verze pro tisk

TZ: Přeneste si domů vůně Středomoří

31. červenec 2014

Středomoří je populární destinací k trávení letní dovolené z mnoha důvodů. Pro někoho je lákadlem dobrá dostupnost, pro jiného krásné pláže či pověstná středomořská kuchyně. Obdiv cestovatelů z celého světa si oblast okolo Středozemního moře získává také kvůli zajímavé vegetaci, jež se podílí na nezaměnitelné vůni, kterou si všichni odvážíme v paměti z dovolených. Některé středomořské rostliny můžeme pěstovat i v našich klimatických podmínkách a atmosféru exotiky jižních krajin si díky nim připomínat po celý rok.

TZ: Přeneste si domů vůně StředomoříTZ: Přeneste si domů vůně Středomoří

Rostlinami, které se na jedinečné vůni podílejí, jsou především čerstvé bylinky, jako tymián, levandule nebo rozmarýn, na které v této oblasti narazíme téměř na každém kroku. Jsou zároveň nedílnou součástí místní kuchyně, která je díky nim nejen chutná, ale především zdravá. Pěstování těchto bylin je při správné péči možné i v našich klimatických podmínkách.

Doma vypěstované bylinky si může dopřát opravdu každý, lze je totiž vysadit na zahradě, na balkoně nebo i v květináči v pokoji.,“ uvedl David Kolář, ředitel marketingu společnosti Hornbach.

Středomořské bylinky

Rozmarýn

Je oblíbený pro svou výraznou vůni, kterou sluneční paprsky dělají ještě intenzívnější. Právě na slunci se mu daří nejlépe. Ideální je tak pro něj umístění na světlém a teplém stanovišti, nejlépe venku nebo na balkóně. V kuchyni nachází široké uplatnění. Výborně se hodí ke skopovému, jehněčímu a telecímu masu, drůbeži, ale i do rajčatových omáček.

Léčivé účinky byliny: Rozmarýn má desinfekční a antiseptické účinky. Zároveň podporuje prokrvení těla včetně mozku a má tak pozitivní účinky na paměť a soustředění.

Tymián

Rovněž libuje na slunci. Dobře snáší sucho, které dokonce zvýrazňuje jeho aroma. Tymián je jedinečný svým univerzálním využitím. Skvěle dochutí omáčky, polévky či saláty, ale i ryby, zvěřinu či drůbež. Navíc vydrží na rozdíl od většiny bylinek i dlouhé vaření, takže jej můžeme do pokrmu přidat kdykoliv v průběhu přípravy jídla.

Léčivé účinky byliny: Je považován za jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik. Pomáhá při léčbě horních cest dýchacích, ale i při cukrovce, revmatismu a chudokrevnosti. Má rovněž pozitivní vliv na psychiku. 

Levandule

Je nenáročnou rostlinkou, které se daří téměř všude. Má ráda teplo a sucho. Přestože je nejčastěji využívaná k dekorativním účelům, má široké uplatnění i gastronomii. Málokdo ví, že je jednou z bylin, které obsahuje provensálské koření. Kromě toho se navíc hodí ke grilování, zejména vepřovému a skopovému masu. Skvěle rovněž dochutí rajčata zapékaná v alobalu se sýrem feta.

Léčivé účinky byliny: Levandule má relaxační a uklidňující účinky a pomáhá tak při psychických obtížích. Je také vhodným pomocníkem při problémech s dýchacími a trávicími cestami.

Další typické středomořské rostliny

Ke středomoří patří vedle bylinek i palmy, olivovníky a nejrůznější druhy květin. Mnohým z nich se daří i v naší zeměpisné šířce.

Palmy

Jsou asi nejtypičtějším zástupcem subtropické vegetace. Existují jich tisíce druhů, z nichž lze velmi mnoho pěstovat i na terase či v bytě. Jednou z nejběžnějších, se kterou se na dovolené setkáváme, je žumara. Tu si lze vypěstovat i doma. Nejlépe se jí daří na chráněném, slunném stanovišti na balkóně či na zahradě.

Olivovníky

Jsou oblíbené pro svůj exotický vzhled. V květináči jsou ideální dekorací na balkóny či terasy. Plodů se u doma pěstovaných olivovníků dočkáme zřídka, ale i tak vdechnou našemu domovu nezaměnitelnou atmosféru jižních krajin.

Polygaly

Jsou se svými okouzlujícími fialovými květy opravdovými královnami subtropické flóry. Jejich výhodou je odolnost, nízké nároky na péči a možnost umístění jak do interiéru, tak do exteriéru.

„Nejrůznější druhy středomořských bylinek, ale i palmy, olivovníky i polygaly jsou součástí sortimentu oddělení zahrady hobbymarketů Hornbach. Zde zákazníci naleznou rovněž veškeré potřeby pro  jejich pěstování včetně profesionálního poradenství od speciálně vyškoleného personálu,“ doplňuje David Kolář.

Tisková zpráva Native PR,s.r.o.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

TZ: Přineste si domů vůni i chuť středomoří

TZ: Přineste si domů vůni i chuť středomoří

Středomořská kuchyně si v České republice získává stále větší popularitu. Je to hlavně díky jednoduchým jídlům, která jsou nejenom chutná, ale především zdravá. Co jí však dodává na jedinečnosti? Je to nezaměnitelná vůně, se kterou má každý z nás spojené moře, pláž a teplý voňavý vzduch. Sehnat čers…

Výtahy do bytových domů

Výtahy do bytových domů

V bytových domech, která mají více poschodí, je vhodné mít k dispozici výtahy. Pakliže bychom měli každý den zdolávat pět a více pater po schodech, asi bychom nemohli hovořit o tom, že jde o moderní stavbu.


Vzduchotechnika a klimatizace do domu

Vzduchotechnika a klimatizace do domu

Klimatizační jednotky jsou dnes součástí většiny moderních staveb, ať už se jedná o rodinné domy či kancelářské budovy. Kvalitní vzduchotechnika, využití klimatizace či rekuperační jednotky zvyšuje kvalitu bydlení.

Vybíráme podlahu do domu

Vybíráme podlahu do domu

Výběr podlahové krytiny do domu bychom neměli podceňovat. Špatná volba podlahy může značně a snížit komfort bydlení. Pokud například do kuchyně zvolíme podlahu, která bude špatně omyvatelná a snadno se znečistí, pak ji po několika měsících či málo letech budeme muset předělávat, čímž se nám bydlení …
Odkazy