verze pro tisk

TZ: Cena za architektonickou realizaci pro dům Procházkova 3 od architekta Pleskota

29. říjen 2013

V soutěži Stavba roku 2013 získal projekt bytového domu od společnosti Crescon v Procházkově ulici č. 3 v pražském Podolí cenu mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week Praha za nejlepší architektonickou realizaci. Nevšední městská vila citlivě zasazená do stávající zástavby nenarušuje konzervativní okolní prostředí a dokonale respektuje urbanistický koncept ulice. Projekt tohoto domu vypracoval uznávaný architekt Josef Pleskot, který má za sebou mnoho významných a nepřehlédnutelných staveb.

TZ: Cena za architektonickou realizaci pro dům Procházkova 3 od architekta PleskotaTZ: Cena za architektonickou realizaci pro dům Procházkova 3 od architekta Pleskota

Nominaci do soutěže Stavba roku a Cenu za nejlepší architektonickou realizaci festivalu Architecture Week projekt získal za vytvoření ojediněle velkorysé obytné stavby se zřetelem k citlivému vstupu mezi tradiční městské vily.

„S AP-atelierem a prací pana architekta  Pleskota jsme se měli možnost seznámit již na projektu Vápencová, který má podobu originálního vertikálního dvojdomu s visutými terasami. Jméno Josefa Pleskota je v současné době nejen pro nás zárukou zajímavého architektonického řešení a ekvivalentem nejvyšší možné kvality. A protože jsme projektem Procházkova 3 chtěli zrealizovat další unikátní solitér, který přitom nebude narušovat okolní zástavbu, s důvěrou jsme znovu oslovili AP-atelier. Velmi nás těší, že získaná cena potvrdila očekávané,“ říká ředitel developerské společnosti Crescon Jan Jerie.

Moderní vila ve staré zástavbě

Původní zástavbu svahu nad Podolskou vodárnou tvoří rodinné domy, činžovní vily a malé obytné bloky, které mají jednotnou dobu vzniku a podobné architektonické tvarosloví. Domy si udržují již téměř 70 let tradiční uskupení vytvářející klidné obytné prostředí. Charakteristickým rysem tohoto místa jsou oblé až půlkruhové arkýře nebo balkony.

„Zaoblené tvary vstupních nároží vily odkazují na oblé formy sousedních domů a udržují s nimi úzkou formální spojitost. Těsná sounáležitost je zachována také díky respektování členění fasád pomocí jednotlivých okenních otvorů,“ popisuje architekt Pleskot. Nový dům do konzervativní zástavby vhodně zapadá a ani v nejmenším nenarušuje okolí. A přesto je na první pohled patrné, že se nejedná o běžný bytový dům.

„Budova je svou konstrukcí, použitými materiály a hlavně složitostí některých detailů velmi atypickou stavbou. Vila má jedno podzemní a tři nadzemní podlaží, kde díky ustupujícímu poslednímu patru dosahuje klasické gradace stavební hmoty,“ dodává Josef Pleskot.

Osobitý vzhled a netradiční dispozice

Dům je založen na železobetonové konstrukci. Jeho fasády tvoří částečně pohledový beton s obtiskem klasických prken v kombinaci s dřevěným obkladem. Kombinace dřeva a betonu je použita i uvnitř domu. Velká okna mají zasklení se zvětšenou reflexí, aby jemně zrcadlila své okolí.

Podzemní podlaží je určeno zejména pro relaxaci, je zde umístěna sauna, vířivka a posilovna. Přízemí domu je koncipováno jako otevřený společenský prostor, v němž je oddělena pouze pracovna a toaleta.

V dalším podlaží jsou rozmístěny obytné místnosti. Zajímavě řešená je galerie, která slouží jako knihovna. Nejvyšší podlaží zaujímá jednu velkou místnost, k níž patří ložnice s krbem, na níž navazuje prostorná koupelna. Z ložnice je výstup na částečně krytou terasu s krásným výhledem. U domu jsou situována tři parkovací stání v garáži a jedno kryté přístřeškem před garáží.

„Nedílnou součástí domu je menší zahrada, pojatá jako dokonale obytný prostor. Rozšiřuje tak plochu společenského přízemí. Skládá se ze stříhaných trávníků a palubových či betonových pobytových ploch. Zahradu vertikálně formují dva vysoké solitérní stromy a omezují ji geometricky stříhané křoviny,“ doplňuje Josef Pleskot, který není jen autorem architektonického exteriérového řešení, ale postará se i o designové vybavení interiérů.

Lokalita pražského Podolí, kde je dům umístěn, nabízí mnoho míst vhodných pro klidný odpočinek i aktivní sport a zajišťuje veškerou občanskou vybavenost. Spojení do centra města je pohodlné s možností využití nedalekého metra či tramvajových linek.

Tisková zpráva Crest Communications, a.s.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Linda

neděle, 16. leden 2022
13:35

Very nice post. I just stumbled upon your weblog
and wished to say that I've truly enjoyed browsing your blog
posts. After all I'll be subscribing to your feed and I hope you write
again soon!


posted by: Linda [Odpovědět]

Čtěte také...

Chystáte se na reknstrukci? Využijte bytového architekta!

Chystáte se na reknstrukci? Využijte bytového architekta!

Interiéry domu by měly být v ideálním případě co nejvíce sladěné tak, aby jednotlivé místnosti vytvářely ucelený dojem a nábytek, podlaha a stěny se zároveň nevyrušovaly. Sladěný interiérový design však není tak jednoduchou záležitostí, jak by se možná někomu mohlo zdát. Pokud přijde zkušený bytový …

Cena elektřiny 2011: Připlatíme si stovky korun

Cena elektřiny 2011: Připlatíme si stovky korun

Cena elektřiny v roce 2011 opět naroste. Ačkoli zdražení proudu není tak výrazné, jak se očekávalo, domácnosti si v závislosti na spotřebě připlatí několik stokorun ročně. Zdražení elektřiny ale nemusíte akceptovat. Řešením je změna dodavatele elektřiny!


Pomoc s realizací nové kuchyně

Pomoc s realizací nové kuchyně

Žádný moderní dům se neobejde bez kvalitní kuchyně. Ať už doma vaříte často, nebo si v kuchyni spíše jen připravujete rychlá jídla, jistě dobře víte, že vaření a příprava pokrmů dost dobře nejde, pakliže je kuchyně špatně dimenzovaná a chybí zde základní výbava.

Chystáte se stavět dům? Využijte služeb architekta

Chystáte se stavět dům? Využijte služeb architekta

Při pořizování nového rodinného domu máte několik možností. Buď investujete do již hotového domu, nebo si necháte postavit typový dům. V těchto případech není třeba řešit nic složitého, ovšem u svého nového bydlení nemůžete moc ovlivnit jeho vzhled, parametry či například jeho situování na parcele. …
Odkazy