verze pro tisk

TZ: Plynové láhve jsou bezpečné, záleží na kvalitě plynu a dodavateli

8. březen 2013

LPG (propan, butan a jejich směsi) patří mezi ekologicky šetrné energie a využívá se v mnoha aplikacích v domácnostech, v průmyslu, ale i v dopravě a zemědělství. Spotřebitelé s ním nejčastěji přijdou do styku jako s užitečným pomocníkem doma nebo při volnočasových aktivitách. Každý asi zná propan-butanové láhve, které sloužily už v časech našich babiček. Dnes je jejich uplatnění ještě širší. Mezi veřejností však koluje řada mýtů a zkreslených informací. Společnost Primagas, jeden z největších distributorů propanových a propan-butanových láhví, sestavila 5 nejdůležitějších bodů, kterým by spotřebitelé měli věnovat pozornost.

TZ: Plynové láhve jsou bezpečné, záleží na kvalitě plynu a dodavateliTZ: Plynové láhve jsou bezpečné, záleží na kvalitě plynu a dodavateli

Vytápění, vaření na chatě, kutilství nebo grilování jsou oblasti, kde má LPG nezastupitelnou roli. „Díky nezávislosti LPG na rozvodných sítích lze tento zdroj energie použít prakticky kdekoliv. Pokud jej odebíráte od kvalitních dodavatelů, je rozhodně bezpečný,“ říká Jiří Karlík, odborník pro oblast LPG a generální ředitel společnosti Primagas.

U LPG jsou zásadní jak kvalita plynu, kterým jsou láhve plněny, tak výstupní kontroly a způsob, jakým se o láhve dodavatel stará. „Pro nás je bezpečnost našich zákazníků naprosto stěžejní, proto pravidelně prověřujeme bezpečnost láhví. Láhve prochází pravidelnými kontrolami a periodickými zkouškami, investujeme do jejich údržby a oprav. Ročně opravíme cca 40 tisíc láhví,“ doplňuje Karlík.

Pokud si chce být spotřebitel jistý, že je jeho láhev správně naplněna kvalitním plynem, a je tedy bezpečná, měl by dodržovat 5 základních rad od společnosti Primagas.

Patero správného používání LPG v láhvích:

  1. Nakupujte láhve od prověřených dodavatelů s neporušenou pečetí
  2. Nikdy si nenechte láhev opětovně doplnit plynem na čerpací stanici
  3. Kupujte láhve, které nejsou zjevně poškozené
  4. Ověřte si, že láhev má platnou periodickou zkoušku
  5. Při připojení spotřebiče dbejte bezpečnostních pokynů uvedených na láhvi a spotřebiči
  6. Pečlivě volte prodejní místa a prázdné láhve vyměňujte za plné pouze na označených prodejních místech prověřeného dodavatele. Jen u něj budete mít jistotu, že je láhev naplněna správně. Pečeť na ventilu láhve může mít podobu fólie nebo plomby. Je zárukou toho, že láhev byla řádně zkontrolována a profesionálním způsobem naplněna. Obsahuje plyn v odpovídající kvalitě a množství, a je tedy bezpečná.
  1. Opětovné doplňování láhví na čerpacích stanicích je nelegální a nebezpečné! Takto neprofesionálně naplněná láhev není řádně zkontrolována - hmotnost naplněného plynu může být nižší nebo vyšší, než povoluje norma, a plyn navíc nemusí být pro láhev vhodný.
  2. Vyhněte se koupi láhví, které vykazují známky poškození, jako jsou například značné mechanické deformace, prohnutý límec láhve, rozsáhlá koroze, poškozený ventil apod.
  3. Podívejte se, kdy byla naposledy provedena tlaková zkouška láhve. Primagas se o láhve stará velmi důkladně a pravidelně je kontroluje. Vybírejte si láhve, u kterých máte jistotu, že mají periodickou zkoušku platnou.
  4. Dbejte na to, aby láhev byla připojena na spotřebič dle pokynů výrobce. Překontrolujte těsnost připojení mýdlovým roztokem. Nenechávejte láhve na přímém slunci. Láhve skladujte mimo zdroje tepla, mimo sklepní prostory, v poloze nastojato.

Tisková zpráva AMI Communications

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Mezi dodavateli plynu dnes panuje velká konkurence

Mezi dodavateli plynu dnes panuje velká konkurence

Dodávkami plynu se dnes v České republice zabývá již několik desítek společností. Většina z nich vznikla v relativně nedávné době. Má to jednoznačně souvislost s tím, že došlo k uvolnění situace na trhu s energiemi. Tradiční dodavatelé plynu do domácností a firem, jakými jsou kupříkladu Eom plyn či …

Co je potřeba pro sledování televizních pořadů v HD kvalitě

Co je potřeba pro sledování televizních pořadů v HD kvalitě

Moderní televizory, které dnes nahrazují starší typy televizí, již běžně umějí přijímat obraz ve vysokém rozlišení. V tomto případě mluvíme o takzvaném HDTV, anglicky High Definiton Television. Díky tomuto systému lze sledovat televizní pořady ve vysokém rozlišení obrazu i na velkých obrazovkách, an…


Jak poznat bezpečné LED vánoční osvětlení?

Jak poznat bezpečné LED vánoční osvětlení?

Pomalu se blíží období, kdy se začnete chystat na Vánoce. Někteří z vás se jistě rozhodnou pořídit si novou výzdobu v podobě vánočního LED osvětlení, které pomůže dotvořit onu slavnostní atmosféru. Jak ale na výběr osvětlení, aby vám dobře posloužilo a bylo bezpečné? Dozvíte se v dnešním článku.

Bezpečné vchodové dveře do domu

Bezpečné vchodové dveře do domu

Aby majitelé rodinných domů zabránili přístupu cizích osob dovnitř objektu, potřebují mít ve vchodu bytelné a bezpečné vchodové dveře. Ty by měly nejen chránit interiér domu, ale také by měly dostatečně zapadnout do celkové koncepce domu, respektive jeho vzhledu.
Odkazy