verze pro tisk

Tipy, jak ušetřit za teplo

22. leden 2011

Letošní zima si s námi zahrává. Zatímco jeden den jsou teploty nad nulou, druhý den padají i 15 stupňů pod bod mrazu. Takže doma to může vypadat tak, že v pondělí topíte naplno, a v úterý všechny radiátory či kotle vypínáte. A dopředu se děsíte toho, jak bude vypadat vyúčtování za teplo. Poradíme vám pár triků, jak co nejvíce ušetřit, aniž byste museli vyměňovat okna nebo zateplovat fasádu.

Tipy, jak ušetřit za teploTipy, jak ušetřit za teplo

Úsporné větrání

Větrat je potřeba každý den alespoň jedenkrát. Zatímco v létě si klidně otevřete na půl dne okna, v zimě odborníci doporučují větrat „rychle a důkladně“. Otevřít okno na pár minut, aby se vyměnil vzduch v místnosti, ale stěny nestihly vychladnout. Potom se vám místnost vytopí podstatně rychleji, než kdybyste ji nechali úplně vychladnout. Takže raději větrejte třeba 3x za den, ale po dobu 5-10 minut.

Správná teplota = úspora

Existuje optimální teplota v bytě, kterou bychom měli dodržovat. Navíc, pokud snížíte vytápění již o 1 °C, ušetříte tím až 6 % nákladů na vytápění. Doporučená teplota v koupelně je 24 °C, v ložnici 18 °C, v obývacím pokoji a dětských pokojích v rozmezí 20-22 °C.

Místnosti, které delší dobu nevyužíváte, nenechte úplně vychladnout. Raději v nich udržujte teplotu okolo 18 °C, pokoj se vám potom daleko rychleji a efektivněji vyhřeje. Stejné pravidlo platí v případě, že na delší dobu opouštíte byt. Nezavírejte všechna topení, ale nechte je „temperovat“.

Neschovávejte radiátory

Ve starších bytech můžete vidět nevzhledné radiátory, které se nikomu nechce vystavovat na odiv. A tak k nim postavíte stůl, nebo zakryjete dlouhou záclonou.

To ale děláte chybu. Vzduch okolo radiátoru musí cirkulovat, jinak můžete topit celý den naplno, a stále bude pokoj studený. Záclony okolo oken poslouží jako izolace, ale sahat musí maximálně k otopnému zařízení. Také nepoužívejte radiátor jako sušák prádla.

Článek převzat z webu Úsporná domácnost

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Jak ušetřit za plynové topení?

Jak ušetřit za plynové topení?

Velké množství českých domácností je vytápěno plynem. Jedná se hlavně o starší bytové zástavby, plynové topení je tradičnější spíše ve městech. V mnoha obcích totiž prakticky ani není možné, neboť tamní domácnosti nejsou napojeny na plynové přípojky. Topení plynem však v dnešní době není zrovna levn…

TZ: Zajímavé tipy na změnu interiéru

TZ: Zajímavé tipy na změnu interiéru

Se začátkem každého nového roku přichází množství předsevzetí. Jedním z nich by letos určitě mělo být i zlepšení kvality bydlení. Tipy a rady, jak na změnu interiéru přináší hlavní architekt studia Kamarumah, Ing. arch. Petr Reksoprodjo.


Hornbach poradí, jak ušetřit - zateplete!

Hornbach poradí, jak ušetřit - zateplete!

I když jsou venkovní teploty stále ještě relativně příznivé, je čas připravit se na zimu. Jak ušetřit výdaje za vytápění, které se každoročně zvyšují? Jednou z funkčních metod je za-teplení fasád, s jehož realizací vám poradí Hornbach.

Čtyři tipy na značkové interiérové dveře

Čtyři tipy na značkové interiérové dveře

Náš domov by měl být oázou klidu a pohody. Tu si jen málokdo umí představit bez zřetelně odděleného privátního prostoru od prostoru veřejného. Této separace snadno docílíme pomocí interiérových dveří. Interiérové dveře nám poskytují ideální podmínky pro odpočinek i pro práci. S jejich pomocí vstupuj…
Odkazy