TZ: Přeneste si domů vůně Středomoří
31. červenec 2014Středomoří je populární destinací k trávení letní dovolené z mnoha důvodů. Pro někoho je lákadlem dobrá dostupnost, pro jiného krásné pláže či pověstná středomořská kuchyně. Obdiv cestovatelů z celého světa si oblast okolo Středozemního moře získává také kvůli zajímavé vegetaci, jež se podílí na nezaměnitelné vůni, kterou si všichni odvážíme v paměti z dovolených. Některé středomořské rostliny můžeme pěstovat i v našich klimatických podmínkách a atmosféru exotiky jižních krajin si díky nim připomínat po celý rok.
Rostlinami, které se na jedinečné vůni podílejí, jsou především čerstvé bylinky, jako tymián, levandule nebo rozmarýn, na které v této oblasti narazíme téměř na každém kroku. Jsou zároveň nedílnou součástí místní kuchyně, která je díky nim nejen chutná, ale především zdravá. Pěstování těchto bylin je při správné péči možné i v našich klimatických podmínkách.
„Doma vypěstované bylinky si může dopřát opravdu každý, lze je totiž vysadit na zahradě, na balkoně nebo i v květináči v pokoji.,“ uvedl David Kolář, ředitel marketingu společnosti Hornbach.
Středomořské bylinky
Rozmarýn
Je oblíbený pro svou výraznou vůni, kterou sluneční paprsky dělají ještě intenzívnější. Právě na slunci se mu daří nejlépe. Ideální je tak pro něj umístění na světlém a teplém stanovišti, nejlépe venku nebo na balkóně. V kuchyni nachází široké uplatnění. Výborně se hodí ke skopovému, jehněčímu a telecímu masu, drůbeži, ale i do rajčatových omáček.
Léčivé účinky byliny: Rozmarýn má desinfekční a antiseptické účinky. Zároveň podporuje prokrvení těla včetně mozku a má tak pozitivní účinky na paměť a soustředění.
Tymián
Rovněž libuje na slunci. Dobře snáší sucho, které dokonce zvýrazňuje jeho aroma. Tymián je jedinečný svým univerzálním využitím. Skvěle dochutí omáčky, polévky či saláty, ale i ryby, zvěřinu či drůbež. Navíc vydrží na rozdíl od většiny bylinek i dlouhé vaření, takže jej můžeme do pokrmu přidat kdykoliv v průběhu přípravy jídla.
Léčivé účinky byliny: Je považován za jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik. Pomáhá při léčbě horních cest dýchacích, ale i při cukrovce, revmatismu a chudokrevnosti. Má rovněž pozitivní vliv na psychiku.
Levandule
Je nenáročnou rostlinkou, které se daří téměř všude. Má ráda teplo a sucho. Přestože je nejčastěji využívaná k dekorativním účelům, má široké uplatnění i gastronomii. Málokdo ví, že je jednou z bylin, které obsahuje provensálské koření. Kromě toho se navíc hodí ke grilování, zejména vepřovému a skopovému masu. Skvěle rovněž dochutí rajčata zapékaná v alobalu se sýrem feta.
Léčivé účinky byliny: Levandule má relaxační a uklidňující účinky a pomáhá tak při psychických obtížích. Je také vhodným pomocníkem při problémech s dýchacími a trávicími cestami.
Další typické středomořské rostliny
Ke středomoří patří vedle bylinek i palmy, olivovníky a nejrůznější druhy květin. Mnohým z nich se daří i v naší zeměpisné šířce.
Palmy
Jsou asi nejtypičtějším zástupcem subtropické vegetace. Existují jich tisíce druhů, z nichž lze velmi mnoho pěstovat i na terase či v bytě. Jednou z nejběžnějších, se kterou se na dovolené setkáváme, je žumara. Tu si lze vypěstovat i doma. Nejlépe se jí daří na chráněném, slunném stanovišti na balkóně či na zahradě.
Olivovníky
Jsou oblíbené pro svůj exotický vzhled. V květináči jsou ideální dekorací na balkóny či terasy. Plodů se u doma pěstovaných olivovníků dočkáme zřídka, ale i tak vdechnou našemu domovu nezaměnitelnou atmosféru jižních krajin.
Polygaly
Jsou se svými okouzlujícími fialovými květy opravdovými královnami subtropické flóry. Jejich výhodou je odolnost, nízké nároky na péči a možnost umístění jak do interiéru, tak do exteriéru.
„Nejrůznější druhy středomořských bylinek, ale i palmy, olivovníky i polygaly jsou součástí sortimentu oddělení zahrady hobbymarketů Hornbach. Zde zákazníci naleznou rovněž veškeré potřeby pro jejich pěstování včetně profesionálního poradenství od speciálně vyškoleného personálu,“ doplňuje David Kolář.
Tisková zpráva Native PR,s.r.o.
Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!
Autor: Roman Beneš
Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Odkazy
Co u nás hledáte?
jak a kdy stříhat ovocné stromy jak spolehlivě vybělit záclony jak střihat jablone jak stříhat ovocné stromy jak vybělit záclony kdy stříhat ovocné stromy moderní bydleni moderní domy moderní dům pomůcky pro invalidy prořezávání jabloní prořezávání ovocných stromů prořezávání stromů strih ovocnych stromu stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní stříhání ovocných stromků stříhání ovocných stromů na jaře stříhání ovocných stromů stříhaní stromku stříhání stromů na jaře stříhání stromů venkovní schody do domu zastrihavani ovocnych stromuHints