verze pro tisk

TZ: Přineste si domů vůni i chuť středomoří

6. březen 2013

Středomořská kuchyně si v České republice získává stále větší popularitu. Je to hlavně díky jednoduchým jídlům, která jsou nejenom chutná, ale především zdravá. Co jí však dodává na jedinečnosti? Je to nezaměnitelná vůně, se kterou má každý z nás spojené moře, pláž a teplý voňavý vzduch. Sehnat čerstvé bylinky dá však občas zabrat, proto je nejjednodušší si je vypěstovat doma.

levandulelevandule

„Tymián, rozmarýn nebo šalvěj se čím dál častěji dostávají i do českých kuchyní. I přes to, že všechny tyto bylinky je možné zakoupit v sušeném stavu, nic se nevyrovná tomu, když si je můžete utrhnout čerstvé. Vůně i chuť je mnohem intenzivnější, bylinky navíc provoní celou domácnost,“ říká Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach.

Na jaké pokrmy se která bylinka hodí?

Rozmarýn má nezaměnitelnou vůni a je to ideální bylinka pro grilování. Skvěle se hodí především ke skopovému a jehněčí pečeni, k telecímu masu, drůbeži či jako součást rajčatových omáček.

Tymián je jedinečný tím, že vydrží i dlouhé vaření, můžeme ho tedy přidat na začátku i v průběhu přípravy jídla. Neměli bychom na něj zapomenout při zpracování ryb, drůbeže nebo zvěřiny a hovězího.

Levandule je známá především díky svým světle fialovým květům a intenzivní vůni. Používá se však i kuchyni! Málokdo ví, že je součástí provensálského koření a samostatně se hodí například k houbám nebo masu. Jen ji používejte opatrně, protože když jí dáte moc, jídlo může být nahořklé.

Šalvěj je vhodná k ochucení pokrmů z ryb, zvěřiny, vepřového či skopového masa. Do pokrmů ji však používejte opatrně, má velmi výraznou vůni. Často se z ní dělá také čaj, který je desinfekční a má antibakteriální i antivirové vlastnosti.

Citrusy – zdravé a dekorativní

Ke středomoří patří vedle bylinek i citrusové plody. Vedle klasických citrónů si však doma můžete vypěstovat i exotičtější rostliny jako limonellu, kumkváty či calamondin. Nejen, že tyto rostliny ozdobí každý interiér, jejich výhodou je i možnost plody zkonzumovat. Limonellu můžete mít uvnitř i na terase a kvete dlouhé čtyři měsíce – od června do září.

Tisková zpráva Native PR, s. r. o.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

TZ: Přeneste si domů vůně Středomoří

TZ: Přeneste si domů vůně Středomoří

Středomoří je populární destinací k trávení letní dovolené z mnoha důvodů. Pro někoho je lákadlem dobrá dostupnost, pro jiného krásné pláže či pověstná středomořská kuchyně. Obdiv cestovatelů z celého světa si oblast okolo Středozemního moře získává také kvůli zajímavé vegetaci, jež se podílí na nez…

Výtahy do bytových domů

Výtahy do bytových domů

V bytových domech, která mají více poschodí, je vhodné mít k dispozici výtahy. Pakliže bychom měli každý den zdolávat pět a více pater po schodech, asi bychom nemohli hovořit o tom, že jde o moderní stavbu.


Vzduchotechnika a klimatizace do domu

Vzduchotechnika a klimatizace do domu

Klimatizační jednotky jsou dnes součástí většiny moderních staveb, ať už se jedná o rodinné domy či kancelářské budovy. Kvalitní vzduchotechnika, využití klimatizace či rekuperační jednotky zvyšuje kvalitu bydlení.

Vybíráme podlahu do domu

Vybíráme podlahu do domu

Výběr podlahové krytiny do domu bychom neměli podceňovat. Špatná volba podlahy může značně a snížit komfort bydlení. Pokud například do kuchyně zvolíme podlahu, která bude špatně omyvatelná a snadno se znečistí, pak ji po několika měsících či málo letech budeme muset předělávat, čímž se nám bydlení …
Odkazy