnu většinu populace. Právě proti nim se však v posledních letech strhla vlna odporu kvůli zdražování.  Od doby, kdy se sám spotřebitel může rozhodnout pro změnu dodavatele elektrické energie, se situace změnila a lidé nad touto položkou více přemýšlejí, samozřejmě se prvotně snaží co nejvíce ušetřit. 

Jakých kroků je třeba se držet při změně dodavatele?

Nejdříve musíte dobře znát obsah smlouvy se stávajícím dodavatelem, konkrétně délku výpovědní lhůty, kterou je nutné dodržet, jinak vám hrozí sankce jako kompenzace ušlého zisku firmy. Je dobré vědět, že změna dodavatele a uzavření nové smlouvy je ze zákona bezplatná. Dávejte si pozor na uzavření smlouvy přes obchodního zástupce – ten si často účtuje tzv. aktivační poplatek.

Pamatujte na to, že každá nová smlouva musí být uzavřena nejpozději 17 pracovních dní před danou účinností změny. Shrňme si tedy nejdůležitější informace. V České republice existují 3 velké společnosti, které zároveň distribuují a dodávají elektrickou energii (ČEZ, Pražská energetika a E.ON). Další společnosti, které najdete na našem trhu, jsou ale pouze alternativní dodavatelé a těch, které působí celorepublikově a dodávají elektřinu nejen firmám, ale i domácnostem není zas tak mnoho.

Jak zvolit vhodného dodavatele?

Každému ale teď přichází na mysl zásadní otázka. Pokud se již rozhodnu pro změnu dodavatele, jak si vyberu toho (pro sebe) nejkvalitnějšího? V tomto kroku vám může zajisté pomoci kalkulačka pro srovnání elektřiny. Pomocí této kalkulačky si můžete jednoduše a rychle srovnat ceny elektřiny u jednotlivých dodavatelů (např. Bohemia Energy, Amper Market, Bicorn, Central Energy, Corasta, Elimon a dalších). Můžete si zvolit výpočet jak pro domácnost, tak i pro firmu.

Nikdy nezapomínejte, že co dodavatel, to jiné podmínky. Vše je dobré si nejdříve pročíst, prokonzultovat, získat přehled a až poté jednat. Jedině tak zamezíte špatné volbě dodavatele a následnému překročení vašeho rozpočtu.

Regulovaná a deregulovaná cena za energie

Je také dobré si připomenout, že cena elektrické energie obsahuje dvě složky: regulovanou cenu a cenu neregulovanou neboli dodávanou elektřinu. U regulované ceny distribuce se meziroční nárůst sazeb v rámci jedné distribuční společnosti skoro nemění. Tuto cenu stanovují platné cenové předpisy Energetického regulačního úřadu.

Ostatní regulované položky jsou shodné pro všechny koncové zákazníky. Co se týče neregulované ceny - mějte na paměti, že i když změníte dodavatele elektrické energie, nikdy tím nezměníte svého distributora (vždy to bude ČEZ, E.ON či Pražská energetika v závislosti na tom, kde bydlíte), jen vám bude faktura chodit od někoho jiného.

Volný trh s elektrickou energií se tedy týká jen dodavatelů, nelze regulovat cenu za dodání, která má dvě složky – cenu za hlavní jistič (která je u všech firem zhruba stejná) a cenu za spotřebovanou elektřinu. Právě v ceně za 1 MWh spotřebované energie nastává mezi firmami hlavní rozdíl.

Vždy když budete počítat rozdíly, pracujte s daty vztahujícími se k dodání elektrické energie, ne současně k (regulované) distribuci.

Pořád si myslíte, že se změnou dodavatele změní vaše peněžní situace k lepšímu a výdaje na elektřinu se zmenší? Není tomu úplně tak, což dokazuje většina domácností, která využívá i nadále služeb původního dodavatele elektřiny. Situace se však mění v momentu, kdy vaše spotřeba energie narůstá – poté platí lehká úměra ve znění – čím vyšší spotřeba energie, tím více se „chytrou“ změnou dodavatele může ušetřit, v nejkrajnějších situacích dokonce až několik tisíc korun.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Jak na levnější plyn a elektřinu

Jak na levnější plyn a elektřinu

Energie se stále zdražují, chcete se tomu vyhnout a udržet si alespoň stejnou cenu, jakou máte nyní? Využijte srovnání cen plynu a elektřiny. Velmi pohodlně se dozvíte, jak na tom jste a kolik byste mohli změnou dodavatele ušetřit. Částka se může vyšplhat až do řádů tisíců.

Jak si zajistit levný plyn a elektřinu

Jak si zajistit levný plyn a elektřinu

Změna dodavatele plynu nebo elektřiny je jedním ze způsobů, jak docílit toho, abychom za energie platili co nejméně peněz.


Jak ušetřit za plynové topení?

Jak ušetřit za plynové topení?

Velké množství českých domácností je vytápěno plynem. Jedná se hlavně o starší bytové zástavby, plynové topení je tradičnější spíše ve městech. V mnoha obcích totiž prakticky ani není možné, neboť tamní domácnosti nejsou napojeny na plynové přípojky. Topení plynem však v dnešní době není zrovna levn…

Mladé společnosti, které dodávají plyn a elektřinu českým domácnostem

Mladé společnosti, které dodávají plyn a elektřinu českým domácnostem

Výčet společností, které se zabývají dodávkami elektrické energie nebo zemního plynu do domácností, by byl velmi dlouhý. V tomto článku se zaměřím především na tři dodavatele - X Energie s.r.o. , Bohemia Energy a Bicorn.
Odkazy